Bądź do tego zdolny. Weź kredyt gotówkowy na luzie

Bank nie udziela kredytu pochopnie. Zanim to zrobi, skrupulatnie nas „prześwietli”. W końcu inwestuje swoje pieniądze i chce je potem odzyskać. Jeśli prowadzimy interesy zgodnie z dobrymi praktykami i spłacamy zaciągnięte zobowiązania na czas – jesteśmy w doskonałej sytuacji.
około min czytania

Naszą analizę zdolności kredytowej bank przeprowadzi na dwóch poziomach. Najpierw sprawdzi, jakie mamy dochody, potem miesięczne koszty utrzymania (czynsz, opłaty za media itp.) i w końcu nasze obecne zadłużenie, np. spłacane obecnie kredyty, wysokość zadłużenia z kart kredytowych, dostępne limity, poręczone kredyty. Wszystko jest ważne!

Klientowi który nie korzystał wcześniej z pożyczki lub kredytu gotówkowego w naszym banku , zaproponowałabym pożyczkę gotówkową z bardzo dobrymi warunkami cenowymi – mówi Justyna Bugajska, doradca PKO Banku Polskiego z Oddziału 2 w Bełchatowie. – W przypadku pożyczki do 4,5 tys. zł nie będę wymagała żadnych dokumentów – wystarczy oświadczenie, z jakiego tytułu są dochody. Pożyczka jest udzielana na maksymalnie 12 miesięcy. RRSO wynosi 7,22 proc., nie ma prowizji za udzielenie pożyczki i można skorzystać z ubezpieczania kredytu.

Ponieważ jednak nasza pożyczka jest konkurencyjna klienci są zainteresowani wyższymi kwotami.  Wtedy musimy niektóre dane sprawdzić. Będziemy wymagali zaświadczenia o dochodach od pracodawcy, udokumentowania otrzymywanych dochodów wyciągami z konta dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, PIT 36/PIT 36L dla przedsiębiorców, PIT – 28 w przypadku klientów mających dochodu z najmu.

Wszystko jawne

Pamiętajmy, że musimy mieć pieniądze nie tylko na spłatę kredytu, ale również na stałe miesięczne wydatki (czynsz, opłaty za energię, telefon), innych kosztów utrzymania (wydatki na jedzenie, utrzymanie samochodu), wydatków dodatkowych (dobrowolne składki na ubezpieczenie).

Dla banku ważne będą również: wiek, stan cywilny, liczba osób będących na jego utrzymaniu, status mieszkaniowy i majątkowy, wykształcenie, staż pracy, wykonywany zawód, a nawet zajmowane stanowisko. Określają one nasze szansę na spłacenie kredytu. – Na zdolność kredytową klienta mają wpływ jeszcze inne parametry, takie jak wysokość dochodu, liczba osób w gospodarstwie domowych oraz to, czy klient pozostaje w związku małżeńskim – wyjaśnia Justyna Bugajska.

Doradcy banku w ramach prowadzonej obsługi informują klientów, jak unikać pułapek stanowiących „zagrożenie” dla płynności finansowej, przedstawiają metody, które przyczyniają się do poprawy zdolności kredytowej, jak również budują świadomość klientów w zakresie rodzajów ryzyka, które generuje transakcja kredytowa oraz ich konsekwencjach.

W trakcie oceny zdolności kredytowej bank pobiera raport z Biura Informacji Kredytowej (BIK). Jest to najszybszy sposób, aby dowiedzieć się, czy aktualnie posiadamy jakieś zobowiązania i jak spłacaliśmy nasze wcześniejsze kredyty lub pożyczki.

Sprawdzenie w BIK-u to rutynowa kontrola. Robimy to niezależnie od kwoty. Każdy, kto chce zawnioskować o pożyczkę w naszym Banku, musi pokazać dowód osobisty i wyrazić pisemną zgodę na sprawdzenie informacji w zakresie BIK.

Zrób to sam

Zanim jednak przekroczymy próg banku albo złożymy wniosek przez serwis iPKO lub aplikację IKO, sami oceńmy, czy mamy szanse na zaciągnięcie pożyczki. Jeśli sądzimy, że wszystko jest OK, na wszelki wypadek sami zajrzyjmy na stronę internetową BIK-u i skorzystajmy również z Analizatora kredytowego. Warto pamiętać, że obliczenia Analizatora Kredytowego BIK są symulacją, mają charakter poglądowy i edukacyjny. Decyzja o przyznaniu kredytu zależy wyłącznie od banku. Raport BIK można również zamówić W serwisie internetowym iPKO.

Jak zamówić raport BIK w iPKO?

  1. Zaloguj się do serwisu internetowego iPKO.
  2. Wybierz kolejno Kredyty → Raport BIK → Zamów raport BIK.
  3. Zaznacz interesujący Cię raport.
  4. Potwierdź transakcję.
  5. Na numer telefonu podany przez Ciebie podczas zakładania konta otrzymasz hasło, które posłuży Ci do otwarcia raportu udostępnionego na koncie w formacie PDF.

Za udostępnienie raportów BIK pobierana jest opłata zgodnie z cennikiem BIK.

Piotr Dunaj