Pierwsza praca – przestudiuj warunki!

Alicja studiowała psychologię, Rafał jest absolwentem Politechniki, Ola – świeżo upieczonym pedagogiem, a Maciej ukończył kulturoznawstwo. Każdy z nich marzy o dobrej pracy, rozwoju i satysfakcjonujących warunkach. Czy pierwsza praca może zaspokoić oczekiwania młodych ludzi?
około min czytania

Rozpoczynanie kariery zawodowej po studiach to duże wyzwanie. Znalezienie odpowiedniej pracy zależy nie tylko od umiejętności, wiedzy czy determinacji, ale nierzadko również od szczęścia. Obecnie ponad połowa młodych Polaków jest przekonana, że pandemia negatywnie wpłynęła na ich szanse na rynku pracy – wynika z ostatniego raportu „Młodzi na rynku pracy 2021” realizowanego przez z PwC, Well.hr i Absolvent Consulting. Mimo to, wiary oraz zapału do pracy młodzieży nie brakuje.

Co to jest pierwsza praca

Aby zdobyć satysfakcjonującą pracę, dobrze jest wcześniej się do niej przygotować. W trakcie studiów – poza nauką – warto spróbować swoich sił na praktykach lub stażach. Młode osoby powinny więc koncentrować się przede wszystkim na tym, co chcą robić w przyszłości.

Już w czasie studiów łapałam różne staże, praktyki i tam zdobywałam swoje pierwsze doświadczenia. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej było mi znaleźć pracę zaraz po studiach – opowiada Alicja, absolwentka psychologii. – Pierwsza praca w zawodzie to była praca w centrum terapii dla dzieci, jednak męczył mnie jej „korporacyjny” charakter. Szybko poczułam, że to nie moje miejsce, że nie chce pracować w taki sposób. Znalazłam zatrudnienie jako psycholog w prywatnej klinice. Teraz jest zdecydowanie lepiej, bo mam większą swobodę. Prowadzę terapię dla osób, które borykają się z różnymi problemami. Widzę ich rozwój, czuję, że jestem im potrzebna. Mam umowę o pracę i jestem zadowolona z warunków finansowych – podkreśla Alicja

Skill w gamingu to skill w życiu

Skills-srodek1 (1).jpg
Do 6 marca potrwa nowa kampania internetowa PKO Banku Polskiego promująca PKO Konto dla Młodych wraz z kartą Mastercard. Motywem przewodnim jest kreator postaci niczym z gry komputerowej opowiadający o tym, ile można osiągnąć będąc wielbicielem gier i co można zyskać korzystając z konta w PKO Banku Polskim. W spotach wystąpił m.in. znany gamer – Michu. Kampanii towarzyszy promocja, w której do zdobycia są słuchawki gamingowe oraz kody dostępu do Xbox Game Pass Ultimate.

Ratunku! W którym iść kierunku?

Aż 53 proc. ankietowanych Polaków, którzy brali udział w badaniu, pracuje na stanowisku, które nie pokrywa się z ukończonym profilem wykształcenia – wynika z badań Millward Brown przeprowadzonego na zlecenie Work Service S.A. Czasami intuicja podpowiada, aby wykorzystać swoje predyspozycje, odważyć się i zacząć samodzielną pracę.

Ukończyłem zarządzanie i inżynierię usług na Politechnice. Studia nie są związane z moją obecną pracą. Pasja do produkcji filmowej i montażu wygrała, choć nie była to łatwa decyzja – mówi Rafał. – Już w trakcie studiów zacząłem robić pierwsze zlecenia dla klientów – nagrywałem wywiady ze spotkań kulturalnych, chodziłem na plany zdjęciowe pomagając starszemu koledze, udało mi się również nakręcić parę teledysków. Otworzyłem niedawno swoją działalność gospodarczą i działam na własny rachunek. Nie narzekam, ale dużo inwestuję, bo sprzęt jest bardzo drogi. Odpowiada mi jednak taka forma pracy. Chyba nie odnalazłbym się w sztywnych zasadach i ustalonych godzinach.

Liczy się pasja

Większość młodych osób wybiera studia, kierując się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami – wynika z badań Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Perspektywa atrakcyjnych zarobków czasami znajduje się zatem na drugim planie.                                                                                                             

Od zawsze marzyłam, aby pracować z dziećmi. W tamtym roku skończyłam pedagogikę i teraz pracuję jako nauczycielka w klasach wczesnoszkolnych. – mówi Ola. – Pracę znalazłam dosyć szybko, teraz jest trudny czas, więc przystałam na propozycję szkoły. Warunki finansowe w tym zawodzie niestety nie są zbyt wysokie, ale powiedzmy, że otrzymuję pensję, za którą jestem w stanie spokojnie utrzymać się. Mam nadzieję, że kiedyś ta profesja zostanie doceniona i może zaczniemy dostawać jakieś dodatkowe benefity lub premie.

Studia, a przyszłość zawodowa

Czasami studia nie wyznaczają jednoznacznie drogi i nie gwarantują pracy. Tym samym nie jest łatwo znaleźć pracę i zwłaszcza na początku, z pokorą trzeba przyjąć ofertę, która zapewnia realizację podstawowych potrzeb i pomoże zdobyć różne umiejętności.

