Własny biznes - zalety i wyzwania
Perspektywa bycia własnym szefem niezależnym od nikogo jest kusząca, szczególnie gdy czujemy się już doświadczonymi pracownikami i specjalistami w danej branży. Warto jednak przeanalizować wszystkie zalety i wyzwania, jakie stoją przed nami, by odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy dobrze zorganizowani i mamy odpowiednie predyspozycje do „prezesowania”. 2021-09-17Dlaczego warto założyć firmę – zalety
Tym, co najczęściej skłania do założenia własnej działalności gospodarczej, jest praca dla siebie i na swój rachunek. To też często możliwość połączenia własnych pasji z działalnością zarobkową, co wydaje się wymarzonym scenariuszem na życie zawodowe i rozwój osobisty.
Sami jesteśmy również odpowiedzialni za finanse firmy – nie dzielimy się zyskiem z zarządzającymi i zarabiamy dokładnie tyle, ile wypracujemy (po odliczeniu wszystkich kosztów). Często analiza finansowa wypada na korzyść własnej działalności, ponieważ praca na etacie w dużej organizacji generuje również duże koszty, a w podziale zysku bierze udział tak wiele osób, że dochody nie są satysfakcjonujące.
Istotnym czynnikiem, który motywuje do założenia własnej firmy, jest również dobór osób, z którymi współpracujemy. Sami wybieramy pracowników i współpracowników, rekrutując ich według własnych kryteriów, zgodnie z kompetencjami, które uznajemy za potrzebne i cechami charakteru, które będą dla nas istotne przy współpracy. Sami też wybieramy swoich klientów, kontrahentów czy partnerów biznesowych. Kiedy współpraca z którymś z nich jest trudna lub niesatysfakcjonująca, możemy podjąć decyzję o jej zakończeniu lub zerwaniu.
Oczywiście musimy liczyć się z konsekwencjami takiego rozwiązania – również finansowymi, które mogą być dotkliwe – ale sama świadomość, że to od nas zależą dalsze losy tej współpracy, daje poczucie kontroli sytuacji i wpływu na jej rozwój.
Oprócz tego, z kim pracujemy, sami decydujemy również, kiedy i jak. Prowadzenie własnej działalności oznacza zazwyczaj nielimitowane godziny pracy – nie ma więc sztywnych, ustalonych z góry ram czasowych. Sami decydujemy o tym, ile czasu jej poświęcimy i czy będziemy wykonywać ją z domu, czy z biura. Nie mamy również określonej liczby dni urlopowych, w związku z czym sami ustalamy, kiedy i na jak długo pojedziemy na wakacje, a jeśli nasza praca nie wymaga obecności w biurze – wymarzone urlopy mogą się przedłużać poza znane „etatowcom” 26 dni rocznie.
Własna firma może dać więcej satysfakcji niż praca na etacie, ponieważ daje poczucie, że za sukcesem stoją w dużej mierze wyłącznie nasze decyzje i pomysły. Trzeba jednak pamiętać, że życie zawodowe nie zawsze usłane jest różami i tak bardzo, jak będziemy uradowani sukcesem, tak równie dotkliwa będzie również nasza biznesowa porażka.
Wyzwania w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej
Choć wszystko, co nielimitowane i zależne od naszych decyzji jest kuszące, w rzeczywistości może okazać się, że niektóre ramy i ograniczenia, które znamy z pracy etatowej nie są wcale przekleństwem, a nasza wolność „bycia na swoim” nie jest tak beztroska, jak mogło się wydawać.
Przede wszystkim prowadzenie własnej firmy to ogromna odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za ludzi, których angażujemy do pracy i współpracy. To również pełna odpowiedzialność za realizowane projekty i klientów, którzy nam zaufali. Świadomość wagi naszych działań często jest bardzo stresująca, bo wszystko spoczywa na naszych barkach. Nie możemy zapomnieć o pracy po 8 godzinach i zostawić jej za sobą po wyjściu z biura. Czas przedsiębiorcy nie jest limitowany, co oznacza najczęściej długie godziny poświęcone pracy – oprócz wykonywania codziennych zadań, trzeba przecież zadbać o nowych klientów, starać się utrzymać tych już pozyskanych, planować dalsze działania na kolejne dni i miesiące tak, by zapewnić firmie ciągłość działania i stałą, przewidywalną wysokość zarobków. Utrata klienta może oznaczać utratę płynności finansowej, trzeba więc ciągle dbać o dywersyfikację przychodów, by zapewnić firmie względną stabilność finansową.
Prowadzenie firmy wymaga też uporządkowania, systematyczności i śledzenia na bieżąco zmian w przepisach. Oprócz wyzwań i zadań, których realizacja będzie nas pochłaniać bez reszty, trzeba będzie poświęcić czas na prace biurowe i administracyjne, wizyty w urzędach, wypełnianie formularzy i dokumentów. Trzeba także pamiętać nie tylko o terminach zleceń, ale również o dokonywaniu na czas obowiązkowych opłat na ubezpieczenie społeczne czy przelewów podatkowych. Choć kuszące będą duże zyski, to składki ZUS, podatek dochodowy czy VAT będą pochłaniać znaczną ich część i trzeba zachować zdrowy rozsądek przy kalkulacjach.
Dodatkowo płatne nadgodziny? Płatny urlop? Dzień wolny na żądanie? Okres wypowiedzenia? Odprawa? Nic z tych rzeczy… Przedsiębiorców te przywileje nie dotyczą.
Czy opłaca się założyć firmę?
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie wiąże się z opłatami administracyjnymi na starcie. Na początek trzeba się jednak będzie liczyć z dodatkowymi wydatkami – wynajęciem lokalu, zakupem sprzętu czy oprogramowania. Co jednak bardzo istotne, zakupy związane z prowadzoną przez nas działalnością będziemy mogli zaklasyfikować jako koszty, a ich część odliczyć od podatku, co może przynieść realne oszczędności.
Własna działalność gospodarcza pozwala inaczej zarządzać swoimi dochodami i wydatkami niż na etacie. Przede wszystkim przy złożeniu wniosku o rejestrację, decydujemy czy będziemy płatnikiem podatku VAT i w jaki sposób będziemy rozliczać podatek dochodowy (dostępne są wszystkie możliwości opodatkowania – skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt i karta podatkowa).
Przez pierwsze 24 miesiące możemy także liczyć na niższą, preferencyjną składkę do ZUS – choć trzeba pamiętać, że osoby prowadzące własną działalność gospodarczą płacą najczęściej najniższe wymagane składki, co wpływa z kolei na obniżenie przyszłej emerytury. Można także skorzystać z 6 miesięcznego okresu „Ulgi na start”, podczas którego nowy przedsiębiorca płaci jedynie składkę zdrowotną.