Ty odpoczywaj, a resztę zostaw w rękach assistance!

Ubezpieczenie assistance przyda się nie tylko, gdy w drodze na ferie zepsuje nam się auto. Możemy wykupić je również ubezpieczając mieszkanie i dzięki temu spokojnie odpoczywać na wyjeździe.
około min czytania

Czas ferii sprzyja wyjazdom. Gdy zostawiamy bez opieki nasz dom czy mieszkanie, możemy martwić się, co zastaniemy po powrocie. Nie musi to być wielki kataklizm, wystarczy, że np. z powodu braku prądu uszkodzi się zmywarka czy telewizor. Mając pakiet assistance, możesz spokojnie odpoczywać z dala od domu, z wszelkimi usterkami poradzisz sobie po powrocie od ręki.

Assistance jest formą polisy, którą wykupimy w agencjach ubezpieczeniowych i w banku. Może to być home assistance, auto assistance lub ubezpieczenie dotyczące kwestii zdrowotnych. W zależności od banku usługa może być odpłatna lub pełnić formę darmowego bonusu. W przypadku najprostszych polis ceny nie są wygórowane. Oczywiście im droższy produkt, tym zakres ubezpieczenia jest szerszy.

Assistance – co to jest, na czym polega?

Są to usługi organizacyjne oraz informacyjne świadczone przez Centrum Pomocy Assistance na rzecz klienta, które wspierają ubezpieczenia: medyczne, mieszkaniowe czy zdrowotne. Ich celem jest ułatwianie nam życia w wielu jego dziedzinach.

Assistance domowy

Naprawa pralki, konsultacja prawna czy pomoc z zakresu IT – to tylko niektóre usługi, jakie mogą mieścić się w pakiecie assistance, których koszt wykonania pokryje ubezpieczyciel. W razie uszkodzenia zamków, zgubienia kluczy czy awarii sprzętu RTV/AGD/komputera, będziemy mogli skorzystać ze specjalistycznej pomocy technicznej.

Assistance pomoże nam w razie stłuczenia szyby, zalania, powodzi, pożaru lub innego zdarzenia losowego. Otrzymamy również pomoc elektryka, hydraulika, dekarza, murarza, szklarza czy technika urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych.

Nie będziemy musieli się również martwić o codzienne sprawy. Możemy liczyć na profesjonalną opiekę nad dziećmi czy organizację opiekę nad zwierzętami domowymi, nie wspominając już o takich usługach, jak zamówienie stolika w restauracji czy zakup biletów do teatru.

Warto sprawdzić te usługi w umowie, ponieważ mają one limit finansowy. W PKO Banku Polskim naprawa sprzętu komputerowego w ramach Pakietu Assistance Domowy zostanie pokryta z assistance do 500 zł, a sprzętu RTV/AGD do 800 zł, przy czym urządzenia muszą być po gwarancji i nie mieć więcej niż 5 lat.

Assisstence medyczny

W razie nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty wizyty lekarskiej, pediatry, pielęgniarki, a także transport do i ze szpitala, a ponadto dostarczy leki oraz sprzęt rehabilitacyjny. W sytuacji hospitalizacji zapewni m.in. pomoc domową czy wsparcie w okresie rekonwalescencji.

Oczywiście, jak łatwo się domyślić, wszystkie usługi wchodzące w skład pakietów assistance są limitowane i zawierają wykluczenia. I tak na przykład lekarza można zamówić do domu tylko kilka razy do roku – standardem są zazwyczaj dwie wizyty. Porady mogą być też limitowane kwotowo, na przykład do sumy nie większej niż 500 zł.

Car Assistance

Assistance komunikacyjne to chyba najbardziej znana usługa tego rodzaju. Jest dobrowolną ochroną w najtrudniejszych sytuacjach na drodze 24h/7 dni w tygodniu. Kiedy auto odmówi posłuszeństwa, tego typu ubezpieczenie staje się naszym wybawieniem. To ono przywraca nam mobilność, ale nie tylko – lista pomocy obejmuje szereg usług, od holowania przez zakwaterowanie w hotelu po odbiór auta z warsztatu.

Trudno sobie wyobrazić życie bez ubezpieczenia car assistance – mówi Szymon Lato, kierowca. – Szczególnie, gdy sporo się jeździ. Bywa, że złapiemy gumę, wyładuje się nam akumulator czy będziemy mieli stłuczkę – kiedyś na pomoc czekało się godzinami, a potem znacznie dłużej na naprawę, będąc przy tym uziemionym w powodu braku pojazdu. Dziś dostajemy auto zastępcze i dalej ruszamy w trasę. Kiedy złapałem gumę, czekałem na serwis 2 godziny, potem wszystko poszło gładko.

Warianty pomocy sprzedawane są w pakietach, a każdy z nich ma określony zakres usług i swoją cenę. Najważniejsze jest, aby dokładnie przyjrzeć się temu, który wybieramy. Zwróćmy uwagę:

  • kiedy zadziała assistance – czy tylko w razie wypadku, czy także po wystąpieniu awarii;
  • jaki jest limit holowania – niektóre pakiety nie mają limitów;
  • co z holowaniem spod miejsca zamieszkania – to ważne, bo przecież auto może nie dać się uruchomić pod domem;
  • czy możemy wyznać mechanika, czy musimy sami się do niego pofatygować;
  • na jakich zasadach assistance działa za granicą.

Pakiet usług Car Assistance PKO Ubezpieczenia można kupić wraz z ubezpieczeniem OC lub pakietem OC/AC pojazdu. Warto zwrócić uwagę, że oferta w PKO Banku Polskim jest unikalna na rynku, bowiem daje możliwość najkorzystniejszego wyboru ceny przy zachowaniu wymaganych przez klienta zakresów ubezpieczeń. Można wybierać z ofert 5 wiodących ubezpieczycieli łącząc – co unikalne – polisy OC i AC do różnych zakładów ubezpieczeniowych. Oferta jest dostępna dla każdego w oddziale i agencji banku, a dla klientów PKO również w internecie (iPKO) i aplikacji mobilnej IKO.

Assiatance – dlaczego warto?

Mimo swoich ograniczeń, usługi assistance są warte naszej uwagi. Przy mniej skomplikowanych usterkach mogą okazać się wybawieniem. Przynoszą też realną korzyść finansową, bo wizyta specjalisty kosztuje z reguły od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Tu mamy ją w pakiecie, bez dodatkowych opłat.

Bartosz Piotrowski