Budzi się wiosna, budzi się sztuka

Choć kultura stara się od ponad roku adaptować do nowych warunków, widzowie wciąż odczuwają głód interakcji i potrzebę uczestniczenia w wydarzeniach na żywo. Pewne emocje powstają tylko w konkretnym miejscu i czasie. Na mapie kultury powstały więc cztery wyjątkowe punkty, na które warto zwrócić uwagę w nadchodzący weekend.
około min czytania

Na widzów czekają stęsknieni artyści teatrów i filharmonii. Trzeba jednak pamiętać, że widownia zapełni się tylko w 50 proc. Uczestnicy wydarzeń kulturalnych zobowiązani są do zakrywania ust i nosa, dezynfekcji rąk oraz utrzymywania dystansu społecznego.

Muzyka Buccino w Teatrze Muzycznym w Poznaniu

Po blisko rocznej przerwie Teatr Muzyczny w Poznaniu powraca z wyjątkowym projektem, którego nie udało się zaprezentować w marcu zeszłego roku. Pod koniec tygodnia (27 i 28 lutego) odbędzie się koncert „W tonacji życia” z piosenkami Johna Bucchino. Artysta, należy do grona znakomitych, żyjących twórców piosenek związanych z tradycją broadwayowską. Z utworów wybrzmiewa nie tylko niezwykła linia melodyjna, ale i również miłość, radość, czasem tęsknota lub samotność. Niektóre z dzieł odwołują się również do warstwy duchowej, stanowiąc głębokie wyznania religijne. Piękna kompozycja muzyczna podparta niebanalną harmonią oraz poetyckie teksty podczas koncertu przeniosą niejednego melomana w wyjątkowy świat.

Na scenie będzie można zobaczyć: Wojciecha Daniela, Annę Federowicz, Marcina Januszkiewicza, Łukasza Kocura, Annę Lasotę, Ewę Łobaczewską, Macieja Pawlaka, Dagmarę Rybak oraz Bartosza Sołtysiaka. Wystąpią również tancerze: Mateusz Adamczyk oraz Paula Goerlich, a całość wyreżyseruje Radosław Elis.

Namiastka Francji i polskiej muzyki w Teatrze Muzycznym w Gdyni

Już w najbliższy piątek, 26 lutego Teatr Muzyczny w Gdyni pokaże wyjątkowy spektakl ,,Rewia 70& France”, który przeniesie widzów do niezwykłego świata muzyki, emocji i barw. W pierwszej części koncertu zostaną przypomniane znane polskie przeboje m.in.: Anny Jantar, Andrzeja Rosiewicza, Maryli Rodowicz czy Jacka Kaczmarskiego. Będzie to doskonała okazja do przeniesienia się w czasie do wspomnień. Te popularne utwory wciąż mają swoich wiernych słuchaczy i miłośników, i to nie tylko wśród starszego pokolenia.

Z kolei w drugiej części koncertu odbędzie się muzyczny Tour de France. Odwiedząjac wirtualnie paryskie ulice, widzowie będą mieli przyjemność posłuchać utworów m.in.: Edith Piaf, Mireille Mathieu, Joe Dassina, Vanessy Paradis, czy Ingrid. Muzyka francuska, która charakteryzuje się poetyckim i emocjonalnym tekstem oraz melodyjną warstwą muzyczną o nierozbuchanej instrumentacji, przeniesie widzów w podróż, której tak bardzo nam dziś brakuje.

Beethoven nasz współczesny w Filiharmonii Poznańskiej

Dla wszystkich wielbicieli muzyki klasycznej 25 i 26 lutego zabrzmi 487. Koncert Poznański, w ramach cyklu „Beethoven nasz współczesny”. Utwór, powstały w 1810 r., składa się z kilku części i w całości wykonywany jest sporadycznie. Niesłabnącą popularnością cieszy się wciąż jednak uwertura funkcjonująca jako samodzielne dzieło i jako takie pojawiające się często w programach koncertowych.

Zaprezentowana Muzyka II Symfonii jest lekka i pogodna, mimo że powstała w trudnym dla Beethovena czasie. Filharmoników Poznańskich poprowadzi znakomity norweski dyrygent Eivind Gullberg Jensen. Muzyka klasyczna w najbliższy czwartek i piątek może podbić serca słuchaczy swoją liryką i melodią.

Koncert Urodzinowy Fryderyka Chopina w Filharmoni Narodowej

Fryderyk Chopin obchodziłby w poniedziałek 121. urodziny. Z tej okazji Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza na wyjątkowy koncert. Zabrzmią na nim utwory kameralne kompozytora w interpretacji znakomitych polskich muzyków: Szymona Nehringa (fortepian), Ryszarda Groblewskiego (altówka) i Marcina Zdunika (wiolonczela).

Warto wiedzieć

  • Za datę urodzin Fryderyka Chopina przyjmuje się 1 marca 1810 r. Jednak w metryce chrztu artysty widnieje data 22 lutego. Sam artysta oraz jego rodzina celebrowali rocznicę jego urodzin właśnie 1 marca i taką datę uznaje się za oficjalną.

Muzyka Chopina obfituje w uczucia i ich niuanse, a ponadto pozostawia jeszcze pewien margines indywidualnego odczucia, interpretacyjnej swobody, osobistego wyboru w wydobyciu i podkreśleniu tej lub innej cechy kompozycji. Rozpiętość myśli i stanów emocjonalnych w muzyce najwybitniejszego polskiego twórcy wydaje się niezmierzona, zatem to z pewnością wspaniała okazja, by usłyszeć ją ponownie w wybitnym wykonaniu.

Na wszystkie wydarzenia zaprasza mecenas kultury – PKO Bank Polski.