Ekologia w mikroskali. Zacznij od domu i ocal planetę
O środowisko powinniśmy dbać zawsze. Zaczynając od segregacji śmieci, po oszczędność wody, prądu aż do wymiany starego pieca i rezygnację z samochodu. Dlatego zanim pomyślimy, jak zostać superbohaterem i ocalić całą planetę, zastanówmy się jak ekologicznie zarządzać swoim otoczeniem. 2021-10-22Badania zrealizowane przez Mobile Institute latem 2020 r. wskazują, że 32 proc. Polaków pandemia zmobilizowała do przemyślenia dotychczasowego stylu życia i wdrożenia zmian. 47 proc. uczestników wskazało, że ograniczą konsumpcjonizm, ponieważ doszli do wniosku, że w życiu ważniejsze jest doświadczanie niż posiadanie i tym samym, będą kupować rozsądniej.
Wśród badanych osób 46 proc. była zdania, że Polska jest obszarem zagrożonym ekologicznie, a 2/3 zdaje sobie sprawę, że klimat na świecie się ociepla. To nieco lepsze wyniki niż rok temu, ale wciąż słabe. Pozostaje też pytanie, czy ta świadomość przyniesie oczekiwane rezultaty i np. będziemy konsumować rozsądniej.
Ekologia w domu
Przede wszystkim musimy wiedzieć, że ekologia to nie żadna moda, ale konieczność. Być jej przyjaźni i zrozumieć, że to właśnie od nas najwięcej zależy. Zmieniać własne zachowania, wytworzyć w sobie nawyki takiego postępowania, które przyczynią się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska. To leży w interesie każdego z nas.
Już co trzeci Polak podjął działania, które mają na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Najbardziej popularne formy to:
- rezygnacja z poruszania się samochodem,
- zmiana systemu ogrzewania mieszkania,
- wymiana sprzętu AGD/RTV na energooszczędny,
- ocieplenie budynku,
- kupno samochodu niskoemisyjnego.
Połowa z nas stara się zmniejszać liczbę generowanych przez siebie odpadów.
- zwraca uwagę na oznaczenia związane z ekologią i środowiskiem podczas robienia zakupów;
- unika pakowanych towarów;
- ogranicza kupowanie produktów jednorazowych, nietrwałych.
Chociaż wciąż nagminnie wyrzucamy do śmieci niepotrzebne lub zepsute przedmioty to przynajmniej część z Polaków przekazuje je innym osobom lub instytucjom. Naprawia w punktach napraw i powtórnie wykorzystuje, sprzedaje lub oddaje do sklepów lub do punktów pomocy.
Ekologiczne rozwiązania w domu
Rośnie liczna osób, które podejmują działania na rzecz ochrony jakości powietrza w miejscu zamieszkania oraz tych, którzy uważają, że należy bezzwłocznie wprowadzić zakaz sprzedaży jednorazowych przedmiotów codziennego użytku z tworzyw sztucznych.
Nadal jednak 7 na 10 obywateli przy zakupie napojów w szklanych opakowaniach nie zwraca uwagi na informację, czy butelka nadaje się do zwrotu.
Jak stworzyć ekologiczny dom?
Domowa segregacja jest bardzo ważna. Później takie rozdzielnie odpadów bywa już niemożliwe. Dlatego segregujmy papier, metale, szkło i plastik i wrzucajmy je do specjalnych kontenerów w czterech kolorach: niebieski do papieru, zielony do szkła, czerwony do metali, żółty do plastiku.
Ale segregacja to nie wszystko. Z ekologią mamy do czynienia na każdym kroku. Jakie zadania stoją przed nami każdego dnia?
- zanim wyrzucimy kartkę zapiszmy ją z dwóch stron;
- kupujmy papier toaletowy oraz ten do notatek wykonany z makulatury;
- używajmy mniej ręczników papierowych;
- korzystajmy z opakowań szklanych – szkło nawet gdy nie jest już użyteczne nie stanowi zagrożenia dla środowiska;
- wybierajmy większe opakowania szklane, zanośmy je do skupu lub odnośmy do sklepu, jeśli posiadają kaucję;
- unikajmy jednorazowych wyrobów z plastiku, reklamówek i worków foliowych;
- nie kupujmy pakowanej żywności, sięgajmy po produkty, których opakowania możemy znów wykorzystać – na zakupy zabierajmy koszyk;
- unikajmy jedzenia z fast-foodów – pakowane są w stertę opakowań;
- wybierajmy torby papierowe zamiast foliowych.
