Jak założyć firmę szkoleniową?

W Polsce rozwija się branża szkoleniowa, oferująca szkolenia miękkie, dające np. umiejętność radzenia sobie z klientami, stresem czy własnym życiem oraz szkolenia twarde, zapewniające konkretne certyfikowane umiejętności zawodowe. Działalność szkoleniową może prowadzić każdy – bezpośrednio lub za pośrednictwem internetowych platform e-learningowych.
około min czytania

W czasie pandemii niezbędne wydaje się wprowadzenie takich usług do sieci, gdyż duża część pracowników pracuje w trybie zdalnym. Ten poradnik przedstawia podstawowe zagadnienia, o których trzeba pamiętać przy zakładaniu firmy szkoleniowej. 

Jak założyć firmę szkoleniową?

Tak, jak każdą inną firmę – można zarejestrować działalność gospodarczą lub każdy rodzaj spółki cywilnej (oprócz spółki partnerskiej). Numer PKD dla firmy szkoleniowej to 85.59B (Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane). Jeśli przychody z działalności szkoleniowej nie będą przekraczać 1400 zł miesięcznie, działalności tej nie trzeba nawet rejestrować.

Czego potrzeba, by prowadzić firmę szkoleniową?

Przede wszystkim pomysłu i odpowiednich kwalifikacji. Szkolenia można prowadzić w niemal każdej dziedzinie, podstawowe pytanie brzmi: czy będzie na nie popyt i czy klientom coś one przyniosą – tak, by polecili firmę innym. Klientów warto też szukać za pomocą internetu, inwestując w profesjonalną stronę internetową i jej dobre pozycjonowanie w wyszukiwarkach, by osoba, szukająca szkoleń w twojej miejscowości trafiała właśnie na twoją firmę.

W jakich dziedzinach działalność szkoleniowa musi zostać dodatkowo zarejestrowana?

Działalność szkoleniowa co do zasady nie wymaga rejestracji, ale w specyficznych dziedzinach taki obowiązek istnieje. Sektorowa rejestracja przedsiębiorców jest wymagana m.in. w przypadku szkolenia kierowców i pielęgniarek czy w przypadku szkoleń z zakresu przewozu odpadów niebezpiecznych lub środków ochrony roślin.

Firma musi być też wpisana do rejestru instytucji szkoleniowych, jeśli zamierzasz prowadzić szkolenia dla bezrobotnych i poszukujących pracy, które będą finansowane ze środków publicznych. Takie rejestry prowadzą wojewódzkie urzędy pracy. Wnioski o wpis do rejestru instytucji szkoleniowych można też składać za pośrednictwem strony internetowej.

Czy mogę wydawać certyfikaty ukończenia szkolenia?

Oczywiście, że tak. W niektórych przypadkach trzeba jednak być ostrożnym, bo jeśli kursant po ukończeniu szkolenia może uzyskać konkretne uprawnienia, przed wydaniem certyfikatu należy uzyskać akceptację stowarzyszenia zrzeszającego przedstawicieli konkretnej branży. Tak jest na przykład przy okazji szkoleń z zakresu psychologii, które może prowadzić każdy, jednak wydawanie certyfikatu ukończenia kursu psychologicznego wymaga rekomendacji Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Chcę działać w sektorze publicznym. Czy wymagana jest akredytacja firmy szkoleniowej?

Tak, w takim przypadku trzeba uzyskać akredytację kuratorium oświaty, potwierdzającą jakość świadczonych usług oraz doświadczenie i kwalifikacje kadry szkoleniowej. O przyznanie akredytacji na poszczególne kursy można się starać, jeśli kurs jest prowadzony co najmniej od 3 lat, a firma stosuje nowatorskie rozwiązania programowo-metodyczne i organizacyjne, podnoszące jakość kształcenia. Wniosek o akredytację składa się w Kuratorium Oświaty odpowiednim do miejsca prowadzenia działalności. Akredytacja jest płatna – w 2021 r. jej koszt to 1067,45 zł. Akredytacja jest ważna 5 lat.

Uzyskanie akredytacji pozwala też uzyskać zwolnienie z VAT, ale tylko w odniesieniu do konkretnych usług objętych akredytacją (a nie do całej działalności) i tylko wtedy, gdy te usługi są w całości finansowane ze środków publicznych.

Czy muszę mieć kasę fiskalną?

Przy świadczeniu usług w zakresie edukacji jest się zwolnionym z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Istnieją jednak trzy wyjątki: szkoły nauki jazdy, szkoły tańca oraz zajęcia sportowe i rekreacyjne.