Jak się uda, w ferie szybko zniknie nuda!
Zabawa z dzieckiem w domu bywa sporym wyzwaniem. Chcielibyśmy, aby było jednocześnie ciekawie, kreatywnie i rozwijająco. Jak więc sprostać wymaganiom dziecka, które szybko się nudzi? I wypełnić ciekawymi zadaniami całe dwa tygodnie ferii zimowych? 2022-01-27Okres jesienno-zimowy sprzyja częstszym i dłuższym pobytom w domu. Dzieci z nudów sięgają po kolejną grę komputerową czy bajkę. A to jednak kreatywne zabawy nie tylko przynoszą naszym pociechom radość i zadowolenie, ale wspomagają także ich wszechstronny rozwój i pobudzają wyobraźnię. Poznaj 7 pomysłów, jak nie nudzić się z dzieckiem w domu!
Rzuć... dobrym pomysłem!
Lepienie figurek z masy solnej, wspólne gotowanie czy sportowe rozgrywki – domowe zacisze oferuje nieskończoną ilość gier i zabaw, które pobudzają wyobraźnię i stymulują twórcze myślenie. Czas spędzony z dzieckiem na kreatywnych zabawach jest także doskonałą inwestycją w jego rozwój, znakomitą okazją do budowania pozytywnej relacji i pogłębiania wzajemnej więzi. Jak wynika jednak z badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown, ponad 47 proc. z nich w ogóle nie lubi zabaw z dziećmi, bo uważa je za nudne. Czasem jednak wystarczy uruchomić w sobie dziecięcą fantazję, by odkryć urok we wspólnej zabawie...
- Lepienie figurek z masy solnej
Lepienie figurek, biżuterii czy ozdób z masy solnej to jeden z najprostszych przykładów na kreatywne zabawy z dziećmi w domu. Nie trzeba specjalnych akcesoriów, poza dużą miską i foremkami. Domową masę plastyczną zrobimy z wody, soli i mąki a za pomocą przypraw, drobnego brokatu i farb możemy ją dodatkowo ozdobić!
- Zgadnij, kim jesteś
Na karteczkach samoprzylepnych piszemy imiona postaci z ulubionych bajek. Karteczki naklejamy na czole dziecka tak, by nie widział napisu. Uczestnik zadaje pytania potrzebne do odgadnięcia swojego hasła np. „Czy mam kły i pazury?”. Rodzic na pytanie może odpowiadać wyłącznie „tak” lub „nie”. Najlepiej grać na przemian, a wygrywa ten, kto jak najwięcej razy odgadnie kim jest!
- Domowe kręgle
To doskonała zabawa zręcznościowa! Wystarczy piłka i kilka plastikowych butelek, a dla lepszej stabilności można uzupełnić je odrobiną piasku lub wody. Ustawiamy je jak kręgle, ustalamy linię, która będzie wyznaczać nam odległość rzutu i próbujemy zbić ich jak najwięcej w jednym podejściu. Uwaga: uprzedź sąsiadów, bywa głośno!
- Rodzinny teatrzyk
Przeczytajmy razem bajkę i na jej podstawie odegrajmy scenki. Do wykonania kukiełek możemy użyć rozmaitych przedmiotów, np. papieru, bibuły, drewnianych łyżek, modeliny, rękawiczek, skarpet. Dla dzieci to nie tylko rozrywka, ale także nauka planowania, projektowania domowej sceny i występujących na niej „aktorów”, wymyślania scenariusza i oczywiście– sam występ! Kurtyna w górę i do dzieła!
- Wspólne gotowanie i pieczenie
To wyjątkowe zajęcie, które sprawia dzieciom ogromną radość, pomaga im rozwijać zdolności manualne i poznawać różne smaki, zapachy i faktury. Przy okazji uczy dzieci samodzielności i pomysłowości. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, doskonale sprawdzi się pieczenie i dekorowanie pierniczków. Z pewnością będzie wesoło i pysznie!
- Domowy klub fitness
Dziecko rozpiera energia? Świetnym pomysłem będą tory przeszkód, zabawa w chowanego lub wspólne ćwiczenia np. joga kids. Możemy skorzystać z też z odpowiednich kanałów na YouTube z ćwiczeniami dla dzieci, zumbą czy rytmiką dla maluchów. Warto również zorganizować domowe zawody np. w kręceniu hula hop czy odbijaniu balonika.
- Budowanie domku w salonie
Dzieci uwielbiają tworzyć coś z niczego! Tak też jest w przypadku budowania w naszym salonie wszelkich barykad, domków czy szałasów. Wystarczy kilka krzeseł, suszarka do wieszania prania i duży koc. Ich małe królestwo będzie zabawą na pół dnia! - Planszówki Klasyk, który uczy i zapewnia świetną rozrywkę to np. Scrable czy Monopol. Dzięki tym grom dzieci rozwijają swój język i wzbogacają go o nowe słowa. Druga gra pomaga rozwijać umiejętności matematyczne, liczyć pieniądze i uczyć się podstaw inwestowania.
A co jeszcze może przyspieszyć edukację finansową? PKO Konto Dziecka! Posiadanie własnego konta będzie dla każdego dziecka wyjątkowym doświadczeniem! Jego obsługa jest bardzo prosta. W ramach swoich uprawnień dziecko może zarządzać kontem i oszczędnościami online przez serwis internetowy PKO Junior i aplikację mobilną PKO Junior: zainicjować polecenie przelewu, które rodzic może zaakceptować lub odrzucić w swoim iPKO, założyć wirtualną skarbonkę, stworzyć plan oszczędzania, używać kalkulatora, zdobywać wirtualne odznaki.