#PowerB@nk. INFOGRAFIKA. Gdzie szukać finansowania biznesu?
Jeśli masz ciekawy pomysł na biznes, ale brak ci własnego finansowania, możesz znaleźć środki na start i rozwój od różnego rodzaju inwestorów – publicznych lub prywatnych. 2021-09-10Jaka firma jest start-upem i kiedy przestaje nim być?
Nie ma jednej definicji start-upu. Zwykle nazywa się tak firmę młodą, innowacyjną, z oryginalnym pomysłem na biznes, często to określenie kojarzone jest z firmami zajmującymi się nowymi technologiami, czasem o dużym stopniu ryzyka biznesowego, ale też z potencjałem sporych zysków. Przedsięwzięcie przestaje być start-upem w momencie, kiedy zaczyna osiągać zyski, łączy się z inną firmą albo jest przejmowane.
Źródła finansowania start-upów
Pierwszym, naturalnym pomysłem finansowania jest kapitał własny. Amerykanie określają to skrótem 4F (Founders, Family, Friends and Fools). Poza kapitałem własnym, przedsiębiorcy zaczynający działalność biznesową jako start-up mogą szukać kapitału obcego i finansowania poprzez pożyczki dla start-upów, kredyty (choć w przypadku młodej firmy, bez historii może być trudno go uzyskać), od funduszy inwestujących w start-upy, dotacje, inwestorów czy crowfunding.
Jak zdobyć inwestora – rodzaje wsparcia
Fundusze kapitału zalążkowego – venture capital (VC) to forma funduszy private equity. Inwestują w firmy prywatne na wczesnym etapie rozwoju, o podwyższonym ryzyku – inwestowanie w start-upy jest więc w zasadzie istotą ich działalności. Poza finansowaniem, fundusze VC wspomagają też rozwój biznesu na inne sposoby. Są jednak warunki tego wsparcia, które nie każdy przedsiębiorca będzie chciał zaakceptować. Taki inwestor zwykle oczekuje możliwości ingerowania w biznes, np. poprzez przejęcie udziałów, czasem ich większości. Przed zdecydowaniem się na skorzystanie z pomocy funduszu VC trzeba upewnić się, że mamy z nim wspólne cele. Inwestorów można poszukać na przykład na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych.
Anioły Biznesu – to bardzo podobna forma wsparcia, przy czym fundusze VC to instytucje, a aniołem biznesu jest osoba prywatna, która inwestuje własne środki. Zwykle więc może wesprzeć raczej mniejsze przedsięwzięcia. Również oczekuje czegoś w zamian – są to udziały w firmie, zwykle mniejszościowe. Anioły Biznesu zbierają się często w grupach, jak Lewiatan Business Angels, Sieć Aniołów Biznesu Amber czy Giełda Aniołów Biznesu.
By znaleźć inwestorów, warto też przeglądać serwisy internetowe poświęcone tej tematyce (jak Mamstartup.pl), brać udział w dedykowanych konkursach lub wybrać się na organizowane często konferencje.
Akceleratory – inwestują w przedsięwzięcia, które już powstały, za niewielkie udziały, w zamian dając kapitał, przestrzeń do pracy, kontakty i szkolenie. Programy akceleracyjne są krótkie i intensywne. Inkubatory z kolei także oferują kapitał i przestrzeń, ale w ich ramach przedsiębiorcy dopiero pracują nad pomysłem, w zamian oddając udziały – więcej niż w przypadku akceleratorów. Takie platformy startowe to na przykład Business Link czy Innovation Nest. Oferta programów akceleracyjnych powstała też w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w ramach programu Scale UP.
Crowdfunding. Popularność tego sposobu zdobywania finansowania rośnie. Polega on na zbieraniu środków przez społeczność, na przedsięwzięcia biznesowe i nie tylko. Finansowanie zbierane jest w internecie, poprzez dużą liczbę drobnych wpłat od osób, które zaciekawi pomysł danego przedsiębiorcy. Odbywa się to na platformach crowfundingowych. Najpopularniejsze serwisy to m.in. Kickstarter, Indiegogo czy Gofundme. Wśród polskich można wymienić Polakpotrafi, WspieramTo, Wspólnicy czy Zrzutka.pl.
Wsparcie ze środków UE – dotacje na innowacje i nie tylko
Finansowanie start-upów możliwe jest też poprzez UE. Fundusze Europejskie to prawie 300 różnych programów wsparcia, wiele z nich dotyczy właśnie start-upów i spółek technologicznych. Programy polegają na udzieleniu bezpośredniej pomocy od funduszy zalążkowych, venture capital czy aniołów biznesu, wyłanianych przez PARP. W tym przypadku inwestycja w start-up prywatnego inwestora jest mniej ryzykowna, bo połączona ze środkami publicznymi.
W ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia można dostać finansowanie start-upu w ośrodkach innowacji realizujących projekt „Platformy startowe dla nowych pomysłów”. Trzeba spełnić kilka warunków, poza geograficznym (województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko–mazurskie oraz region mazowiecki regionalny (woj. mazowieckie z wyłączeniem Warszawy i powiatów ją otaczających) to wiek – mniej niż 35 lat i oczywiście innowacyjny pomysł na biznes. Warto spróbować, zwłaszcza, że budżet wynosi 2,5 mld euro!