Klucz do sukcesu! Faktoring otwiera nowe możliwości

Faktoring to klucz, który otwiera nowe biznesowe możliwości. Napędza rozwój i poprawia płynność finansową. Dlaczego jeszcze warto po niego sięgnąć?
około min czytania

O zaletach rozwiązania i o tym, co należy zrobić, by uwolnić drzemiący w nim potencjał, opowiada Jacek Gronczewski, Dyrektor Departamentu Rozwoju Biznesu w PKO Faktoring.

Faktoring to rozwiązanie wciąż mniej popularne niż np. leasing i kredyt. Dlaczego?

Historycznie faktoring traktowany był jako produkt dla dużych klientów, ponieważ był skomplikowany procesowo i prawnie. Z czasem zaczęły po niego sięgać również mniejsze przedsiębiorstwa zainteresowane poprawą swojej płynności. Firmy faktoringowe, aby przyciągnąć większą liczbę mniejszych klientów, podjęły wysiłek upraszczania proponowanych rozwiązań.

Wciąż jednak nie wszyscy – zwłaszcza mniejsi klienci – rozumieją ten produkt. Czują przed nim obawę. Stanowi to poważną barierę do rozwoju rynku.

Na koniec ubiegłego roku z usług firm faktoringowych należących do Polskiego Związku Faktorów korzystało ponad 26 tys. przedsiębiorstw. To dużo, czy mało?

To tylko 0,6 proc. wszystkich firm działających w Polsce. Faktoring największą popularnością cieszy się wśród dużych przedsiębiorstw, ale to segment MŚP stanowi ponad 99 proc. rynku. Potencjał jest więc olbrzymi.

Jak zachęcić przedsiębiorców do skorzystania z faktoringu?

Z jednej strony trzeba mówić o uproszczeniach, z drugiej – edukować. PKO Faktoring pracuje nad oboma obszarami. Zwiększamy dostępność produktu dla małych klientów, a także – aby przekonać ich do naszych usług – prowadzimy wiele działań edukacyjnych mających na celu zwiększenie świadomości na temat rozwiązań faktoringowych. Wkrótce przedstawimy rynkowi naszą nową inicjatywę. Na stronie poznajfaktoring.pl będziemy publikowali nie tylko artykuły, filmy i wywiady. O faktoringu będzie też można porozmawiać ze sztuczną inteligencją.

Jakie korzyści przynosi faktoring?

Poprawę płynności finansowej. Ten produkt daje nam możliwość uzyskania płatności za fakturę niemalże w momencie jej wystawienia.

Decydując się na faktoring pełny, klient może przenieść na faktora ryzyko braku płatności ze strony swojego odbiorcy.

Jako pewny płatnik zyskujemy też w oczach naszych dostawców, a dzięki wcześniejszemu regulowaniu zobowiązań mamy szansę na przykład na rabaty (w tym pomoże faktoring odwrotny).

Faktoring to produkt dostępny także dla klientów o słabszej kondycji finansowej. Często korzystają z niego firmy, które nie uzyskałyby kredytu bankowego. Jest to możliwe dzięki oparciu oceny ryzyka również o portfel kontrahentów klienta.