Ekologiczne środki do czyszczenia domu
Sprzątania raczej się nie da polubić. Nie oznacza to jednak, że mamy szorować i truć nasze otoczenie i dom byle czym. Wyciągając mop, czy zmywając naczynia zastanówmy się, czy środki do czyszczenia nie zrobią więcej szkody niż pożytku.
Jak stworzyć przyjazny dla środowiska dom bez chemii? Tu główną rolę podczas sprzątania grają: ocet spirytusowy i jabłkowy oraz soda. Przy ich pomocy jesteśmy w stanie posprzątać wszystko. Za dodatkowe wsparcie posłużą: sól i sól Epsom, a dzięki kilku kroplom olejku eterycznego poczujemy zapach naturalnej czystości. Ma on też dodatkowe właściwości – pobudza, działa bakteriobójczo, relaksuje i wprawia w dobry nastrój.
Ekologiczne środki czystości sprawdzą się nie tylko w kuchni lub łazience, pomogą również przywrócić blask zmatowiałym drewnianym meblom. Niewiele trzeba, aby wszystko wyglądało jak nowe.
Gotowe, ekologiczne środki czystości to świetna alternatywa dla osób, które nie mają czasu i możliwości przygotowania domowych preparatów. Kupując je sprawdzajmy co zawierają. Powinny się w nich się być składniki roślinne czy naturalnego pochodzenia. Na opakowaniach ekologicznej chemii gospodarczej mamy oznaczenia, które informują, czy produkt był testowany na zwierzętach.
Jednym z ważniejszych jest EU Ecolabel, czyli europejskie, oficjalne wyróżnienie, które otrzymują sprawdzone produkty wysokiej jakości. „V dla Wegetarian i Wegan” to polski, prestiżowy znak, który otrzymują produkty w 100 proc. roślinne.
Ekologiczne produkty do domu
O ekologii pomyślmy również w łazience. Podczas kąpiel w wannie zużywamy ok. 200 litrów wody, ale pod prysznicem trzy razy mniej. Podczas mydlenia rąk warto zamknąć baterię – wtedy zamiast kilkunastu litrów wody na minutę zużyjemy dużo mniej. Podobnie jest z myciem zębów. Spłuczmy je jednym kubkiem zamiast pod kranem.
Ważne jest także regularna kontrola uszczelek w armaturze. Z nieszczelnej baterii może w ciągu doby uciec nawet do kilkudziesięciu litrów wody. W prawie każdym domu korzysta się z pralki i zmywarki. Nowoczesny sprzęt pobiera mało wody i dostosuje jej ilość do zadań, jakie ma wykonać – nie marnuje jej. Włączenie raz dziennie zmywarki to kilkukrotnie mniejsze zużycie wody niż w trakcie ręcznego mycia pod bieżącą wodą. Przyda się też dobra bateria, zaoszczędzi ona do 30 proc. wody.
Podobnie jest z energią elektryczną, której ceny wciąż rosną. Dlatego to nie tylko sprawa ekologii, ale również naszego portfela. Chcąc oszczędzać energię w mieszkaniu wyłączajmy oświetlenie w pokojach, w których nikt nie przebywa, również radio i telewizor, gdy z nich nie korzystamy.
Nie włączajmy pralki, jeśli nie jest całkowicie zapełniona i pierzmy w temperaturze 60°C zamiast wyższej. Nie włączajmy na maksa kuchenki gazowej lub elektrycznej, a wentylacji bez potrzeby. Wybierzmy odpowiednie żarówki – jedna żarówka większej mocy daje lepsze i bardziej oszczędne oświetlenie niż kilka mniejszych.
Ekologia na co dzień to przemyślane i świadome działanie. Na każdym kroku jesteśmy w stanie ograniczać nasz ślad węglowy. Czym bardziej się do tego przyłożymy tym lepszą zafundujemy Ziemi przyszłość.
Wbrew pozorom na najbardziej ekologicznych rozwiązaniach można też solidnie zaoszczędzić. PKO Bank Polski proponuje swoim klientom „zieloną hipotekę”. Umożliwia ona uzyskanie atrakcyjniejszych warunków cenowych tym, którzy dostarczą, po zawarciu umowy kredytu hipotecznego, świadectwo charakterystyki energetycznej sporządzone dla nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu. Przeczytaj i przelicz – to się opłaci.
Bartosz Piotrowski