Jak znaleźć dobrego pracownika?

Rynek pracownika – to określenie jeszcze przed wybuchem pandemii pojawiało się dość często. Chociaż pod wpływem epidemii rynek pracy się zmienił, to nadal dobry pracownik jest na wagę złota. Jak skutecznie o niego zawalczyć?
około min czytania

Rekrutacja pracownika to proces składający się z kilku elementów. Najpierw sami musimy dobrze określić kogo potrzebujemy oraz jakich umiejętności i jakiego doświadczenia oczekujemy. Powinniśmy też wiedzieć, co możemy zaoferować.

W sytuacji, kiedy na rynku pracy warunki dyktują pracownicy, oprócz wynagrodzenia mogą być potrzebne dodatkowe zachęty, jak np. prywatna opieka medyczna, karnet na siłownię, miejsce parkingowe, możliwość pracy z domu, czy nawet Pracowniczy Program Emerytalny. To, co musimy zaoferować, będzie oczywiście zależne od tego, jak trudno jest znaleźć potrzebnego specjalistę.

Zatrudnienie pracownika – jak stworzyć dobre ogłoszenie o pracę?

Nie każda firma jest na tyle duża, że wymaga profesjonalnej obsługi z zakresu „kadry i płace”. W małych firmach często rolę kadrowego pełni sam właściciel/szef. To on musi zadbać o zamieszczenie właściwego ogłoszenia. Powinno ono zawierać krótką informację o firmie, dzięki czemu kandydat będzie wiedział, czy to na pewno branża, w której szuka pracy. Trzeba w nim również w miarę wyczerpująco napisać, jakie są obowiązki na danym stanowisku i co możemy zaoferować.

Raczej rzadko zdarza się, by ktoś podawał kwotę wynagrodzenie dla danego specjalisty. Jeśli jednak wiesz, że kwota, którą jesteś w stanie zaoferować, przebija wynagrodzenia konkurencji – warto napisać o tym, że jest atrakcyjne. Oprócz wynagrodzenia warto wpisać wszelkie dodatkowe benefity, wspomnieć np. o przestrzeni do relaksu (jeśli ją posiadamy) i atrakcjach, które czekają na pracowników.

W czasie pandemii warto wpisać informację o tym, na jakich warunkach praca może być wykonywana zdalnie. Oczywiście nie może zabraknąć najważniejszego, czyli danych kontaktowych, gdzie kandydaci będą zgłaszać swoje kandydatury. Trzeba również dopisać, jaką klauzulę dotyczącą ochrony i przetwarzania danych osobowych powinni wpisać, byśmy mogli wykorzystywać te dane w procesie rekrutacyjnym.

Poradnik kadrowego – gdzie zamieszczać ogłoszenia?

Ogłoszenie o pracę warto zamieszczać na portalach gromadzących oferty pracy, które są znane osobom poszukującym nowych wyzwań zawodowych. Jeśli potrzebujemy specjalisty w wąskiej branży, warto sprawdzić, czy istnieją portale branżowe, na których moglibyśmy zamieścić nasze ogłoszenie.

Oczywiście można również poszukiwać pracownika, zlecając wydruk ogłoszenia o pracę. Skuteczną metodą jest poszukiwanie pracowników wśród osób znajomych lub pytanie ich o to, czy nie znają kogoś, kto mógłby być zainteresowany naszą ofertą. Można przy tym posłużyć się coraz popularniejszym rozwiązaniem w postaci premii za polecenie osoby do pracy. Ważna uwaga – premia pieniężna czy rzeczowa za polecenie pracownika do pracy jest przychodem objętym PIT.

Przed rozmową kwalifikacyjną

Zanim dojdzie do pierwszych rozmów kwalifikacyjnych, przed nami sporo pracy. Przede wszystkim musimy dokładnie zapoznać się z ofertami, które do nas spłynęły i dokonać pierwszej, wstępnej selekcji kandydatów. Tych, którzy nie spełniają naszych oczekiwań, warto od razu odrzucić, a spośród pozostałych wybrać kilka lub kilkanaście osób, z którymi chcielibyśmy się spotkać. Jeśli nie jesteśmy pewni umiejętności kandydata i chcielibyśmy je zweryfikować jeszcze przed rozmową, można przygotować dodatkowe zadanie i poprosić o jego wykonanie w określonym terminie.

Następnie należy dokładnie prześledzić komplet informacji, które mamy o kandydatach. Po przeczytaniu CV i listów motywacyjnych oraz ewentualnie na podstawie wyników dodatkowych zadań, trzeba określić, jakie mocne i słabe strony mają kandydaci. Warto też od razu zastanowić się, o co chcielibyśmy ich pytać – być może coś jest niejasne lub wymaga uzupełnienia. Wygodnie jest przygotować sobie gotową listę pytań rekrutacyjnych lub zagadnień do poruszania, by w trakcie rozmowy nic nam nie umknęło.

