„Czas Chwały”. Zobacz pamiątki z czasów Bitwy Warszawskiej 1920
Mundury Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza Marszałka Józefa Piłsudskiego, sztandary jednostek walczących w obronie odzyskanej niepodległości czy rogatywka z charakterystyczną kokardą, która zdobiła mundury żołnierzy-ochotników – to tylko kilka spośród dziesiątek eksponatów zgromadzonych przez Muzeum Wojska Polskiego. Wystawę zatytułowaną „Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata” można będzie oglądać od 14 sierpnia w Warszawie. 2020-08-13Ekspozycja zostanie otwarta w setną rocznicę rozpoczęcia walk. W przestrzeni muzealnej umieszczono m.in. replikę samolotu, którym latał Merian Cooper, pilot eskadry kościuszkowskiej. Uwagę widzów skradnie z pewnością również wykonana nowoczesną techniką sylwetka wodza zwycięskiej armii Józefa Piłsudskiego, siedzącego na słynnej Kasztance. Postać została wykonana w oparciu o obraz Wojciecha Kossaka, z wykorzystaniem najnowszych technik rekonstrukcyjnych.
Marszałek Piłsudski to wybitny Polak, któremu wszyscy wiele zawdzięczamy – jest ojcem naszej niepodległości. Od wydanego przez niego dekretu w 1919 r. zaczęła się historia PKO Banku Polskiego. W ubiegłym roku celebrowaliśmy 100-lecie naszej działalności. Dziś z dumą obchodzimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej – spektakularnego zwycięstwa, które zaważyło na losach całej Europy. Zapraszamy na wyjątkową wystawę w Muzeum Wojska Polskiego, a także na specjalne widowisko artystyczne „1920. Wdzięczni bohaterom”, które dostarczą wielu wrażeń a także przybliżą historyczne realia – mówi Jan Emeryk Rościszewski, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego.
Sposób aranżacji wystawy podkreśla rangę zabytków związanych z walkami o niepodległość i bohaterami tego okresu. – Bardzo ciekawym obiektem jest lufa francuskiej armaty wz. 1885. Na czopach działa umieszczono dedykację dla mjr. Tadeusza Zwisłockiego, jednego z oficerów Armii Ochotniczej, który był jednocześnie zięciem prof. Ignacego Mościckiego późniejszego Prezydenta. Zabytek ten nie był dotychczas prezentowany – mówi Michał Pacut, kustosz wystawy.
Latem 1920 r. w reakcji na zagrożenie bolszewickie obywatele w różnym wieku, z różnych grup społecznych, odpowiedzieli na wezwanie Ojczyzny i wstąpili w szeregi Armii Ochotniczej. W Muzeum Wojska Polskiego udało się zgromadzić najcenniejsze symbole tego okresu.
– Symbolem ofiarności społeczeństwa na rzecz walczącej ojczyzny jest obrączka żelazna Złoto Armii Ochotniczej 1920 r. i pokwitowanie za dwie obrączki złote zamienione na żelazne nr 2285 z 24 sierpnia 1920 r.; otrzymane w zamian za dwie złote obrączki od Marii i Antoniego Chełmickich. Obrączka i dokument zostały podarowane do zbiorów muzeum w lipcu tego roku – dodaje Michał Pacut.
Warto też zwrócić uwagę na barwne sztandary jednostek walczących w obronie odzyskanej niepodległości. Niejednokrotnie były one darem lokalnych społeczności, które wręczały je oddziałom idącym na front. Szczególnie cennymi są znaki 101. Rezerwowego Pułku Piechoty i 205. Ochotniczego Pułku Piechoty.
W wojnie 1920 r. Wojsko Polskie zdobyło ok. 50 sztandarów wroga, które również znalazły się w Muzeum Wojska. Niestety tylko jeden z nich, 101. Pułku Strzeleckiego Armii Czerwonej, przetrwał w Muzeum do dzisiaj. Resztę w latach 50. XX w., decyzją Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego, przekazano do Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich.
Zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia, ukrytego przez lata sztandaru wraz z innymi trofeami, m.in. kurtką dowódcy 152. Pułku Strzeleckiego zdobytą pod Okrzeją w czasie kontrofensywy znad Wieprza. Na wystawie zaprezentowanych zostanie także kilka zrekonstruowanych bolszewickich sztandarów.
Wystawą tą chcemy uczcić nie tylko zwycięstwo nad bolszewikami, ale również stulecie istnienia Muzeum Wojska, powołanego do życia dekretem marszałka Józef Piłsudskiego 22 kwietnia 1920 r. – podkreśla kustosz ekspozycji.
Wystawa „Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata” będzie otwarta dla zwiedzających od 14 sierpnia. Do zapoznania się z tymi unikatowymi pamiątkami sprzed 100 lat zaprasza mecenas Muzeum Wojska Polskiego – PKO Bank Polski.