Pierwsza praca, pierwsze konto bankowe...

„Jestem kelnerem w restauracji na rynku w Poznaniu” – mówi 21-letni Piotr. Zosia pracuje w lodziarni w Kielcach, a Julka pomagała w kuchni w ośrodku kolonijnym. Młodzi ludzie w wakacje postawili swoje pierwsze zawodowe kroki. To znakomita przygoda. Okazja, by zarobić „parę groszy” i założyć pierwsze konto w banku.
około min czytania
 

– Zdobyć pracę było łatwo. Zgłosiłem się na początku czerwca i właściwie od razu zostałem zatrudniony – opowiada Piotr, który jest kelnerem w restauracji na rynku w Poznaniu. – Pracodawca oczekiwał komunikatywnego angielskiego, bo sporo tu było w czasie wakacji turystów – dodaje. Cieszy się ze zdobywanego doświadczenia, ale najbardziej z… napiwków. – Jak tak dalej pójdzie, to uzbieram drugą pensję z tipów. Odkłada pieniądze, by wyjechać na egzotyczne wakacje zimą. Pierwsza pensja wpłynęła już na jego konto. To duży krok w dorosłość. Dzięki pracy sobie i rodzicom udowadnia, że dojrzał i gotów jest do coraz większej samodzielności.

Konto pierwsze

– Nie sądziłam, że to będzie takie trudne – opowiada 16-letnia Zosia. – Miałam wrażenie, że nie mam już nóg. Po wielu godzinach obsługiwania klientów marzyłam tylko o tym, żeby na chwilę usiąść, ale było warto – strzela słowami jak z karabinu. – Poznałam wielu fajnych ludzi, z jedną z koleżanek chcemy wyjechać na weekend do Trójmiasta. Obiecałam rodzicom, że sama sfinansuję ten wypad.

Zosia i Jagna nie mają jeszcze swojego konta. – Mama mi obiecała, że lada dzień mi założy, bo umówiłyśmy się, że będzie mi wpłacała na konto kieszonkowe w tym roku szkolnym – opowiada 16-latka. – Teraz nie musimy nawet wychodzić z domu, bo jest konto na selfie. W czasie pandemii wszystko stało się prostsze – dodaje dziewczyna. Posiadanie własnego rachunku bankowego to dla niej synonim dorosłości. – Przekonałam mamę. Moje koleżanki od dawna płacą na swoje zakupy kartą, ja nie chcę już nosić gotówki.

Gdzie założyć pierwsze konto bankowe

Młodzi Polacy coraz wcześniej korzystają z usług banków. Jak wynika z danych Związku Banków Polskich, już prawie połowa (46 proc.) młodych Polaków ma założone pierwsze konto bankowe przed osiągnięciem pełnoletności. Są coraz bardziej świadomymi konsumentami. Wśród kluczowych czynników dla klienta zakładającego pierwsze konto dla swojego dziecka jest brak opłat za prowadzenie rachunku (95 proc. badanych) oraz wydanie i korzystanie z karty debetowej (73 proc.). Z kolei 57 proc. badanych wskazało, że ważnym motywem przy wyborze oferty pozostaje możliwość korzystania z aplikacji mobilnej, a dla 26 proc. ważne są dedykowane programy oszczędnościowe.

Wszystkie te warunki idealnie spełnia PKO Konto Pierwsze. Za prowadzenie rachunku, dostęp do serwisu internetowego oraz aplikacji mobilnej, korzystanie z BLIK-a i przelewy na numer telefonu w IKO nie płaci się nic. Bezpłatna jest również karta debetowa wydana do konta, jeśli jej posiadacz będzie aktywnym użytkownikiem i wykona kartą lub BLIK-iem dwie transakcje bezgotówkowe w ciągu miesiąca. Dziś pierwsza aktywność bankowa jest podejmowana przez tzw. pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1995 r., o wiele wcześniej niż miało to miejsce jeszcze dekadę temu. Teraz aż 80 proc. najstarszych nastolatków posiada konto osobiste, podczas gdy w 2009 r. było ich jedynie 40 proc. – wynika z badań Kantar TNS. Dlatego oferta bankowa skierowana do młodych ludzi jest nieporównanie bogatsza niż 10 lat temu.

Miałem konto w banku już jako dziecko, a kiedy skończyłem 18 lat zmieniłem rachunek na PKO Konto dla Młodych – mówi Piotr. – Teraz mogę być już w pełni samodzielny, rodzice nie muszą zatwierdzać moich wydatków. Czuję się w pełni dorosły – mówi z uśmiechem 21-letni kelner z Poznania.

PKO Konto dla Młodych to rachunek dla młodzieży w wieku 18-26 lat. Korzystanie z niego nie kosztuje nic. Za standardowe przelewy realizowane przez serwis iPKO lub aplikację nie są pobierane żadne opłaty. Karta także za 0, ale pod warunkiem zrealizowania 4 transakcji bezgotówkowych (z wyjątkiem przelewów) kartą do konta lub BLIK-iem w okresie rozliczeniowym. W PKO Koncie dla Młodych można również uruchomić debet do 500 zł na 30 dni. To wszystko, czego potrzebują startujący w dorosłość studenci i absolwenci szkół średnich.

Pierwsze konto oszczędnościowe

Po założeniu PKO Konta Pierwszego młody klient może przez internet otworzyć dla siebie drugi rachunek – PKO Pierwsze Konto Oszczędnościowe. Przyda się szczególnie tym, którzy zarobione w sezonie pieniądze chcą odkładać na kolejne wakacje lub duży zakup.

Pierwsze konto było wspólnym pomysłem moim i moich rodziców. Konto daje mi wiele swobody. Płacę kartą głównie w sklepach, łatwo w aplikacji mogę sprawdzić, na co w danej chwili mnie stać. A wgląd do moich finansów ma też mama – podkreśla 16-letni Maciej. – Staram się też oszczędzać, bo zbieram kasę na konsolę i wyjazd z kolegami. W sumie to nie jest takie trudne, a warto!

Weź udział w promocji:

Otwierając do końca października PKO Konto dla Młodych z kartą Mastercard można otrzymać nawet 250 zł. Wystarczy w każdym z kolejnych 5 miesięcy kalendarzowych (następujących po miesiącu, w którym otwarto konto) wpłacić na konto min. 100 zł i zrobić kartą lub BLIK-iem 4 transakcje bezgotówkowe (z wyjątkiem przelewów).

Nawet 125 zł możesz otrzymać otwierając z kolei PKO Konto Pierwsze. Wystarczy założyć rachunek z kartą Mastercard do 31 października, a następnie w każdym z kolejnych 5 miesięcy kalendarzowych (następujących po miesiącu, w którym otwarto konto) wpłacić na konto min. 50 zł oraz zrobić kartą lub BLIK-iem 2 transakcje bezgotówkowe (z wyjątkiem przelewów).

UWAGA: Płatnościami BLIK-iem nie są wpłaty w bankomatach oraz wypłaty z bankomatów.

Promocja ta jest dostępna dla osób, które nie mają i nie miały konta w PKO Banku Polskim.