Zostań organizatorem swoich finansów i konsoliduj

Dobra organizacja sprawdza się zawsze – nie inaczej jest podczas zarządzania domowym budżetem. Bałagan w naszych pożyczkach i kredytach uporządkujemy jedną pożyczką konsolidacyjną. Wystarczy zrobić to raz, aby poczuć jej prawdziwą wartość.
około min czytania

Konsolidować można pożyczkę gotówkową i kredyt konsumencki zaciągnięty na zakup laptopa czy sprzętu audio, kredyt na samochód i kredyt na karcie kredytowej, a nawet kredyt hipoteczny.

Pożyczka konsolidacyjna

Konsolidacja pozwala zebrać wszystkie raty w jedną i zmniejszyć nasze comiesięczne zobowiązania m.in. poprzez wydłużenie okresu kredytowania. Dzięki temu będziemy spłacać jedną ratę w ustalonym czasie, a nie – jak wcześniej – kilka, o różnej wysokości i innych terminach.

Jak podają dane z BIG InfoMonitora pandemia negatywnie wpłynęła na finanse czterech na dziesięciu Polaków. Co trzeci stracił część dochodów, a co dwudziesty całość. U ponad połowy badanych (58 proc.) sytuacja finansowa nie zmieniła się w czasie pandemii. 3 proc. stwierdziło natomiast polepszenie z powodu uzyskania dochodów lub ich zwiększenia.

Kiedy rosną zobowiązania, pożyczka konsolidacyjna może być dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim to kontrola nad wydatkami – mając jeden kredyt bardziej panujemy nad swoim zadłużeniem. Nie trzeba kilka razy w miesiącu spłacać zobowiązań zaciągniętych w kilku różnych instytucjach finansowych, dokonywać przelewów na różne rachunki itd. Ponadto wydłużamy termin spłaty zobowiązania – dla wielu osób oznacza to możliwość poprawienia sytuacji domowego budżetu. Nowa, jedna rata kredytu jest często niższa niż suma rat spłacanych wcześniej kilku zobowiązań.

Jak dostać pożyczkę konsolidacyjną?

Najpierw formalności. Starając się o tego typu pożyczkę musimy potwierdzić naszą tożsamość oraz przedstawić wykaz ostatnich przelewów od pracodawcy lub zaświadczenie o wynagrodzeniu. Dodatkowe wymagane dokumenty przez bank mogą zależeć np. od rodzaju zatrudnienia.

Potrzebne będą również dokumenty zawierający wszystkie szczegółowe informacje na temat kredytów, które chcemy skonsolidować: numer umowy kredytu, data zawarcia czy numer rachunku do spłaty. Oczywiście wymagania mogą się różnić w zależności od banku, a także zależeć od tego, czy konsolidujemy jako firma czy osoba prywatna. Banki udostępniają informacje o wymogach dotyczących pożyczek konsolidacyjnych na swoich stronach www, wszystkiego dowiemy się również u doradcy.

Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych

Pożyczka konsolidacyjna obejmuje prawie wszystkie zobowiązania. Jakie kredyty można skonsolidować?

  • Kredyt gotówkowy
  • Kredyt odnawialny
  • Kredyt ratalny
  • Kredyt samochodowy
  • Limit na koncie
  • Spłatę karty kredytowej

Ostatnim etapem jest poznanie warunków pożyczki. Nie ma przecież stuprocentowej gwarancji, że będzie się nam ona opłacała. Sprawdźmy więc, jaka jest prowizja i oprocentowanie, zwróćmy również uwagę na RRSO. Pytajmy o wszystko albo porozmawiajmy z kimś, kto korzystał już z takiego produktu.

Zrób listę za i przeciw

Za skorzystaniem z konsolidacji przemawia co najmniej kilka argumentów.

1. Możemy zebrać razem wszystkie zobowiązania i spłacać jedną ratą.
2. Zapanujemy nad płatnościami i o niczym nie zapomnimy na koniec miesiąca.
3. Jest duża szansa, że zmniejszymy ratę wydłużając okres kredytowania – nawet do 120 miesięcy. W ten sposób w naszym portfelu po wypłacie zostanie więcej gotówki.
4. Nie zapłacimy za wcześniejszą spłatę pożyczki konsolidacyjnej.
5. Aby wziąć pożyczkę konsolidacyjną, nie trzeba mieć konta w banku, w którym się o nią staramy.
6. Skonsolidować możemy nawet jeden kredyt.
7.  Spłatę pożyczki konsolidacyjnej można zawiesić nawet na kilka miesięcy. Na ile? To już zależy od banku.
8. Możemy również przy okazji powiększyć nasze zobowiązanie o dodatkową gotówkę np. 25 proc. Wydamy ją na dowolny cel.

Sprawdź ofertę

  • Na temat pożyczki konsolidacyjnej w PKO Banku Polskim możemy porozmawiać on-line lub telefonicznie. Doradca przekaże nam wszystkie informacje. Wcześniej warto sprawdzić ogólne warunki na stronie banku.

– Cały proces pożyczki konsolidacyjnej w naszym banku jest dostępny w serwisie iPKO, aplikacji IKO oraz w procesie zdalnego doradcy – w telefonicznej rozmowie nagrywanej lub wideorozmowie, po dokonaniu weryfikacji klienta – mówi Anna Witon, doradca PKO Banku Polskiego.

– Nie wychodząc z domu, możemy poprawić swój komfort życia poprzez zmniejszenie miesięcznych zobowiązań, a ponadto skorzystać z dodatkowej gotówki. Podpisanie umowy jest realizowane zdalnie, a bank spłaca wybrane zobowiązania oraz przekazuje dodatkowe środki na konto klienta. Z doświadczenia wiem, że najważniejsze podczas ubiegania się o pożyczkę konsolidacyjną jest minimum formalności oraz możliwość realizacji transakcji w pełni online, bez wizyty w oddziale, podczas jednej rozmowy telefonicznej z doradcą. Przeniesienie kredytu do naszego banku jest proste i nie wymaga dużego zaangażowania ze strony klienta. Istnieje możliwość przeniesienia zadłużenia z innych banków bez prowizji, a przy okazji możemy również wydłużyć okres kredytowania nawet do 10 lat.

Tomasz Waligóra