Jak zaplanować ślub i wesele? Wedding planner radzi!

Lockdown sprawił, że liczba nowożeńców spadła o 20 proc. Pozostali, decydując się na weselne przyjęcie, musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. Jak twierdzi wedding plannerka chętnie wydajemy na dekoracje, oprawę muzyczną i wymarzony obiekt. Ceny wciąż rosną, a za jednego gościa trzeba czasem zapłacić 700 zł.
około min czytania

Kolejny lockdown za nami. Tym samym powraca możliwość organizacji ślubów i wesel. Jak wynika z najnowszych badań Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 r. zawarto w Polsce 145 tys. małżeństw, o 20 proc. mniej niż rok wcześniej. W tym roku eksperci ślubni przewidują boom w branży, a co za tym idzie – również wzrost cen. Rezerwacja sali, wybór sukni ślubnej i garnituru, dekoracje, odpowiedni zespół czy fotograf to spory wydatek, na który trzeba się dobrze przygotować. Finansowe wyzwanie dla nowożeńców wymaga dobrego planowania, bowiem kosztorys wesela może okazać się naprawdę długą listą. Ile może kosztować wesele w 2021 r.?

Ile kosztuje ślub i wesele?

Aż 38 proc. par przeznacza na ten cel 40 tys. - 60 tys. zł, a 12 proc. aż 80 tys. zł – wynika z raportu sporządzonego przez portal Wedding.pl. W tym roku musimy liczyć się jednak z nieco wyższymi cenami. Koszty ślubu i wesela zależą od wielu czynników, a jednoznaczne określenie, ile kosztuje wesele, nie jest możliwe. Zależy to m.in.: od usług, liczby gości weselnych, lokalizacji, terminu czy oprawy muzycznej. Jedno jest pewne – za „gorzko, gorzko”... możemy również gorzko zapłacić.

Szybki cennik

  1. Cena ślubu – ok. 50 tys. zł do 90 tys. (80 osób)
  2. Cena za osobę to nawet 700 zł
  3. Za fotografa zapłacimy od 2 tys. do 8 tys. zł
  4. Garnitur – od 1200 do 10 tys. zł

Organizacja ślubu i wesela zajmuje wiele czasu. Coraz bardziej popularna staje się konsultacja z wedding plannerem, który dba o organizację wszystkiego do ostatniej chwili, a podczas całej uroczystości koordynuje przebieg zdarzeń. O ślubie i weselu w 2021 r. rozmawiamy z panią Katarzyną Gajek, wedding planner, właścicielka Agencji Ślubnej Aspire.

Zdj.1 autor Marek Wiśniewski-srodek.jpg
Fot. Marek Wiśniewski

Jak według Pani zmienił się świat przyjęć weselnych?
Rynek ślubny to jeden z najbardziej dotkniętych pandemią rynków. Przyjemność planowania ślubów zmieniła się dla par młodych w istny rollercoaster, stres i jedną wielką niewiadomą. Jak planować skoro niczego nie da się przewidzieć? I to największy problem. Część klientów zawiesiła plany organizacji wesel, większość przenosiła na 2022 r. Drastycznie spadła liczba zleceń dla firm. Byliśmy totalnie zamknięci od października do końca maja nie mogą realizować: imprez firmowych, imprez świątecznych, studniówek, komunii itp. Wielu przedsiębiorców się zamknęło, zawiesiło swoją działalność, część obiektów się w ogóle nie otworzyła. W zeszłym roku najgorsze było przekazywanie informacji o obostrzeniach z dnia na dzień. Teraz pojawił się niepokój i stres przed zapowiadaną czwartą falą. Myślę, że musimy przywyknąć do takiej ruletki i spróbować jak najsprawniej się zaadaptować do tych szalonych czasów.

Jak zaplanować budżet, aby koszty wesela nie przerosły nowożeńców?
Planujmy wydać tyle ile mamy a nie tyle ile możemy potencjalnie mieć. Młode pary nie mają orientacji cenowej, dlatego przed planowaniem czegokolwiek powinni po pierwsze: ustalić jakie są ich możliwości, a po drugie, zobaczyć co w tym budżecie mogą mieć. Proponuję zrobić tabelkę ze wszystkimi potencjalnymi wydatkami i widełkami budżetowymi. Najczęściej obserwuję spore rozczarowanie po stronie przyszłych nowożeńców, bo nie zdawali sobie sprawy jak to w praktyce wygląda.

Budżet weselny – czyli co, ile kosztuje? Jak obecnie przedstawiają się koszty?
Bardzo trudno coś takiego przygotować. Fotograf może kosztować 2000 zł i może kosztować 8000 zł, garnitur 1200 zł albo 10 000 zł.

Co zatem podrożało najbardziej?
Na pewno kwiaty, logistyka i praca człowieka. Z rynku eventowo – gastronomicznego odpłynęło tysiące pracowników. Przekwalifikowali się lub zmienili branżę, jak rynek ruszył to się okazało, że nie ma ludzi do pracy w obiektach, w gastronomii, w formach dekoratorskich. A ci co zostali mają większe finansowe oczekiwania.

Na co nowożeńcy wydają najwięcej pieniędzy, a na czym oszczędzają?
Jedne pary wydają bardzo dużo na dekoracje, inne na oprawę muzyczną a inne na wymarzony obiekt. Z pewnością oszczędności trzeba robić w sposób bardzo przemyślany. Jest istotna zależność pomiędzy ceną, a jakością. Trzeba bardzo rozważnie dobierać firmy i podwykonawców.

Ile kosztuje wesele na 50 osób? A ile na 100 i 200 gości?
Tutaj znowu nie mamy konkretnej odpowiedzi. Przy jakich założeniach? Gdzie? W jakim terminie? Bardzo dużo parametrów wpływa na ceny. Lepiej nie zamykać tego w takie ramki. Czasem wesele na 50 osób jest droższe/na osobę niż przy 100 osobach. Część kosztów jest stałych bez względu na liczbę gości.

Jaki jest średni koszt wesela?
Ostatnio miałam takie doświadczenie – 80 osób, Warszawa, DJ, dekoracje na dobrym poziomie, lokal 3***, budżet 90 000 zł z obrączkami, strojami weselnymi, upominkami dla gości, fotografem, wideo. GUS podaje ok 45 000 – 50 000 zł średni budżet na 100 osób. A realia są takie, że w miastach to na pewno nie mniej niż 700 zł/os – gdyby podzielić cały budżet na liczbę osób. Im wyższe oczekiwania pary, im wyższa jakość świadczonych usług, tym budżet rośnie.

Sytuacja w 2020 r. spowodowała większe zainteresowanie mikroślubami, kameralnym uroczystościami, często również we własnych ogrodach czy domach. Czy w 2021 r. ten trend się utrzyma?
Zdecydowanie tak, co więcej myślę, że przez kolejne dwa lata taki model będzie się cieszył zainteresowaniem. Wesel na 250 – 350 osób długo na rynku nie zobaczymy.

Przygotowanie ślubu i przyjęcia weselnego, to ogromna machina, przy której pracuje wiele osób, a co za tym idzie musimy liczyć się z różnymi wydatkami i… częstym płaceniem. Warto więc zaopatrzyć się w kartę kredytową PKO aby móc na bieżąco płacić za wszystkie zakupy i usługi przed ślubem!

Michalina Nowak