42 lata tradycji – rozpoczyna się kolejna edycja Schola Cantorum

– Fenomen tego festiwalu tkwi w ludziach, którzy tworzą go od lat, a swoją pasją do muzyki dawnej potrafią zarazić młodzież – tak o rozpoczynającym się święcie muzyki w Kaliszu mówi Łukasz Pieniążek, prezes Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum”. Ruszyła właśnie 42. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej. Wydarzenie, wspierane od lat przez PKO Bank Polski, potrwa do niedzieli (9 lutego).
około min czytania

To kilka dni fantastycznej zabawy, spotkań Scholowiczów, którzy nie widzieli się prawie rok, ale też zmagań konkursowych, uczestnictwa w warsztatach: rzeźbiarskich, chóralnych i tanecznych oraz wielu okazji do prezentowania przez zespoły swoich umiejętności.

Przez kilka najbliższych dni Kalisz stanie się stolicą muzyki dawnej, opanowaną przez młodych artystów: muzyków i plastyków rozmiłowanych w muzyce mistrzów dawnych epok – opowiada Łukasz Pieniążek.

schola_srodtekst.jpg

Koncert Inauguracyjny (w środę 5 lutego) w wykonaniu laureatów ubiegłorocznego festiwalu odbędzie się w tym roku w przepięknych wnętrzach Kościoła oo. Franciszkanów i to on otworzy oficjalnie 42. edycję wydarzenia. Dzień później organizatorzy przygotowali wyjątkową niespodziankę.

Będzie to koncert specjalny zatytułowany IN MEMORIAM, poświęcony osobom od lat związanym z Festiwalem, których już z nami dziś nie ma – tłumaczy Łukasz Pieniążek.

Tego dnia również otwarta zostanie ekspozycja prac laureatów 25. Ogólnopolskiego Konkursu „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” oraz wystawa Artystów-Pedagogów, opiekunów artystycznych laureatów Konkursu, a także wystawa instrumentów dawnych. W piątek natomiast uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć wystawę prac plastycznych w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu.

schola_srodtekst2.jpg

Sobota to także wyjątkowy dzień, bowiem w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego będzie miał miejsce punkt kulminacyjny wydarzenia, czyli Koncert Galowy, na którym poznamy laureatów Złotych, Srebrnych i Brązowych oraz Bursztynowej Harfy EOLA.

To tu młodzi ludzie mogą się wzajemnie spotkać, aby nie tylko rywalizować ze sobą, ale przede wszystkim rozmawiać o muzyce i przebywać ze sobą wiedząc, że łączą ich wspólne zainteresowania. Bardzo często kaliski Festiwal był początkiem wielkich przyjaźni pomiędzy zespołami, które owocowały później wspólnymi, wspaniałymi projektami – mówi Łukasz Pieniążek.

Koncerty towarzyszące festiwalowi odbywają się w Kaliszu, Krotoszynie, Ostrowie Wielkopolskim i Ostrzeszowie. Zaprasza na nie partner wydarzenia – PKO Bank Polski.

Joanna Kozłowska