To już postanowione, czyli doskonały plan na nowy rok

Nowy rok, to nowe plany. Obietnice, które jak pokazują niektóre badania, przetrwają zaledwie trzy tygodnie. Warto jednak stawiać sobie cele i rzucać wyzwania. Aby ich dotrzymać mierzmy siły na zamiary.
około min czytania

Z analizy przeprowadzonej przez sportowy serwis Strava wynika, że noworoczne postanowienia porzucimy już 19 stycznia. Chyba, że wypracujemy sobie odpowiednią strategię i zadbamy o odpowiednią motywację.

Co ciekawe dane pokazują, że aż 92 proc. rokrocznie wpisuje na swoją listę te same postanowienia, co oznacza, że z ich realizacją jest u nas dość krucho.

Większość naszych postanowień noworocznych kończy się fiaskiem. Działamy chaotycznie, nie spisujemy tego co zaplanowaliśmy, nie rozliczamy się i nie myślimy, że te nasze mocne postanowienia poprawy będą trwały maksymalnie kilka tygodni. Jako dietetycy mamy istne oblężenie gabinetów w okresie noworocznym i ten napływ kończy się w połowie lutego. Wyzwania powinny być realne, zaplanowane i spisane. Warto w tym celu skorzystać z pomocy profesjonalisty – mówi dr Justyna Bylinowska, redaktor naczelna Dietetycy.org.pl.

Postanowienia noworoczne

Takie działania są częścią samorozwoju, który powinien zakładać stworzenie planu na cały rok, podsumowanie, a przede wszystkim ocenę tych działań. Nie wszystkie z nich muszą zacząć się 1 stycznia, tym samym można się do nich lepiej przygotować i wprowadzać bardziej świadomie.  

Przejęcie kontroli nad domowym budżetem też może być noworocznym postanowieniem. Planowanie finansów na cały rok jest możliwe.

Co ciekawe, do planowania wydatków podchodzimy w zróżnicowany sposób. Kobiety częściej niż mężczyźni myślą o codziennych wydatkach, kosztach leczenia, spłacie kredytu czy wydatkach związanych z remontem mieszkania. Tymczasem mężczyźni częściej niż kobiety wskazują na wydatki związane z samochodem.

Tworząc plan finansowy na cały rok, możemy z dużym wyprzedzeniem zacząć odkładać niewielkie sumy na wyjazd wakacyjny czy kurs językowy.

Może warto zacząć bardziej oszczędzać lub zapisać się do IKE lub IKZE. Jeśli to dla nas zbyt wiele zacznijmy od Autooszczędzania w aplikacji IKO.

Postanowienia noworoczne – lista

Aktywność fizyczna, oszczędzanie i zdrowe odżywianie – to trzy najczęstsze postanowienia Polaków na nowy rok. Brak konkretnych planów wobec siebie deklaruje jedynie 16 proc. badanych. Jednak już niemal co dziesiąty badany przyznaje, że nie wytrwał w swoich postanowieniach – wynika z najnowszych badań omnibusowych agencji badań rynku i opinii SW Research.

Jakie jeszcze obietnice w trafiają na naszą listę?

  1. W nowym roku w końcu znajdę miłość życia.
  2. Nie będę odkładać na później tego, co mam zrobić dziś.
  3. Znajdę więcej czasu dla rodziny i przyjaciół.
  4. Postaram się bardziej słuchać tego, co inni mają do powiedzenia.
  5. Zadbam o dobry sen.
  6. Będę spędzać mniej czasu w internecie.
  7. Rozpocznę naukę języka.
  8. Poświęcę więcej czasu swojej pasji.
  9. Będę spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu.
  10. Będę czytać więcej książek.
  11. Przestanę wydawać pieniądze na rzeczy, które nie są mi potrzebne.
  12. Będę bardziej asertywna/asertywny.
  13. Odwiedzę interesujące miejsca.

Postanowienia noworoczne nastolatków

Najczęściej związane są ze sprawami edukacyjnymi, dietą, poświęcaniem czasu przyjaciołom i takimi cechami charakteru, jak odpowiedzialność, samodzielność, sumienność.

Świat idzie jednak do przodu, tak jak postanowienia nastolatków. Dziś chcą zabłysnąć w sieci, stać się popularnymi tiktokerami i realizować swoje pasje.

Rozwijać takie umiejętności jak np. jazda na desce czy śpiewanie. Świat wirtualny to również miejsce, gdzie można składać obietnice. Nastolatkowie chcą mieć lepszego avatara w grze komputerowej albo zbudować w niej swoje imperium.

Postanowienia noworoczne dla dziewczyn

Lista postanowień jest znacznie dłuższa u kobiet niż u mężczyzn – o blisko jedną trzecią. Podobne różnice występują ze względu na wiek – młodzi Polacy (poniżej 35 lat) mają znacznie więcej postanowień w porównaniu do badanych ze starszych kategorii wiekowych.

Dziewczyny inspirują się swoimi idolami, dzięki temu marzą o występach w popularnych programach rozrywkowych, gdzie mogłyby ich spotkać. Planują i kochają podróże, bo to gwarancja świetnych zdjęć, którymi mogą się pochwalić na Instagramie – stworzenie modnego profilu w mediach społecznościowych to również jedna z noworocznych obietnic. Natomiast atrakcyjne InstaStory to wyzwanie i marzenie, a także okazja do poznania nowych znajomych i fajnego chłopaka.

Postanowienia noworoczne – ale jak zacząć?

Podejmujmy wyzwania, którym realnie jesteś w stanie sprostać. Ważne jest nie tylko to, co chcemy osiągnąć, ale w jakim czasie. Jeśli nie mamy doświadczenia i postanowimy do wakacji przebiec maraton, szanse mamy niewielkie. Ale bieganie trzy razy w tygodniu po dwa kilometry jest realne.

Napiszmy na kartce swoje obietnice i wróćmy do nich za kilka dni. Sprawdźmy, czy nadal są dla nas tak ważne. Zaczynajmy od małych kroków, rozłóżmy działanie w czasie, systematycznie sprawdzajmy postępy i cieszmy się z małych sukcesów.  

Koniec roku to czas bilansu. Analizujemy, co się udało zrealizować w kończącym się roku, a które z ważnych spraw ciągle czekają na realizację. Na wszystko przyjdzie czas.

Nowy Rok często traktujemy jak „białą kartę”, początek naszego życia. Będąc niezadowolonym z ubiegłorocznych efektów mamy silną potrzebę stania się lepszą wersją siebie, bardziej aktywną fizycznie, osiągającą same sukcesy zawodowe, lepszym rodzicem, mężem, żoną czy przyjacielem. Wyzwania i plany są dobre, ale wtedy, gdy są realne i nie wymuszone, a spowodowane chęcią postanowienia noworocznego.

Alicja Pietruczuk