Kredyt zaufania – poznaj i porównaj ofertę kredytów dla firm

Prowadzenie i rozwijanie firmy często wymaga dodatkowych środków na inwestycje. Osiągane zyski nie zawsze są wystarczająco wysokie, by móc z nich finansować rozwój przedsiębiorstwa. Możliwości i rodzajów kredytów jest wiele – warto więc wiedzieć, co banki mają do zaoferowania i jak zdobyć pieniądze dla firmy.
około min czytania

Wśród pożyczek i kredytów dostępnych w bankach można znaleźć zarówno kredyty inwestycyjne, które służą finansowaniu inwestycji w firmę (jej rozbudowę, zakup nowych maszyn i urządzeń, wdrożenie nowych technologii), jak i kredyty obrotowe, służące finansowaniu bieżącej działalności. Start-upy mogą liczyć na pieniądze z banku nawet od pierwszego dnia działalności.

Najważniejsze, by mieć plan na ich wydatkowanie i dobrze przemyśleć, ile pieniędzy i na co potrzebujemy. Warto też przeanalizować wszystkie dostępne oferty i wykorzystać tę wiedzę, by wybrać rozwiązanie najbardziej korzystne dla swojej firmy. Kredyty dzielimy ze względu na czas ich wykorzystania. Dostępne są kredyty krótkoterminowe (do 12 miesięcy), średnioterminowe (od 12 miesięcy do 3 lat) i długoterminowe (powyżej 3 lat).

Kredyty dla firm porównanie

Zanim zdecydujesz się na kredyt, odpowiedz sobie na pytanie, do czego go potrzebujesz, jak dużo chcesz pożyczyć i na jak długo. Jeśli masz przejściowe kłopoty finansowe, a pieniędzy brakuje na regulowanie zobowiązań (wobec ZUS, urzędu skarbowego czy pracowników lub kontrahentów), albo jeśli potrzebujesz środków na zaopatrzenie lub by sprzedawać swoje produkty czy świadczyć usługi – możesz skorzystać z kredytu obrotowego: na rachunku bieżącym i w rachunku kredytowym.

 • Kredyt obrotowy jest przydatny, gdy potrzebujesz pieniędzy na opłacenie kosztów bieżącej działalności firmy. Przy ubieganiu się o niego nie ma konieczności deklaracji, na co dokładnie zostanie przeznaczony. Najczęściej udzielany jest krótkoterminowo (do 12 miesięcy), nie są też wymagane środki własne. Może być udzielony jako kredyt obrotowy na rachunku bieżącym – wówczas pieniądze, które zostaną przyznane, będą dostępne na rachunku firmy do wysokości przyznanego limitu. Trzeba pamiętać jednak, że bank pobierze prowizję za dostępność pieniędzy i naliczy odsetki od wykorzystanych środków. Każde pieniądze, które pojawią się na koncie, w pierwszej kolejności będą pokrywać ujemne saldo. W ramach kredytu obrotowego dostępny jest również kredyt w osobnym rachunku kredytowym.

 • Kredyt płatniczy udzielany jest firmom przez banki, w których mają one swoje rachunki. To krótkoterminowe finansowanie (na kilkanaście lub kilkadziesiąt dni), które pomaga regulować bieżące zobowiązania obrotowe w momencie przejściowego braku pieniędzy.

 • Kredyt inwestycyjny to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców myślących o rozwoju swojego biznesu. Jeśli więc planujesz rozbudowę zakładu, zakup nowych maszyn, wdrożenie nowej technologii, rozszerzenie zakresu swojej działalności, rozbudowę  któregoś z działów – kredyt inwestycyjny będzie najlepszym rozwiązaniem. Musisz jednak od początku dokładnie wiedzieć, na co chcesz go przeznaczyć. Ta informacja jest niezbędna do uzupełnienia we wniosku kredytowym. Co więcej, potrzebny będzie wkład własny na planowaną inwestycję. Do wniosku trzeba będzie dołączyć również dokładny plan finansowy i biznesowy inwestycji. Bank może też chcieć dostawać regularne informacje o wydatkowaniu pieniędzy i postępie inwestycji. Kredyt inwestycyjny jest długoterminowy. Banki udzielają go nawet na 15 lat.

 • Kredyt hipoteczny dla firm daje możliwość sfinansowania inwestycji w nieruchomość – istniejącą lub w budowie. Trzeba się oczywiście liczyć z tym, że jeśli będziemy chcieli wybudować budynek, konieczne będzie przedstawienie jego projektu, wyceny, określenie harmonogramu prac i momentu ich ukończenia.

 • Kredyt pomostowy może okazać się dobrym rozwiązaniem dla firm, które otrzymały dofinansowanie z Unii Europejskiej. Umożliwia on rozpoczęcie inwestycji zanim firma otrzyma unijne pieniądze. Maksymalna wysokość takiego kredytu jest równa wysokości otrzymanej dotacji.

 • Kredyt lombardowy może dostarczyć firmie gotówki krótkoterminowo. By go otrzymać, konieczne będzie ustanowienie zastawu na ruchomościach lub papierach wartościowych, towarach czy metalach szlachetnych. Trzeba pamiętać, że wysokość udzielonego kredytu może stanowić maksymalnie 80 proc. wartości zastawu. Ponadto trzeba będzie pokryć koszt wyceny zastawu.

