Balkon – czysty relaks w otoczeniu zieleni

Balkon urządźmy tak, aby stał się częścią domu. Inspiracje znajdziemy w internecie, podobnie jak całe niezbędne wyposażenie. Z naszej strony wystarczy pomysł na wygląd i sposób jak za to wszystko zapłacić.
około min czytania

Kawa na balkonie. To teraz w zasadzie jedyna opcja wypicia aromatycznego napoju na świeżym powietrzu. Oczywiście kawiarnie już działają, ale biorąc pod uwagę ograniczenia związane z pandemią, espresso, latte czy zwykła czarna mogą nie być już przy stoliku tak przyjemne jak kiedyś. Dlatego warto zadbać o bezpieczną przestrzeń i przygotować naszą zielona enklawę – tym bardziej, że idzie przecież lato.

Jak urządzić balkon

Przyda się to tego zmysł estetyczny i spójna koncepcja – z tym bywa jednak równie. Aby się zainspirować, przeszukajmy internet. Znajdziemy dziesiątki ciekawych stron z pomysłami na każdą kieszeń. Dzięki nim zamienimy nasz szaro-bury balkon w kolejne piękne pomieszczenie w domu. W urządzaniu pomoże nam również profesjonalny projektant, ale za jego usługę będziemy musieli zapłacić.

Balkon – aranżacje

  1. Najpierw najważniejsze, coś, co stworzy unikalny klimat tego miejsca, czyli podłoga. Tu możemy wybrać: panele, deskę tarasową, terakotę lub płytę podłogową. A może wykładzinę lub sztuczną trawę?
  2. Drugim etapem będzie zieleń: rośliny w donicach wiszących lub wolnostojących. Właściwie nie ma ograniczeń. Wybierając kwiaty dowiedzmy się, które będą najlepsze i najładniejsze oraz jak o nie potem dbać. Niektóre wymagają specjalnego nawożenia, a inne odpowiedniego światła – pomyślmy, czy my sami oraz nasz balkon sprosta takim wyzwaniom.
  3. Trzecia sprawa to meble balkonowe. Nie przesadzajmy z nimi. Powinniśmy mieć trochę wolnej przestrzeni. Szczególnie gdy nasz balkon jest niewielki. Stolik i krzesła w zupełności wystarczą, przy większym metrażu warto rozważyć leżak lub hamak. Dobrym rozwiązaniem będą meble rozkładane.
  4. Do ocieplenia klimatu kupmy również trochę akcesoriów: koc, poduszki, może parę świec i chodnik. Nie szalejmy, bo kiedy zacznie padać, musimy to w szybkim tempie przenieść do domu. Myślmy więc praktycznie.

Balkon 2021 – pomysły

  • W modzie jest drewno. Dzięki niemu nasz balkon jest bliżej natury. Na topie jest również wszystko, co plecione, zwijane i tkane.
  • Popularność zyskuje styl vintage, czyli ten z początku XX w. Stwórzmy klimat jak sprzed stu lat, kupując ciekawe dodatki.
  • Według Instytutu Pantone, kolorem roku został Classic Blue – kolor nieba tuż przed zmrokiem. Na balkonie będzie prezentował się idealnie – pomyślmy o nim.
  • W kwiatowych trendach rządzi „dzika ulica”, czyli całkowita wolność. Eksperci radzą, aby w jednej donicy umieścić kilka rodzajów kwiatów, tak by kwitły jedne po drugich.

 Kupuj w internecie

Pomysł już mamy, teraz czas na zakupy. Po dekoracje czy niewielkie gadżety możemy wybrać się do sklepu. Choć nie jest to konieczne. Większe rzeczy: podłoga, donice czy meble zamówimy do domu kurierem. Zrobimy to siedząc w fotelu i myśląc o swoim wymarzonym balkonie. Potrzebna będzie nam jedynie aplikacja IKO. Prosta i bezpieczna.

Nasze zakupy online zrobimy na kilka sposobów. Mamy do tego tradycyjny, prosty i wygodny przelew, ale możemy również wykorzystać aplikację mobilną – mówi Bartłomiej Marchel, doradca Oddziału 107 PKO Banku Polskiego w Warszawie. – Pieniądze są zwykle pobierane z konta bankowego. Kiedy jednak nie mamy tam chwilowo pieniędzy, możemy przelać jej z karty kredytowej, a następnie zapłacić za usługę lub produkt. Oczywiście w e-sklepie zapłacimy także BLIKIEM. To szybka płatność – wystarczy nam do tego jedynie kod.

Aleksandra Pietruczuk