Wakacje 2021 a koronawirus – gdzie wyjadą Polacy?

Turcja, Grecja, Egipt – to podium najczęściej wybieranych destynacji wakacyjnych w tym roku. Polacy – wg danych serwisu wakacje.pl – za tygodniowy pobyt na zagranicznych wczasach płacą średnio 7344 zł. Polska znalazła się na siódmym miejscu w zestawieniu najpopularniejszych kierunków, a przeznaczony na nią budżet jest o ponad połowę niższy.
około min czytania

O tym, gdzie w tym roku spędzimy urlop często decydujemy w ostatniej chwili. Ruch w biurach podróży z dnia na dzień jest dostrzegalnie większy. 

tabela copy (1).jpg

Koronawirus a wakacje

Niepewne czasy sprawiły, że wiele osób nie ma odwagi, by wyjechać poza Polskę. Wybieramy urlop w kraju planując zazwyczaj czas nad morzem, w górach i na Mazurach.

Coraz bardziej popularne stają się również miejsca agroturystyczne, gdzie można obcować z przyrodą, ciszą i na otwartej przestrzeni. Wielu Polaków szuka miejsc z dala od tłumów. Choć nie mamy pewności co do pogody, wakacje w kraju z pewnością pozwalają uniknąć stresu związanego z odwołanymi lotami, koniecznością zrobienia testów przed wyjazdem czy dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Wg badań portalu wakacje.pl na tygodniowe wczasy w Polsce planujemy przeznaczyć średnio 2693 zł. Za pobyt nad morzem płacimy nieco więcej – powyżej 3 tys. zł, ale już wybierając góry szacujemy koszty na niespełna 2300 zł. Warto pamiętać, że niektórzy wciąż nie wykorzystali swoich bonów turystycznych, a dzięki nim tegoroczne wakacje mogą być nieco tańsze. 

Wakacje za granicą 2021 a koronawirus

Mimo zmian w sposobie podróżowania związanych z pandemią koronawirusa, zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi rośnie. Polacy coraz śmielej dokonują rezerwacji w biurach podróży na wypoczynek poza krajem. Od 1 lipca we wszystkich państwach Unii Europejskiej ma działać Unijny Certyfikat COVID. Zaświadczenie, które ma formę elektroniczną i papierową, zawiera kod QR potwierdzający zaszczepienie przeciwko COVID-19 lub wynik testu na obecność koronawirusa albo przebycie infekcji (status ozdrowieńca). Ma to za zadanie ułatwić bezpieczne podróżowanie po Europie. Gdzie możemy zatem wybrać się na wakacje? 

Turcja – wakacje a koronawirus

Ten kierunek podróży wybiera w tym roku prawie 1/3 Polaków wyjeżdżających na zagraniczne wczasy – wskazują badania portalu wakacje.pl. Za tygodniowy pobyt w Turcji płacimy średnio 7945 zł, ale oczywiście wszystko zależy od dokładnej destynacji i standardu wypoczynku. W Turcji wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin przed przybyciem do kraju i lub negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego z ostatnich 48 godzin przed przylotem. Z okazania negatywnego wyniku testu zwolnione są dzieci do 6 lat, osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 oraz ozdrowieńcy.

Grecja – wakacje 2021 a koronawirus

Choć przez wiele tygodni była niekwestionowanym numerem jeden w przedsprzedaży, na starcie sezonu dała się wyprzedzić Turcji. Grecy jako pierwsi spośród popularnych turystycznie celów wakacyjnych podróży, otworzyli się na przyjazd turystów. Turyści wybierający się na urlop do tego kraju zobowiązani są m. in. do wypełnienia formularza Passenger Locator Form. Należy podać w nim m. in. nr lotu, miejsce przekroczenia granicy oraz adres, pod którym będziemy mieszkać. Władze Grecji deklarują, że wczasy w kraju są bezpieczne, a turystyka jest odpowiednio przygotowana na przyjęcie gości z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Koszt? Średnio płacimy 7615 zł.

Chorwacja wakacje 2021 ­– koronawirus

To doskonały kierunek dla miłośników bałkańskich klimatów i urokliwych kurortów. Turyści z Polski mogą pojechać na wakacje do Chorwacji bez ograniczeń w podróżowaniu. Wybierając się na wczasy nie trzeba odbywać kwarantanny w Chorwacji, a podróżnicy zwolnieni są z okazywania wyników testów. Przez wiele lat Choracja znajdowała się wysoko w zestawieniu chętnie wybieranych kierunków, nie inaczej jest w tym roku, choć – trzeba przyznać – że w dobie pandemii ustąpiła miejsca nawet Polsce. Dziś pozycjonuje się na 8. lokacie, a za tygodniowy pobyt w tym miejscu płacimy średnio 4638 zł.

Jak sfinansujemy swój wakacyjny wyjazd?

sondawakacje2.png

Prawie połowa ankietowanych przez nas czytelników Bankomanii, chce przeznaczyć na wakacyjny wyjazd swoje oszczędności (47 proc.) 12 proc. próbuje przeznaczyć na wakacje część swojego bieżącego budżetu, ale aż 18 proc. skorzysta w tym celu z debetu w koncie. To doskonałe rozwiązanie, bo pieniądze masz od ręki do swojej dyspozycji. Formalności ograniczone są do minimum, a wniosek o uruchomienie debetu można złożyć przez iPKO lub w aplikacji IKO.

Nie ulega wątpliwości, że pandemia mocno wpłynęła na nasze plany wakacyjne. Mimo to nie zatrzymuje wakacyjnych aspiracji i wielu z nas zamierza odpocząć poza domem. W końcu to dobry czas by założyć maskę...do nurkowania!