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

Warto zadbać o to, by rozmowa kwalifikacyjna przebiegła w dobrej i bezpiecznej atmosferze. W czasie rekrutacji w pandemii ważny jest wybór dobrego narzędzia do wideokonferencji, którą się ta rozmowa de facto stanie. W przypadku rozmowy w cztery oczy ważne będzie miejsce – powinno stwarzać komfort obu stronom. Nie powinna więc to być przestrzeń publiczna, a raczej biuro firmy.

Jeśli kandydat z powodów obaw o swoje bezpieczeństwo nie chce uczestniczyć w rozmowie na miejscu, należy dać mu możliwość zdalnego połączenia. W każdym przypadku trzeba zastanowić się jak wiele osób z firmy będzie brało udział w tym spotkaniu – nie warto przytłaczać kandydata dużą „komisją rekrutacyjną”, ponieważ może czuć się onieśmielony i zestresowany, co utrudni rozmowę.

Warto zadbać o dobrą i przyjazną atmosferę, która pozwoli obu stronom na otwartość, bo będziemy nie tylko mówić, ale i słuchać. Rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym nie tylko pracodawca będzie oceniał potencjalnego pracownika. W tym czasie również pracownik będzie przyglądał się pracodawcy.

Prezentacja firmy i stanowiska

Zanim zaczniesz pytać, najpierw będziesz musiał powiedzieć coś o sobie – najlepiej od razu się przedstawić i powiedzieć o sprawowanej w firmie funkcji. Następnie trzeba przybliżyć kandydatowi, czym zajmuje się firma i jakie są obowiązki na stanowisku, na które kandyduje.

Należy jasno wyrazić swoje oczekiwania i powiedzieć o warunkach zatrudnienia pracownika, ponieważ może się okazać, że kandydat niewłaściwie zrozumiał nasze ogłoszenie. Musimy wprost powiedzieć o godzinach pracy, zadaniach do wykonania i wynagrodzeniu.

Pytania rekrutacyjne

O co pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej? O wszystko, co pomoże podjąć właściwą decyzję. Warto więc przygotować listę pytań dotyczących: dotychczasowego zatrudnienia – czym dokładnie zajmował się pracownik w poprzednich firmach, przy jakich projektach pracował, jakie miał obowiązki i jaką odpowiedzialność, trzeba zapytać o wykształcenie – dodatkowe kursy, certyfikaty, realizowane projekty.

Trzeba również dowiedzieć się, jakie są jego oczekiwania (w tym finansowe). Warto też zapytać, dlaczego chce zmienić pracę i wybrał naszą firmę oraz to stanowisko, jakie ma plany i ambicje zawodowe, co chciałby osiągnąć i jak może w tym pomóc nasza firma. Istotne może okazać się również to, jak długi okres wypowiedzenia obowiązuje go w obecnej firmie. Trzeba pamiętać, że nie wolno natomiast zadawać pytań o wiek, stan cywilny, stan zdrowia czy poglądy.

Nie warto ograniczać się do pytań zamkniętych – nie powiedzą nam wszystkiego o kandydacie. Lepiej zadać kilka pytań zamkniętych i kilka otwartych, by pozwolić kandydatowi powiedzieć o sobie więcej i tym samym lepiej go poznać. Podczas rozmowy można też robić notatki, by nie umknęło nam nic istotnego.

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej trzeba też umożliwić zadawanie pytań kandydatowi. To czas, kiedy może rozwiać swoje ewentualne wątpliwości i upewnić się w najważniejszych dla siebie kwestiach.

Na koniec powinniśmy podsumować naszą rozmowę i poinformować kandydata, kiedy i w jakiej formie otrzyma informację o jej wyniku. Dobrze widziane jest informowanie wszystkich kandydatów, a nie tylko tych, których zdecydujemy się zatrudnić.

Rekrutacja pracowników – co po rozmowie?

Po rozmowie czas na wewnętrzną ocenę kandydata. Warto wziąć pod uwagę nie tylko jego umiejętności, wiedzę i doświadczenie, ale i osobowość i zastanowić się, czy będzie dobrze czuł się w naszej firmie czy będzie pasował do zespołu.

Warto określić, czy wywarł na nas dobre wrażenie, w jakiej atmosferze przebiegała rozmowa i wreszcie, czy ma odpowiednie kompetencje. Warto zadać sobie te pytania od razu po rozmowie, dopóki wszystko dokładnie pamiętamy i świeże są emocje towarzyszące spotkaniu.

Wybraliśmy odpowiednich kandydatów – co dalej?

Kiedy zdecydowaliśmy się już na wybór odpowiedniego kandydata, czas go o tym poinformować i upewnić się, kiedy może rozpocząć pracę w naszej firmie. Teraz przyjdzie czas na formalności. Przede wszystkim trzeba będzie podpisać umowę. Zanim jeszcze do tego dojdzie, można przesłać ją przyszłemu pracownikowi, by się z nią dokładnie zapoznał i ewentualnie dopytał, jeśli jest w niej jakiś niejasny dla niego zapis.

Kiedy już podpiszemy umowę o pracę, trzeba będzie skierować pracownika na wstępne badania lekarskie przed podjęciem pracy, przeprowadzić szkolenie BHP, założyć dokumentację pracowniczą oraz zgłosić go (i ewentualnie członków jego rodziny) do ubezpieczeń w ZUS.