Ukończyłem kulturoznawstwo. Szukałem bardzo długo pracy, zacząłem już w ogóle wątpić, że coś znajdę. Wysłałem sporo CV, a brak doświadczenia był dużym utrudnieniem. – mówi Maciej. Na razie pracuje jako kelner w jednej z łódzkich restauracji. Na pewno niektóre umiejętności nabyte w trakcie studiów, pomagają mu w szybkim nawiązywaniu kontaktów. – Ale to nie jest praca moich marzeń. Mam umowę zlecenie, a czasy są trudne, więc docelowo na pewno będę szukał czegoś stabilniejszego.

Pierwsza praca po studiach to czas sprawdzenia się w danej branży. Kiedy już uda się znaleźć odpowiednie miejsce, wielu młodych ludzi zaczyna się zastanawiać nad praktycznymi kwestiami, czyli umową, wynagrodzeniem czy urlopem.

Pierwsza praca po studiach

Założeniem wielu pracowników jest podpisanie umowy na czas nieokreślony. Zapewnia to bowiem poczucie pewności i stabilizacji. Wielu pracodawców na początek proponuje umowę na okres próbny – zazwyczaj są to 3 miesiące, aby przekonać się, czy dana osoba na pewno się sprawdzi na określonym stanowisku.

W tym czasie zatrudniony ma szansę się wykazać, wypełniając pierwsze, powierzone mu obowiązki. Po takim okresie, pracodawca może zaproponować umowę na czas określony lub nieokreślony, która zapewnia pracownikowi największe gwarancje kodeksowe. Inne typy kontraktów również dają szeroką gamę możliwości – wszystko jednak zależy od tego, jakie są oczekiwania pracownika.

Co na rynku pracy w 2022 r.

– Pomimo dużej niepewności co do kształtu procesów gospodarczych w 2022 nie mamy większych wątpliwości, że dla rynku pracy będzie to okres dalszego boomu, rozumianego jako kontynuacja spadku stopy bezrobocia i silnego wzrostu wynagrodzeń – mówi Marta Petka – Zagajewska, kierowniczka Zespołu Analiz Makroekonomicznych PKO Banku Polskiego.

– Oczekujemy, że na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 r. stopa bezrobocia rejestrowanego powróci do poziomu z początku 2020 r., a więc sprzed pandemii, a następnie zacznie ustanawiać nowe historyczne minima, poniżej 5 proc.

– Niekorzystne zmiany demograficzne, chociaż częściowo neutralizowane przez obserwowany w ostatnich kwartałach wzrost aktywności zawodowej, będą w dalszym ciągu ograniczać podaż pracowników. To oznacza, że po stronie firm najprawdopodobniej będzie narastać problem z zapełnianiem wakatów i pozyskiwaniem nowych pracowników. W takich warunkach rosnące oczekiwania płacowe będą najpewniej zaspokajane. W efekcie 2022 r. przyniesie jeszcze silniejszy wzrost przeciętnego wynagrodzenia niż 2021 r., szacujemy, że w skali całego roku wyniesie on nieco ponad 9 proc.

– Silny rynek pracy to wyzwanie dla firm. W połączeniu z dynamicznym wzrostem cen nośników energii, sięgający blisko 10 proc. wzrost wynagrodzeń oznacza silną presję kosztową i rodzi pytanie na ile uda się ją w pełni przenieść na odbiorców finalnych, a na ile wpłynie ona na pogorszenie wyników finansowych firm.

Pierwsza praca po studiach – zarobki

Zależy nie tylko od naszego wykształcenia, umiejętności i oczekiwań, ale również od branży, wybranego miejsca czy możliwości pracodawcy. Każdy absolwent marzy o pracy, która przyniesie mu satysfakcjonujące zarobki, wystarczające na pokrycie swoich potrzeb. Jak wynika z ostatnich badań, oczekiwania finansowe wynoszą obecnie 4,5 tys. zł netto miesięcznie.

Tymczasem rynek pracy przedstawia zupełnie inną wizję, nie zawsze niestety zadowalającą dla pracowników. Szacuje się, że zarobki młodych osób z wykształceniem wyższym średnio wynoszą 2,5 tys. zł brutto.

Do zarządzania swoimi pieniędzmi przyda się dobre konto. Jeśli nie skończyliśmy jeszcze 26 lat, najlepsze będzie PKO Konto dla Młodych. Nowoczesne, które da nam możliwość płatności BLIKIEM i telefonem.

Pierwsza praca – urlop

W pierwszej pracy liczy się nieco inaczej niż w kolejnych latach. Znaczenie ma nie tylko jego wymiar, ale także kwestia nabywania prawa do urlopu. Osoby podejmujące pierwszą pracę na etat otrzymują prawo do 20 dni urlopu, który naliczany jest cząstkowo każdego miesiąca. Zatrudniony nabywa prawo do 1/12 z 20 dni urlopowych, co daje 1,66 dnia na każdy miesiąc. Jednak w przypadku absolwentów studiów po dwóch pierwszych latach liczba dni urlopowych zwiększa się do 26, ponieważ okres studiów liczony jest jako 8 lat stażu pracy. Ponadto mogą wziąć urlop bezpłatny, okolicznościowy lub na żądanie.

Pierwsza praca po studiach budzi ogromne emocje, a proces szukania zatrudnienia może być długotrwały i męczący. Warto jednak zawsze zastanowić się nad swoim celem zawodowym oraz motywacją do podjęcia zatrudnienia. I uwierzyć w siebie! W końcu każdy kiedyś zaczynał...