E-prawnik – 4 zasady przy wyborze porady online
Potrzebujesz szybkiej porady prawnej? Nie musisz pukać do drzwi kancelarii. Możesz to zrobić przez telefon lub internet. Jak to zrobić? 2020-03-16Osoby prowadzące firmę napotykają często wiele zawiłości prawnych, które przyprawiają o zawrót głowy. Jak postępować, prowadząc własny biznes? Na jakich zasadach to robić? Jak reagować na różnego rodzaju pisma? Jak konstruować ważne dokumenty prawne?
Jeśli nie znamy się na prawie, warto skorzystać z pomocy doświadczonych ekspertów, którzy doradzą, co robić w określonej sytuacji i ewentualnie pomogą wyjść z kłopotów.
Porada prawna online – zalety takiej formy pomocy
W razie potrzeby możemy udać się do prawnika osobiście lub też skorzystać z pomocy telefonicznej lub online.
Ta ostatnia ma wiele zalet – nie dość, że gwarantuje oszczędność czasu (nie musimy nigdzie jechać) i pozwala otrzymać odpowiedź na piśmie, a więc możemy do niej w dowolnym momencie wracać (co bywa nieocenione przy wielu skomplikowanych kwestiach prawnych), to jeszcze umożliwia zadanie pytania w dowolnym momencie i takie skonstruowanie wypowiedzi, by nie zapomnieć o żadnej ważnej kwestii.
Porada prawna online sprawia także, że mamy możliwość archiwizowania zapytań oraz ich segregowania na komputerze. Dzięki temu, jeśli przydarzy nam się podobna sytuacja w przyszłości, będziemy wiedzieli, jak zareagować.
Ile kosztuje porada prawna?
Koszt porady prawnej trudno oszacować – zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju takiej porady, jej charakteru (osobista, telefoniczna czy online), a wreszcie – od samego prawnika, który wycenia swoją pracę. Przeciętnie cena takiej usługi to około 100-300 zł.
E-prawnik, czyli prawnik online
Jeśli prowadzisz firmę i potrzebujesz pomocy prawnej, możesz na przykład skorzystać z usługi E-prawnik PKO Banku Polskiego w serwisie Tu prawnik. Jest to jedna z wielu ciekawych usług dla firm tego właśnie banku. Daje ona możliwość wyboru:
- Usługi prawnej, czyli wysłania zapytania online i otrzymania ofert od prawników,
- Szybkiej konsultacji prawnej przez telefon.
Aby skorzystać z usługi prawnej, wystarczy opisać sprawę, następnie na wskazaną skrzynkę e-mali otrzymasz zakres usług od różnych prawników. Spośród nadesłanych oferty wybierasz, tą, która najbardziej ci odpowiada i dokonujesz opłaty. Odpowiedź z ofertą dostaniesz nawet tego samego dnia.
Równie łatwo można skorzystać z Szybkiej konsultacji prawnej: najpierw należy opisać swoją sprawę, potem dokonać płatności, a następnie… zaczekać na telefon od eksperta, który sam się z nami skontaktuje. Po rozmowie otrzymamy wygodne podsumowanie rozmowy z prawnikiem w formie e-mail.
Klienci PKO Banku Polskiego mogą otrzymać zniżkę na opisane wyżej usługi – wystarczy wpisać kod promocyjny PKOBP2019, aby otrzymać Szybką konsultację prawną za 189 zł lub 9 proc. prowizji za Usługę prawną).
W chwili zwątpienia warto mieć pod ręką możliwość szybkiego poradzenia się eksperta – radcy prawnego, rzecznika patentowego, doradcy podatkowego czy adwokata. Ich rada, wsparcie i wskazanie właściwego postępowania w konkretnej sytuacji nie tylko umożliwi dalsze działanie przedsiębiorcy, ale też pogłębi jego wiedzę na temat związany z prowadzeniem własnego biznesu.
Andrzej Trubiłowicz
starszy specjalista w PKO Banku Polskim