Gdzie na wakacje jesienią?

Zaplanowanie urlopu we wrześniu, październiku czy listopadzie nie wyjeżdżając z kraju przysporzy kłopotów nawet największym planistom. Ale nie jest to niemożliwe. W poszukiwaniu atrakcji możemy przekroczyć również granicę naszych najbliższych sąsiadów, ale po dużą dawkę ciepła trzeba już ruszyć daleko.
około min czytania

Najłatwiej jest zabukować wakacje w biurze turystycznym i polecieć samolotem nad ciepłe morze. Nie wszyscy jednak chcą iść tym śladem. Czasem warto odkryć coś nowego, zaszyć się daleko od ludzi albo właśnie poszukać ich gdzieś zupełnie indziej. Nie masz planu na jesienny urlop, skorzystaj z naszego.

Jesień to świetny czas na miejskie wypady i nie tylko te w Polsce. Planując krótki wyjazd nie trzeba wydawać majątku. Są takie miejsca, w których pobyt wraz z przelotem, zakwaterowaniem i kilkudniowym posiłkiem, nie zrujnuje nas.  Do innych dojedziemy autem lub pociągiem. Możemy również wyruszyć w rejs promem. Zróbmy tym razem coś, co będzie od nas wymagało nieco więcej wysiłku niż rozłożenie leżaka na plaży.

Gdzie na wakacje we wrześniu?

Sezon na urlop nie kończy się z pierwszym dzwonkiem w szkole. Wrzesień może być piękny. Polska jesień to nie mit, a odpoczynek w tym czasie może wielką przyjemnością, bez tłumów, upałów i korków na drogach. Zjedźmy z uczęszczanych tras tam, gdzie częściej widać ślady zwierząt niż ludzi

1.Tatanka, dom w puszczy/Białowieża

Przytulony do białoruskiej granicy stoi dom, w którym nie ma zegarów. To można spróbować najprawdziwszego korowaja, wypróbować siłę swoich mięśni w trakcie przejażdżki drezyną. Warunek jest jeden – nie należy bać się żadnych dzikich zwierząt. Pamiętajmy, że wybierając urlop w tym miejscu – wkraczamy do ich królestwa.

Tatanka.jpg

2. Czeska Szwajcaria/Czechy

Wygląda imponująco. Jak z filmów o Janosiku. Największa atrakcja regionu to Pravčická brána – jeden z największych naturalnych mostów skalnych w Europie. Tydzień minie nam tu szybko. A przy okazji będąc już w Czechach i trzymając się klimatu możemy odwiedzić kilka wspaniale utrzymanych zamków. Rycerskość zawsze jest w cenie.

3. W Bańce/pod Łodzią

W Bańce” znajduje się w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich w gminie Nowosolna, godzinę jazdy samochodem od Warszawy. Jeśli chcemy odpocząć zgodnie z trendem glampingu, czyli połączenia biwaku i luksusu, warto tu zajrzeć. Pomysłodawcą jest łódzki podróżnik Ronald Dobroszek.

W bance.jpg

Kulisty namiot przeznaczony jest dla dwóch osób. W środku jest sypialnia oraz niewielka łazienka. Jest również teleskop, przez który można podpatrywać gwiazdy. Zasmakujmy życie jak w kolorowej bańce.

Gdzie na wakacje w październiku?

Bywa chłodniej więc może przyda się więcej spacerów. To również dobry miesiąc na zwiedzanie. Jeśli widzieliście wszystko w Polsce, w co wątpimy, możecie również pojechać na bliski wschód, Litwa czy Ukraina na pewno nas nie zawiedzie.

1. Stare Miasto w Kownie/Litwa

Kowno zachowało sporo architektury średniowiecznej. I choć samo centrum można obejść w ramach krótkiego spaceru, to miłośnicy gotyku powinni być zadowoleni.

Zwiedzanie warto zacząć od ruin zamku, zbudowanego przez Krzyżaków, i chociaż jego rekonstrukcja budzi kontrowersje to jednak lokalizacja ruin (w widłach Niemna i Wilii) nadaje im wiele uroku.

