„1920. Wdzięczni bohaterom” – multimedialne widowisko

Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Mateusz Ziółko, Piotr Cugowski, Kasia Cerekwicka – plejada polskich gwiazd w niecodziennym historycznym widowisku na PGE Narodowym. Już 15 sierpnia 2020 r. odbędzie się premiera multimedialnego spektaklu „1920. Wdzięczni bohaterom”.
około min czytania

To będzie wielka uroczystość. Widzowie, w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, wezmą udział w wielkim multimedialnym pokazie, w którym odkryją realia wojennej Warszawy oraz historie ówczesnych bohaterów. Będą zarówno świadkami walki, jak i triumfu w najważniejszej bitwie wojny polsko-bolszewickiej.

Rozmach przedsięwzięcia jest imponujący. Na ponad 10 tys. mkw. wyrosną bowiem polskie i bolszewickie okopy, a pomiędzy nimi stanie scena. Dziesiątki koni i kilkuset statystów zadba o to, by ożyły wspomnienia sprzed wieku. Nie zabraknie też pojazdów historycznych.

W spektaklu wykorzystane zostaną najnowocześniejsze rozwiązania audiowizualne. Poprzez ikonografię, wizualizację, animacje komputerowe oraz techniki projekcyjne archiwalnych materiałów filmowych i fotograficznych, widzowie będą mieli okazję poznać przebieg bitwy, sytuację międzynarodową oraz bohaterów tamtych dni. Wszystko to dodatkowo wzbogacone grą świateł i dźwięków w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia.

Widowisku towarzyszyć będzie muzyka z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek, m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, Romana Kołakowskiego – w wykonaniu wybitnych polskich gwiazd estrady. Widzowie usłyszą również wiązankę tradycyjnych pieśni żołnierskich i patriotycznych w wykonaniu chóru Sound'nGrace. O wartość merytoryczną i artystyczną widowiska „1920. Wdzięczni bohaterom” zadba Biuro Programu „Niepodległa”.

W roli marszałka Józefa Piłsudskiego wystąpi Jarosław Gajewski, oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński, generała Charlesa de Gaulle – Marcin Januszkiewicz, a księdza Ignacego Skorupkę – Karol Czajkowski.

Będzie to pierwsze tak duże wydarzenie w tym roku na PGE Narodowym. Dołożyliśmy największych starań, aby było efektowne i przede wszystkim bezpieczne. Dostosowaliśmy obiekt, działania i procedury do obowiązujących przepisów. Ograniczeniu uległa liczba gości, udostępniliśmy tylko część miejsc w sektorach dostępnych dla publiczności. Aby zachować bezpieczną odległość pomiędzy uczestnikami w trakcie wydarzenia, sprzedawane będą bilety numerowane tak, aby między osobami pozostawały wolne fotele. Mimo ograniczeń w liczbie gości uruchomimy wszystkie bramy wejściowe na stadion, aby mieli komfort i czuli się bezpiecznie – zapewnia Marzena Małek, członek Zarządu operatora PGE Narodowego.

Widzowie obecni na wydarzeniu muszą zaakceptować regulamin imprezy, w którym zobowiązani są do obowiązkowej dezynfekcji rąk oraz do zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia miejsca na trybunie oraz w trakcie poruszania się po obiekcie. Realizacja tych wymagań będzie starannie sprawdzana przez służby porządkowe.

Premiera spektaklu odbędzie się 15 sierpnia o godzinie 20.30 i będzie transmitowana w TVP. Kolejne pokazy zaplanowano na 20-23 sierpnia. Na wyjątkowy spektakl zaprasza mecenas wydarzenia – PKO Bank Polski.