Inwestowanie może być proste!

Inwestowanie kojarzy się z czymś więcej, niż zwykłe oszczędzanie. Trzeba mieć wiedzę. Pewnie przyda się doświadczenie. Może trzeba mieć szczęście? Znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie i złapać okazję. Inwestowanie kojarzy się też z większym zyskiem. Skoro robimy coś trudniejszego, niż zwykłe trzymanie pieniędzy na lokacie bankowej, to liczymy, że zostaniemy za to dodatkowo wynagrodzeni. Z drugiej strony, nie mamy pewności tego zarobku, bo z każdą inwestycją wiążę się ryzyko.
około min czytania

Żeby zarobić więcej, pieniądze trzeba gdzieś zamrozić, z reguły na wiele lat. Apartamenty z widokiem na Bałtyk, albo Kasprowy Wierch, obligacje skarbowe o odsetkach powiązanych z inflacją, złote monety, a może klocki lego, oryginalnie zapakowane i czekające na wycofanie danego zestawu z produkcji?

Najlepsze są inwestycje bezobsługowe. Takie, które wymagają minimalnego zaangażowania w trakcie. Najlepiej, gdy większość wysiłku trzeba wykonać na początku. Dobrze przemyśleć inwestycję, przeanalizować potencjalny zysk i ryzyko. Jeśli wiąże się z kosztami, dokładnie je sprawdzić i ocenić. Dowiedzieć się, jakie są warunki wycofania pieniędzy wcześniej, jeśli będą potrzebne „na już”. Zastanowić się także, na ile dana inwestycja jest zgodna z naszymi potrzebami, np. w kwestii ryzyka czy wspomnianej dostępności pieniędzy. Jeśli taka inwestycja trwa wiele lat, łatwo sobie wyobrazić ile czasu zaoszczędzimy, w porównaniu do sytuacji gdybyśmy musieli coś przy niej robić w każdym miesiącu.

Fundusze inwestycyjne są właśnie taką inwestycją. Prostą i bezobsługową. Wystarczy odpowiedzieć na pytania w ankiecie, która pomoże określić Twoją sytuację, potrzeby i oczekiwania związane z daną inwestycją. Na tej podstawie możesz łatwo wybrać konkretny fundusz. Z resztą, sprawdź jak to wygląda w praktyce. Przejdź przez nowy, prosty sposób inwestowania w fundusze w PKO Banku Polskim. Możesz to zrobić w aplikacji mobilnej, albo w bakowości elektronicznej. Zaloguj się, przejdź do „Moich produktów” i w zakładce „Inwestowanie” wybierz „Fundusze inwestycyjne”. Dalej przejdź przez ankietę i sprawdź co proponujemy Tobie. Wygodne inwestowanie? Dzień Dobry!

Łukasz Mickiewicz, CFA