Kupujesz auto dolicz podatek. Kiedy tego nie musisz robić?

Podatek od kupna samochodu trzeba zapłacić, ale nie zawsze. Dlatego stając się posiadaczem auta warto to sprawdzić. I to szybko. Jeśli taki obowiązek nas obejmuje powinniśmy wywiązać się z niego w ciągu 14 dni od transakcji.
około min czytania

W pierwszym półroczu 2021 r. zarejestrowano w Polsce 243 113 nowych samochodów, a zatem o 63 292 sztuki więcej niż przed rokiem, kiedy to klienci odebrali 179 821 pojazdów (wzrost o 32,5 proc.). Pozycję leadera utrzymuje Toyota, która powiększa przewagę nad drugą Kią. Trzecia jest Skoda, choć zanotowała spadek, a czwarta pozycja należy do Volkswagena. Na piątej pozycji uplasował się Hyundai. Najczęściej wybieranym modelem przez klientów instytucjonalnych od początku roku 2021 stała się Toyota Corolla.

Druga część roku nie jest już taka optymistyczna. Dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców pokazują wyraźnie, że liczba zarejestrowanych w październiku samochodów spadła w porównaniu nie tylko do października zeszłego roku, ale i września 2021 r. Powodem jest drastycznie zmniejszona dostępność nowych aut w salonach, za co z kolei odpowiada kryzys na rynku półprzewodników, który istotnie spowolnił produkcję.

Podatek od kupna samochodu

Kupując nowe auto myślimy raczej o pierwszej jeździe niż obowiązkach związanych z jakimiś opłatami. Te jednak i tak nas dopadną.

Jednym z nich jest podatek od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC) – to rodzaj podatku, który jest pobierany od niektórych umów, między innymi umowy kupna czy darowizny. Ale, oczywiście, nie od wszystkich.

Jeśli jednak mu podlegamy musimy w przypadku kupna samochodu zapłacić 2 proc. od wartości rynkowej pojazdu. Należy zrobić to w ciągu 14 dni od zawarcia umowy.

Kup auto na kredyt

  • Gotówkę na auto możemy dostać, biorąc pożyczkę gotówkową w PKO Banku Polskim. Możemy ją przeznaczyć na wiele celów np. remont mieszkania, wyjazd wakacyjny, spłatę innych zadłużeń i oczywiście na samochód.

Podatek PCC zapłacimy, jeśli pojazd kupimy od kogoś, kto nie jest podatnikiem VAT – auto używane od osoby prywatnej.

  1. PCC zapłacimy przy kupnie:
  • samochodu używanego,
  • od cudzoziemca w Polsce,
  • osoby prywatnej w Polsce.
  1. Unikniemy go natomiast w przypadku, gdy kupujemy:
  • nowe auto i robimy to na fakturę,
  • jego wartość jest mniejsza niż tysiąc złotych,
  • od osoby prowadzącej działalność gospodarczą,
  • auto dla osób niepełnosprawnych.

Podatek od sprzedaży samochodu

Sprzedawca ma więcej szczęścia i nie ma dodatkowych kosztów związanych ze sprzedażą auta. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Przepisy mówią, że będziemy musieli zapłacić podatek, jeżeli pojazd sprzedaliśmy przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu.

Tak transakcja jest potraktowana jako uzyskanie przychodu, co wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Sprzedający musi pamiętać, że chodzi o sześć pełnych miesięcy. Okres jest liczony od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym sfinalizowano umowę.

Podatek od kupna samochodu – kara

Kara za niezapłacenie podatku wynosi od 1/10 minimalnego wynagrodzenia, do jego dwudziestokrotności. W 2021 r. pensja minimalna wynosi 2800 zł.

Kara za niezapłacenie podatku od zakupu samochodu w 2021 wynosi więc od 280 do 56 000 zł. Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przedawnia się po pięciu latach.

Podatek od darowizny samochodu

Wszystko zależy od wartości pojazdu i stopnia pokrewieństwa osób, które biorą udział w „transakcji”. Opłaty z tytułu darowizn dzielą się na trzy grupy.

Dobra wiadomość jest taka, że z podatku całkowicie jest zwolniona najbliższa rodzina, pod jednym warunkiem, że w ciągu sześciu miesięcy od dnia przekazania pojazdu darowizna zostanie zgłoszona do urzędu na druku SDZ-2. W takim przypadku nie ma znaczenia wartość auta.

Jak zapłacić podatek od auta?

Aby wnieść stosowną opłatę, należy złożyć w urzędzie skarbowym formularz PCC-3 lub PCC-3/A (jeśli na umowie jest kilku nabywców). Nie trzeba tego jednak robić osobiście. Można wysłać druk pocztą lub wypełnić formalności online.

Możliwe są trzy sposoby przekazania deklaracji PCC-3:

  • w formie drukowanej, dostarczanej do urzędu skarbowego osobiście lub listem poleconym,
  • przez internet za pomocą skrzynki podawczej urzędu skarbowego (e-deklaracja) z pominięciem e-podpisu. Podatnik może zatem wypełnić i wysłać druk podpisując go 5 danymi, które definiują go przed Urzędem Skarbowym,
  • przez internet na skrzynkę podawczą urzędu skarbowego (e-deklaracja) z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego.

Bartosz Piotrowski