Dla niewtajemniczonych ten pomysł może początkowo wydawać się nierealny, jednak to prawda – osoba niepełnoletnia też może mieć konto w banku. Wprawdzie nie oznacza to, że może je prowadzić samodzielnie bez angażowania rodziców lub innych opiekunów, jednak z pewnością dzięki niemu łatwiej nauczy się gospodarowania pieniędzmi.
Konto dla młodzieży można założyć od momentu ukończenia 13. roku życia. W tym wieku dziecko nabywa ograniczoną możliwość do czynności prawnych – może gromadzić fundusze, dokonywać mniejszych zakupów, a od 16. roku życia – także pracować i zarabiać pieniądze (chociaż na nieco innych prawach niż dorośli).
Banki oferują młodym klientom wiele ciekawych możliwości – przykładem jest PKO Konto Pierwsze. Konto dla młodych tego typu to możliwość łatwego i szybkiego płacenia w sklepach i przez internet, a także bardziej efektywnego zarządzania pieniędzmi.
Jak założyć konto bankowe dla młodzieży?
Założenie niepełnoletniemu członkowi rodziny własnego konta nie jest trudne. Potrzebna jest wyrażona na piśmie zgoda przedstawiciela ustawowego nastolatka (zazwyczaj jest to rodzic) oraz odpowiedni dokument.
Konto takie, w zależności od banku, możemy założyć osobiście lub przez internet. Ta druga opcja jest zwykle wygodniejsza, ponieważ minimalizuje czas spędzony na składanie wniosku, eliminuje stanie w bankowych kolejkach i dojazd do placówki. Warto również zaznaczyć, że wizyta w banku nie oznacza wcale, że kartę dostaniemy od ręki. Musimy czekać aż zostanie do nas wysłana pocztą, co trwa od kilku dni do dwóch tygodni.
Zgoda przedstawiciela ustawowego – kiedy jest wiążąca?
Zacznijmy od tego, że konto dla niepełnoletnich może założyć opiekun prawny młodego człowieka – nie może to być ciocia, wujek czy starszy brat, jeśli owej mocy prawnej nie mają nadanej. Opiekun musi podpisać dokumenty i oświadczyć na piśmie, że zgadza się na zawarcie umowy. Co ciekawe, w wielu bankach można to zrobić przez internet – wówczas odpowiednie pisma osobie dorosłej dostarczy kurier.
Warto wiedzieć, że to, kto ma wgląd do konta nastolatka, zależy od banku – w niektórych możliwość taką dostaje (poza nastolatkiem) tylko ten opiekun, który wyraził zgodę na jego otwarcie, a w innych – każdy przedstawiciel ustawowy, który nie ma ograniczonych lub odebranych praw rodzicielskich.
Jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta dla nastolatka?
W przypadku osoby niepełnoletniej tak naprawdę mamy trzy możliwości, które akceptują banki:
- legitymację szkolną,
- dowód osobisty,
- paszport.
Na tej podstawie przedstawiciel banku będzie mógł spisać potrzebne dane osobowe, PESEL, dane kontaktowe i informacje o miejscu zamieszkania oraz zameldowania. W przypadku wypełniania formularza internetowego dane te wpisuje osoba zainteresowana, a później są one weryfikowane przez pracownika placówki. Następnie na podany adres kurier dowozi dokumenty, które muszą zostać podpisane przez opiekuna prawnego (są to: oświadczenie opiekuna, umowa i regulamin rachunku).
Osoba dorosła, która chce założyć konto nieletniemu, musi zaś okazać dowód osobisty lub paszport.
Po dopełnieniu wszystkich formalności otrzymujemy pakiet aktywacyjny uruchamiający konto i kartę debetową, której możemy używać do płacenia. Proste, prawda?
Marcin Izdebski
ekspert w PKO Banku Polskim