Tato, mamo kup mi… wszystko!

„Jak namówić rodziców na wszystko” jest jedną z fraz, którą młodzi ludzie często wpisują w wyszukiwarkę Google. Mają nadzieję znaleźć sposób na rodziców. I choć w sieci jest wiele przydatnych porad na ten temat, nie ma prostej i łatwej formuły.
około min czytania

Słowo „nie” – tego najbardziej nie lubią nasze dzieci. Dlatego szukają w internecie trików, dzięki którym „pójdą na skróty” i szybko osiągną swój cel. Pytają się wujka Google’a o to, jak namówić rodziców na szczura, ścięcie włosów czy jazdę konno. Poszukują argumentów, które pomogą im podczas w negocjacji z dorosłymi.

Ogólnonarodowe namawianie

Okres świąteczny, czyli Mikołajki i Boże Narodzenie, to momenty, kiedy „namawianie” rodziców nabiera ogólnonarodowego charakteru. Od tego, jak jesteśmy skuteczni, zależy przecież wiele. To także chwila, w której okazuje się, na co naprawdę zasłużyliśmy przez cały rok.

W zeszłym roku wydaliśmy na Święta ok. 1700 zł, w tym – jak podaje raport „Zakupy świąteczne 2020” firmy doradczej Deloitte, zamierzamy przeznaczyć średnio 1318 zł. To co prawda o 29 proc. mniej niż rok temu, ale i tak wystarczająco na całkiem fajne prezenty.

Jak namówić rodziców na nowy telefon?

Smartfon to hit wśród prezentów. Właściwie trudno dziś spotkać osobę bez komórki. Urząd Komunikacji Elektronicznej podaje, że ponad 80 proc. dzieci w wieku od 7 do 15 lat posiada telefon komórkowy. Jest to w większości przypadków smartfon (ponad 90 proc.), a korzystanie z niego rodzice opłacają częściej w formie pre-paid, choć wykupowanie dla dzieci abonamentu jest niemal równie popularne. Miesięczne rachunki sięgają zwykle 21-30 zł.

Dzieci najczęściej korzystają z telefonu po to, żeby dzwonić do rodziny i znajomych oraz żeby pisać i odbierać SMS-y. Ponad 70 proc. z nich deklaruje, że smartfon to także urządzenie do grania i słuchania muzyki, a przeszło 60 proc. przegląda w nim internet.

Ale nie wszyscy rodzice darzą sympatią nowe technologie. Jak ich przekonać, że komórka to przydatny gadżet, który służy nie tylko do grania i przesiadywania na social mediach?

Na początek warto w całą akcję zaangażować kogoś zaufanego z rodziny albo sąsiada. Przyda się autorytet w tej kwestii. Trzeba pokazać zalety komórki – tym bardziej w okresie pandemii.

Jak namówić rodziców na grę?

Gry komputerowe to kolejny najbardziej oczekiwany prezent. Jaką grę otrzymamy, zależy w dużej mierze od rodziców. Niektórzy nie pochwalają „strzelanek”, inni gier sieciowych, które zabierają za dużo czasu, a jeszcze inni w ogóle nie akceptują tego typu rozrywki.

Rozmawiając z dorosłymi warto przede wszystkim złożyć obietnicę, że będziemy grać z umiarem i nie zawalimy innych obowiązków. Na temat gry lepiej rozmawiać z ojcem, który być może też czasem zasiada z nami do konsoli. Wtedy rozmowa jest prostsza. Rodziców łatwiej będzie także namówić, jeśli gra jest fajna i rozwijająca. Pokażmy, czego można się z niej nauczyć. Możemy też użyć innych argumentów, czyli dobrych stopni w szkole.

Jak namówić rodziców na motor?

To już poważniejsza sprawa i oczywiście uzależniona od wieku, czyli również od prawa jazdy.

Zanim jednak rzucimy wyzwanie rodzicom, pokażmy im, że lubimy jeździć, a dwa kółka to nasza pasja. Zacznijmy po prostu od roweru czy roweru elektrycznego. To im uświadomi, że jesteśmy odpowiedzialni na drodze i można nam zaufać.

Nie rzucajmy im również tak dużego finansowego wyzwania. Skuter to nie gra komputerowa. Jeśli chcemy ich przekonać, odkładajmy na nasz pojazd sami.

Postanowiłem odkładać na skuter konsekwentnie i systematycznie, mam swoje sposoby, pracuję i korzystam z możliwości swojego konta – mówi 15-letni Filip. – Chciałem pokazać rodzicom, że mi naprawdę zależy. Poza tym co innego poprosić o kupno skutera, a co innego prośba o dołożenie do niego.

Jak namówić rodziców na PKO Konto Pierwsze

Z tym raczej nie będzie problemu. Konto w PKO Banku Polskim dla osób w wieku od 13 do 17 lat jest narzędziem, które nie tylko przyda się dziecku, ale również ułatwi wiele spraw rodzicom.

Posiadanie PKO Konta Pierwszego to co najmniej cztery asy w rękawie:

W ramach konta założymy również PKO Pierwsze Konto Oszczędnościowe, a to dodatkowe plusy i szansa na upragniony zakup. Z punktu widzenia rodziców znaczenie ma chociażby nauka oszczędzania.

Bartosz Piotrowski