42 lata tradycji – rozpoczyna się kolejna edycja Schola Cantorum
– Fenomen tego festiwalu tkwi w ludziach, którzy tworzą go od lat, a swoją pasją do muzyki dawnej potrafią zarazić młodzież – tak o rozpoczynającym się święcie muzyki w Kaliszu mówi Łukasz Pieniążek, prezes Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum”. Ruszyła właśnie 42. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej. Wydarzenie, wspierane od lat przez PKO Bank Polski, potrwa do niedzieli (9 lutego). 2020-02-04To kilka dni fantastycznej zabawy, spotkań Scholowiczów, którzy nie widzieli się prawie rok, ale też zmagań konkursowych, uczestnictwa w warsztatach: rzeźbiarskich, chóralnych i tanecznych oraz wielu okazji do prezentowania przez zespoły swoich umiejętności.
– Przez kilka najbliższych dni Kalisz stanie się stolicą muzyki dawnej, opanowaną przez młodych artystów: muzyków i plastyków rozmiłowanych w muzyce mistrzów dawnych epok – opowiada Łukasz Pieniążek.
Koncert Inauguracyjny (w środę 5 lutego) w wykonaniu laureatów ubiegłorocznego festiwalu odbędzie się w tym roku w przepięknych wnętrzach Kościoła oo. Franciszkanów i to on otworzy oficjalnie 42. edycję wydarzenia. Dzień później organizatorzy przygotowali wyjątkową niespodziankę.
– Będzie to koncert specjalny zatytułowany IN MEMORIAM, poświęcony osobom od lat związanym z Festiwalem, których już z nami dziś nie ma – tłumaczy Łukasz Pieniążek.
Tego dnia również otwarta zostanie ekspozycja prac laureatów 25. Ogólnopolskiego Konkursu „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” oraz wystawa Artystów-Pedagogów, opiekunów artystycznych laureatów Konkursu, a także wystawa instrumentów dawnych. W piątek natomiast uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć wystawę prac plastycznych w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu.
Sobota to także wyjątkowy dzień, bowiem w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego będzie miał miejsce punkt kulminacyjny wydarzenia, czyli Koncert Galowy, na którym poznamy laureatów Złotych, Srebrnych i Brązowych oraz Bursztynowej Harfy EOLA.
– To tu młodzi ludzie mogą się wzajemnie spotkać, aby nie tylko rywalizować ze sobą, ale przede wszystkim rozmawiać o muzyce i przebywać ze sobą wiedząc, że łączą ich wspólne zainteresowania. Bardzo często kaliski Festiwal był początkiem wielkich przyjaźni pomiędzy zespołami, które owocowały później wspólnymi, wspaniałymi projektami – mówi Łukasz Pieniążek.
Koncerty towarzyszące festiwalowi odbywają się w Kaliszu, Krotoszynie, Ostrowie Wielkopolskim i Ostrzeszowie. Zaprasza na nie partner wydarzenia – PKO Bank Polski.
Joanna Kozłowska