Praca bez etatu, czyli jak zostać freelancerem

Zatrudnienie o umowę o pracę dziś nie jest już standardem. To co kiedyś było normą, stało się tylko jedną z możliwości. Wiele osób, wybiera pracę na swoim, czyli taką bez szefa. Ale czy na pewno?
około min czytania

Na świecie pracuje obecnie 1,1 mld freelancerów, z czego aż 35,5 proc. w Europie, czyniąc z niej najliczniejszy rynek usług zdalnych na świecie. „Freelancing w Polsce i na świecie 2021” podaje portal Useme.pl.

Najbardziej wartościowym rynkiem pracy zdalnej na świecie jest z kolei Ameryka Północna, z największym udziałem Stanów Zjednoczonych. W USA freelancerzy przynoszą amerykańskiej gospodarce 1,4 biliona dolarów, co odpowiada 5,7proc. PKB tego kraju.

W 2020 r. w Stanach Zjednoczonych pracowało 53,3 mln wolnych strzelców – ta liczba wzrosła o 8,1 proc. względem roku 2019. Jeśli ten trend się utrzyma, możemy spodziewać się, że w do 2027 r. ponad połowa amerykańskiej siły roboczej będzie pracowała właśnie jako wolni strzelcy. Znacząco wpłynie to na sposób prowadzenia firm, organizacji pracy, zamawiania usług oraz zarządzania projektami na całym świecie.

W Polsce w 2021 r. jako freelancerzy pracowało ponad 270 tys. profesjonalistów, przy dynamice na poziomie 7 proc. rok do roku. Do końca roku 2021 wartość całego rynku freelancingu w Polsce zwiększy się o 27 proc. i wzrośnie do wartości 15,4 mln zł.

Freelancer – kim jest?

Freelancing to nowoczesny model współpracy, który polega na samodzielnym pozyskiwaniu zleceń. W tym przypadku pracownik wykonuje powierzone mu zadanie, nie będąc związanym umową długoterminową.

Freelancerzy w Polsce to na ogół ludzie młodzi i w średnim wieku. Połowa wolnych strzelców jest między 26. a 35. rokiem życia. Grupy młodsze (19-25 lat) i starze (36-45) stanowią po około 20 proc. ankietowanych. Niemal 5 proc. takich specjalistów ma od 46 do 55 lat. Znaczna większość – aż 67,3 proc. – ma wykształcenie wyższe, a 15,1 proc. kontynuuje naukę na uczelniach wyższych.

Wolny strzelec

Największy odsetek freelancerów jako główne źródło zarobków wskazuje copywriting i social media – 26,4 proc. Poza copywriterami najliczniej reprezentowani są graficy – tą dziedziną zajmuje się co piąty ankietowany.

Kolejne ok. 10 proc. wykonuje strony www i sklepy internetowe lub usługi z dziedzin fotografii, wideo i animacji. Nieco mniej ankietowanych zajmuje się IT i programowaniem, wyprzedzając usługi tłumaczeniowe. Stawkę zamykają usługi SEO i SEM, które wykonuje ponad trzy procent ankietowanych.

Wolny zawód – lista najpopularniejszych

Do najpopularniejszych zawodów świadczonych przez freelancerów należą:

 1. copywriting, czyli umiejętność pisania tekstów na zamówienie,
 2. projektowanie grafik – zarówno prostych jak i tych zaawansowanych,
 3. redagowanie tekstów – dziennikarze świadczą swoje usługi jako freelancerzy, współpracując z różnymi wydawnictwami,  
 4. tworzenie programowania – do tej grupy należą inżynierowie oprogramowania, developerzy czy specjaliści do spraw bezpieczeństwa IT
 5. praca w marketingu,
 6. analiza danych,
 7. fotografia,
 8. tłumaczenia,
 9. specjalizacje w zakresie DTP i składu tekstu,
 10. obsługa mediów społecznościowych – rośnie popularność obsługiwania mediów społecznościowych, pozycjonowania stron internetowych, tworzenia opisów produktów w sklepach,
 11. kreacja i montaż filmów wideo,
 12. telemarketing,
 13. coaching.

Freelancerzy – ile zarabiają?

Zarobki freelancerów w Polsce dynamicznie rosną. Mimo pandemii, która niekorzystnie wpłynęła na niektóre gałęzie gospodarki, kolejny rok z rzędu wzrost zarobków notuje grupa freelancerów zarabiających ponad 5 tys. zł netto miesięcznie. W tym roku jest to 17,7 proc. badanych, co daje wartość większą o 45 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

Freelancerzy nie skarżą się również na swoją sytuację materialną i wysokość miesięcznych zarobków: 52,4 proc. wolnych strzelców zaobserwowało wzrost zarobków, a 31,5 proc. twierdzi, że zarobki uzyskiwane dzięki pracy zdalnej pozostały na tym samym poziomie. Freelancerów z pensją powyżej 10 tys. zł przybywa wręcz lawinowo.

Obecnie nawet co dwudziesty wolny strzelec inkasuje powyżej 10 tys. zł miesięcznie na rękę. W porównaniu do 2019 r. odsetek najlepiej zarabiających wzrósł o 3,2 proc., czyli wyniósł aż 65 proc. więcej rok do roku

Freelancer – praca

Wolny strzelec nie musi wstawać codziennie rano do pracy, nikt mu nie stoi nad głową, nie ma szefa i nie zna słowa ASAP i deadline – pracuje, kiedy chce i jak chce. Tak może się wydawać, tym którzy nie prowadzą własnego biznesu.

Praca na własny rachunek jest trudna, trzeba walczyć ze swymi słabościami, wciąż mieć zapał do pracy i samemu szukać źródeł dochodu. Tu nie da się zrzucić obowiązków na kogoś innego, wszystko trzeba samemu. Od tego zależy nasza wypłata.

Bycie freelancerem to również wiedza i doświadczenie. Bez tego zaplecza nie dostaniemy zleceń albo zaraz je stracimy. Musimy się szybciej uczuć niż inny, aby być bardziej konkurencyjni. Niestety być freelancerem to duże wyzwanie.

Do samodzielnej pracy potrzebne są narzędzia, nie tylko komputer czy smartfon, ale dobre konto i narzędzia bankowe, takie które pomogą nam lub nawet nas wyręczą w niektórych sprawach. Nie musimy szukać ich daleko. PKO Konto Firmowe lub PKO Konto Firmowe Premium nadadzą się bez dwóch zdań. Jeśli już prowadzić biznes to z najlepszymi.

Alicja Pietruczuk