 • Kredyt preferencyjny udzielany jest określonym grupom kredytobiorców. Część jego kosztów pokrywa Skarb Państwa. Na tego typu finansowanie mogą liczyć np. osoby bezrobotne decydujące się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Pełną listę programów obsługiwanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego można znaleźć na stronie internetowej BGK.

Pożyczka i kredyt dla firm przez IKO

Firmy i przedsiębiorstwa mogą teraz złożyć wniosek o pożyczkę lub kredyt obrotowy i umowę podpisać w aplikacji IKO. Cały proces przebiega online, a pieniądze mogą trafić na konto firmowe nawet w dniu złożenia wniosku. Można w ten sposób, czyli za pomocą aplikacji mobilnej PKO Banku Polskiego, pożyczyć od 5 tys. złotych do 100 tys. złotych. 

– PKO Bank Polski wprowadza kolejne rozwiązania, które pomagają przedsiębiorcom zarządzać firmą zdalnie. Możliwość uzyskania kredytu obrotowego lub pożyczki do 100 tys. zł w aplikacji IKO to wygodne rozwiązanie dla firm, które chcą szybko otrzymać finansowanie na dowolny cel. Klient wypełnia wniosek i podpisuje umowę online – zajmuje to tylko kilka minut, a co najważniejsze może zrobić to samodzielnie w najdogodniejszej chwili. Pieniądze mogą znaleźć się na koncie przedsiębiorcy nawet w tym samym dniu – mówi Tomasz Frąckowiak, dyrektor Pionu Klienta Detalicznego.

Aby złożyć wniosek kredytowy w aplikacji IKO, przedsiębiorca powinien:
- Wejść w zakładkę „Oferta banku”, następnie w „Produkty dla Twojej firmy” i „Finansowanie”.
- Wybrać kwotę i okres finansowania (24, 30, 36, 48, 60 miesięcy), sprawdzić poprawność danych i zaznaczyć oświadczenia.
- Wpisać dane finansowe firmy i liczbę zatrudnionych pracowników oraz wybrać pożyczkę czy kredyt obrotowy.
- Po przyznaniu wnioskowanej kwoty i przeczytaniu umowy potwierdzić wniosek. Umowę można pobrać na telefon albo też wrócić do niej później w serwisie iPKO. Jeśli w aplikacji IKO nie jest dostępna wybrana przez nas kwota kredytu, możemy złożyć wniosek w bankowości internetowej iPKO oraz oddziałach banku.

Pieniądze dla firm – inne możliwości finansowania wydatków firmy

Oprócz kredytów przedsiębiorcy mogą ubiegać się również o finansowanie inwestycji w postaci leasingu (finansowego i operacyjnego). Dotyczy on głównie samochodów, maszyn i urządzeń. By skorzystać z tej możliwości trzeba mieć najczęściej środki na wpłatę własną, choć nie zawsze bank będzie jej wymagał. Oprócz niej trzeba również określić, za jaką kwotę wykupimy przedmiot leasingu (w tej kwestii jest duża dowolność – wszystko zależy od wysokości miesięcznych rat do spłaty). Ten rodzaj finansowania jest dostępny w średnim okresie – na maksymalnie kilka lat. Przez cały okres leasingowania właścicielem sprzętu lub samochodu pozostaje bank finansujący. Bogatą ofertę leasingową posiada PKO Bank Polski.

Czym jest faktoring?

Faktoring to bardzo popularna forma finansowania szczególnie w firmach, które stosują odroczone płatności. W ramach faktoringu bank sfinansuje należne faktury jeszcze przed terminem ich płatności przez kontrahenta. Szczegóły dotyczące usługi faktoringu w PKO Banku Polskim znajdują się na stronie internetowej banku. W pandemii eksperci przyznają, że faktoring jest jednym z najbardziej poszukiwanych narzędzi dla firm. Pozwala on nie czekać na zapłatę za przeterminowane faktury, których można się spodziewać więcej w trudnych czasach.

Kredyty bankowe dla przedsiębiorstw – czy mam szansę na otrzymanie bardzo wysokiego kredytu?

Banki przed udzieleniem kredytu dokładnie badają zdolność finansową kredytobiorcy. Może się tak zdarzyć, że przy dużej inwestycji nie będziesz miał zdolności kredytowej. Jeśli jednak pieniądze pozwolą na znaczący rozwój firmy i generowanych zysków – można przedstawić bankowi prognozy wyników finansowych. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinny być one zbyt optymistyczne i powinny zakładać margines bezpieczeństwa w zakresie ich wykonania.

Rodzaje kredytów – PKO Bank Polski

PKO Bank Polski posiada w ofercie wiele kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla firm rozpoczynających działalność:

   • Pożyczka dla Firmdostępna na dowolny cel. Przedsiębiorca może otrzymać nawet 500 tys. zł na 5 lat,
   • Kredyt obrotowy dla firm (odnawialny i nieodnawialny) na dowolny cel związany z bieżącą działalnością firmy. Kredyt jest dostępny na maksymalnie 3 lata. Możliwe jest otrzymanie finansowania nie tylko w złotych, ale również w USD, EUR, CHF,
   • Kredyt inwestycyjny dla firm umożliwia sfinansowanie aż do 90 proc. wartości inwestycji. Okres kredytowania to maksymalnie 20 lat. Kredyt dostępny jest również w USD, EUR i CHF,
   • Pożyczka hipoteczna dla firm umożliwia sfinansowanie inwestycji w nieruchomość o wartości nawet 2 mln zł. Możliwe jest uzyskanie finansowania do 60 proc. wartości nieruchomości. Okres kredytowania to nawet 15 lat.