Bukiet wspaniałych dźwięków z okazji Dnia Kobiet

8 marca świętują kobiety na całym świecie. Za pierwowzór tego święta uznaje się „Matronalia” obchodzone w pierwszym tygodniu marca w starożytnym Rzymie. Z tej okazji mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.
około min czytania

W tym roku warto pomyśleć o tym, by Dzień Kobiet świętować kulturalnie. Filharmonie w całej Polsce, których partnerem jest PKO Bank Polski, przygotowały na niedzielę specjalny repertuar.

Filharmonia Narodowa w Warszawie

„Vivaldi – Morricone” – to tytuł wyjątkowego koncertu. W 60. rocznicę pierwszego solowego recitalu Maestro Konstantego Andrzeja Kulki, Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza na niecodzienne wydarzenie. W pierwszej części koncertu publiczność usłyszy „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego w mistrzowskim wykonaniu Konstantego Andrzeja Kulki, który w listopadzie 1959 r., jako 12-letni młody wirtuoz, zagrał swój pierwszy solowy recital skrzypcowy. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka.

W drugiej części koncertu wybrzmi przepiękna muzyka filmowa Ennio Morricone w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej oraz solistów: Magdaleny Schabowskiej (sopran), Joanny Monachowicz (obój, rożek angielski), Marii Lewickiej (flet, flet piccolo) oraz Danuty Kojro-Pawulskiej (fortepian). Melodyjne wokalizy wykonają młodzi muzycy z Chóru Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych nr 3 w Warszawie, pod dyrekcją prof. Wandy Tchórzewskiej‑Kapały. Koncert poprowadzi Paweł Sztompke.

Filharmonia Śląska

Katowice świętują Dzień Kobiet w oczekiwaniu na Fryderyki 2020. Walc z filmu „Ziemia obiecana”, suita z „Portretu Damy” oraz walc z filmu „Trędowata” – m.in. te utwory usłyszymy podczas preinauguracji Festiwalu Nagród Muzycznych, która właśnie tego dnia odbędzie się w Filharmonii Śląskiej.

Zanim poznamy laureatów, będzie można zasiąść wygodnie w fotelach sali koncertowej im. Karola Stryji i zanurzyć się w muzyce pełnej treści, której odbiór dopełni multimedialny pokaz. Tego dnia nie zabraknie również dzieła Patrona Filharmonii Śląskiej. Piotr Sałajczyk wraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną wykona bowiem Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego.

Filharmonia Lubelska

Najsłynniejsze arie operowe i pieśni neapolitańskie wybrzmią zaś w Lublinie. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej oraz soliści: Katarzyna Oleś-Blacha (sopran) i Dominik Sutowicz (tenor) pod dyrekcją Przemysława Stanisławskiego – to oni zaprezentują się przed słuchaczami w Dniu Kobiet. Szykuje się będzie niezapomniana podróż w czasie, podczas której publiczność usłyszy doskonale znane utwory w zupełnie nowych aranżacjach. Koncert poprowadzi Andrzej Gładysz.

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie

Maestro Jerzy Kosek wraz z dwojgiem wyjątkowych solistów wykonają w Dniu Kobiet doskonale znane utwory, które publiczność uwielbia. Można wymienić choćby arię Oniegina z I aktu opery „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego, recytatyw i arię Violetty z I aktu opery „Traviata” Verdiego, uwerturę Coriolan z opery „Fidelio” van Beethovena oraz recytatyw i arię Hrabiego z opery „Wesele Figara” Mozarta. To wszystko w popisowym wykonaniu Magdaleny Stefaniak i Nikhila Goyala. Przy okazji znakomitego recitalu tych dwojga młodych śpiewaków można będzie przypomnieć sobie okoliczności powstania niektórych z ponadczasowych melodii.

8 marca 2020 r. będzie dniem zupełnie wyjątkowym, gdy ten bukiet doskonałych dźwięków wypełni sale koncertowe, a świętujące kobiety zasiądą na widowni i poddadzą się doskonałej atmosferze, jaką zapewnią im światowej klasy twórcy.