Sklep online krok po kroku. Zobacz, jak rozpocząć sprzedaż w internecie!

Chcesz założyć swój własny sklep internetowy i sprzedawać w sieci? Zobacz, co musisz zrobić, by rozkręcić biznes online!
około min czytania

Żyjemy w czasach, w których wygoda korzystania z internetu wypiera tradycyjne rozwiązania. Coraz więcej z nas korzysta za jego pośrednictwem z przelewów, wykorzystuje sieć do kupowania i płacenia, bez wychodzenia z domu kontroluje stan konta czy zapisuje się do lekarza. Nie ma w tym nic dziwnego – sieć daje nam niemal nieograniczone możliwości, pomaga oszczędzić czas, sprawia, że mamy większą kontrolę nad wydatkami, a zamówione przez internet towary „lądują” w naszym domu bez konieczności jeżdżenia do sklepu i dźwigania ciężkich toreb.

Jak grzyby po deszczu wyrastają więc w sieci kolejne sklepy online. Można w nich kupić w zasadzie wszystko: od jedzenia przez odzież aż do artykułów wysoce specjalistycznych. Jakie są zalety takich sklepów dla sprzedawców i jak można je założyć?

Dlaczego warto założyć e-sklep?

Podstawowa różnica pomiędzy sklepem tradycyjnym a internetowym to koszty, jakie musi ponieść sprzedawca. W tym drugim mogą być one zdecydowanie niższe. Dlaczego? Ze względu na to, że w e-sklepie nie trzeba zatrudniać aż tak licznego personelu. Co więcej, nie trzeba też wynajmować dużych powierzchni, wyposażać punktów sprzedaży detalicznej. Tańsza jest też – w porównaniu do tradycyjnej – promocja sklepu w internecie.

Sklepy internetowe umożliwiają ponadto lepsze, dokładniejsze i ciekawsze przedstawienie oferty. To od sprzedawcy zależy, jakie zdjęcie będzie prezentować konkretny produkt i jaki opis się przy nim znajdzie. Zmiany można wprowadzać o dowolnej porze dnia i nocy. Jest to też wygodna forma robienia zakupów dla klientów – można ich dokonać z każdego miejsca i o każdej godzinie. To po prostu oszczędność czasu dla obu stron.

Jak założyć e-sklep?

Podstawą jest tutaj dobry plan i założenie własnej działalności. Jeśli chcesz otworzyć własny sklep online, najlepiej postępuj według poniższych założeń:

  1. Określ co i jak chcesz sprzedawać, czyli o jakim profilu e-sklep chcesz założyć. Zrób analizę rynku, zastanów się, czego będziesz potrzebować, opracuj biznesplan. Przemyśl, skąd będziesz pozyskiwać towar, czy masz z kim współpracować, czy potrzebujesz zatrudnić pracownika. Dowiedz się, jak działają inne, podobne do twojego e-sklepy, czym jest e-commerce i jak działa.
  2. Zarejestruj swoją działalność (sprawdź jak założyć działalność gospodarczą i konto firmowe). Otrzymasz numer NIP i REGON, będziesz też musiał stworzyć firmowe konto bankowe i zgłosić się do urzędu skarbowego i ZUS.
  3. Zacznij współpracować z dostawcami. Poświęć czas na wybór tych najlepszych: zrób reaserch i zorientuj się, jak działają, jakie są koszty współpracy z nimi, jakiej jakości towar oferują, czy są rzetelni i godni zaufania. Pamiętaj, że czasem lepiej wydać więcej niż zamawiać artykuły kiepskiej jakości!
  4. Załóż sklep w internecie. Aby to zrobić, musisz wybrać dobre oprogramowanie, wykupić domenę (adres sklepu) i hosting (rozmiar serwera i limit transferu).

Jak widać założenie sklepu w sieci to dopiero wisienka na torcie – przedtem trzeba wszystko zaplanować i przygotować plan działania. Ostatni punkt naszej listy wygląda wprawdzie na skomplikowany, ale nie musi taki być – możesz skorzystać ze specjalnych platform e-commerce, które są proste w obsłudze i nie wymagają specjalistycznej wiedzy graficznej czy programistycznej. Przykładem takiej dobrej platformy jest e-Sklep PKO Banku Polskiego oferowany przez Shoplo. Na platformie tej założono takie sklepy jak: atractivo.com.pl, trucht.com, furelleofficial.com, jiggashop.pl, konopiecbd.com.pl, mos.shoplo.com czy dantex.shoplo.com.

Gdzie założyć sklep internetowy?

Tworzenie sklepu internetowego nie musi być żmudne i skomplikowane – platforma e-commerce Shoplo, z której można korzystać za pośrednictwem iPKO, umożliwia korzystanie z wygodnego w obsłudze panelu, dzięki któremu możemy zarządzać swoim sklepem.

Jakie są jeszcze zalety e-Sklepu? Przede wszystkim to gotowe do zaimplementowania szablony, które nadadzą charakter i spersonalizują Twój sklep internetowy. Dzięki wersji mobilnej e-sklepu, Twoi klienci dokonają zakupu również na swoich smartfonach. To również możliwość zarządzania nim z poziomu specjalnej aplikacji na telefon, dostęp do szczegółowych raportów i analityki, narzędzia wspomagające sprzedaż, darmowy hosting i serwery, a także fachowa pomoc pracowników platformy, którzy wspierają swoich klientów w razie potrzeby.

Dużym ułatwieniem jest połączenie e-Sklepu z kontem firmowym, dzięki któremu zyskasz nie tylko obsługę finansową konta firmowego, ale i dostęp do bieżących danych Twojego sklepu w jednych miejscu. Sprzedawanie w sieci to znak naszych czasów – forma wymiany towarów wygodna dla obu stron: kupującego i sprzedającego. Warto w nie inwestować, ponieważ zyskują coraz większą popularność. Jeśli więc wciąż się wahasz, opracuj dobry biznesplan i… do dzieła!

Monika Kowalska
ekspert w PKO Banku Polskim