To doskonały pomysł na kilkudniowy wypad. Można go połączyć z turystyką kulinarną, bo na Litwie zjemy naprawdę dobrze.

2. Borholm/Dania

Co prawda nazywana jest „Majorką północy”, ale nie jeździ się tam na plażowanie, szczególnie o tej porze roku. Są tam jednak piękne tereny do spacerów i wspaniały skandynawski klimat. Wyspa Bornholm uważana jest również za idealne miejsce dla rowerzystów ze względu na oplatające całą wyspę ścieżki rowerowe. 

Dotrzemy tam statkiem – co może być również atrakcją naszego urlopu. W październiku odpoczniemy tu w spokoju, oglądając piękne krajobrazy

3. Lwów/Ukraina

Leży najbliżej polskiej granicy i ma wiele atrakcji. Również transport nie jest drogi. Nawet samolot nie wykończy naszego budżetu. Dobra kuchnia, wiele zabytków i łatwo się dogadać. Warto pojeździć po okolicy.

Możemy zobaczyć m.in. kompleks pałacowo-zamkowy w Podhorcach jedną z największych i najbardziej spektakularnych atrakcji w okolicach Lwowa, a po drodze odwiedzić zamek w Olesku. Aby napić się zdrowej wody zajrzyjmy do słynnego przedwojennego kurortu w Morszynie. Co prawda lata swojej świetności ma już za sobą, ale nadal czuć tam klimat przedwojennego uzdrowiska.

Gdzie na wakacje w listopadzie?

Deszcz i chłód – tak wygląda listopad w Polsce. Dlatego poszukajmy w tym czasie przytulnego i ciepłego miejsca, z atrakcjami, jeśli jedziemy z dziećmi.

1. Europa-Park w Rust/Niemcy

W badeńskiej miejscowości Rust, między Freiburgiem w Breisgau a Offenburgiem znajduje się największy park rozrywki w krajach niemieckojęzycznych i jeden z niewielu czynnych również zimą. Znajdziemy tu piękne ogrody, urokliwe restauracje, a także strefę Wellness & Spa, gdzie można popływać w basenie, odbyć seans w saunie bądź poddać się profesjonalnym zabiegom odnowy biologicznej.

dinner-show_europa-park_srodek.jpeg

Znajdziemy tu wiele innych atrakcji. To miejsce również na wypad we dwoje bez dzieci. Zostając na kilka dni w fotelu warto wybrać się na show i kolację. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

2. Przez Alpy Julijskie/Słowenia

Ten wypad trzeba zaplanować na 2022 r. W tym roku wszystkie kursy odwołano. Niedaleko austriackiej granicy znajduje się miasto Jesenice i stacja, gdzie możemy wsiąść do pociągu, który jedzie Szlakiem Bohinj. To podróż niezwykłym 100-letnim szlakiem. 

Pociagiempo slowacji.png

Jazda muzealnym pociągiem na trasie Jesenice – Nova Gorica prowadzi przez samo serce Alp Julijskich i malownicze miejsca, jak Bled i Bohinj – niezwykłe przeżycia dla dzieci i dorosłych oraz miłośników kolejnictwa jak Sheldon Cooper z „Teorii wielkiego podrywu”. 

3. Pałac Saturna Termy Rzymskie/Czeladź

Jeśli szukamy sporej dawki ciepła odwiedźmy największą saunę na świecie – jest ona częścią saunarium Pałacu Saturna Termy Rzymskie w Czeladzi. Jest tak duża, że ma niebawem zostać wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. 

termy3.jpg

Są tam baseny, sauny, wellness&spa i wiele innych atrakcji – to zdecydowanie miejsce, gdzie znajdziemy przede wszystkie coś dla ciała.

Jeśli już wybierzemy idealne miejsce na swoje jesienne wakacje, warto w czasie nich skorzystać z karty PKO Mastercard Platinum. Zyskaj ubezpieczenie podróżne w kraju i za granicą dla Ciebie i Twoich bliskich. Płać w walutach obcych bez kosztów przewalutowania (również online).

Alicja Pietruczuk