Dotknij historii, czyli XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW

Cztery dni festiwalowych wrażeń, pięć kategorii konkursowych, blisko sto filmów o tematyce historycznej i tysiące niezapomnianych wrażeń! Przed nami wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy. Odkryj historię na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym ,,Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni od lat wspieranym przez PKO Bank Polski.
około min czytania

Festiwal odbędzie się w dniach 29.09-02.10.2021 r. w Gdyńskim Centrum Filmowym im. Danuty Baduszkowej oraz w Teatrze Muzycznym i Muzeum Marynarki Wojennej. To cztery dni pełne filmów dokumentalnych i fabularnych, reportaży radiowych, dyskusji panelowych, a przede wszystkim... dialogów kilku pokoleń! Dopełnieniem festiwalowego programu będą wydarzenia artystyczne: koncerty, widowiska plenerowe, spektakle teatralne, wernisaże czy wystawy.

Festiwal Filmowy NNW

To wydarzenie nie tylko dla twórców filmowych i radiowych, ale dla wszystkich miłośników historii z okresu 1939–1989. Ideą, która od początku przyświecała festiwalowi, była chęć stworzenia przestrzeni, w której mogą się spotkać świadkowie historii, twórcy obrazów filmowych oraz widzowie zainteresowani opowieściami i wspomnieniami z tamtych czasów. Jak co roku Festiwal NNW odwiedzi kilka pokoleń Polaków oraz goście z zagranicy.

Wydaje się, że znaleźliśmy właściwy klucz to przekładania trudnej historii na język popkultury – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i twórca wydarzenia. – Festiwal stał się miejscem opowiadania o drodze do wolności. Nie tylko polskiej. Ludzie z Europy, ale i z innych kontynentów przedstawiają̨ swoje doświadczenia, dotykamy historii: tej wielkiej, i tej indywidualnej, konkretnego człowieka, który zderza się z przeciwnościami. Przede wszystkim jednak prezentujemy filmy, w których odkrywamy wspólnotę przeżyć́ z mieszkańcami innych regionów świata. Nasz Festiwal stał się ważnym miejscem spotkań́ polskich i zagranicznych twórców filmowych, naukowców i pasjonatów zajmujących się historią. Wierzę, że sztuka filmowa potrafi skutecznie opowiadać́ o naszych wspólnych losach. Chcemy ukazywać́ historie, które nas łączą. Nasz polski gen wolności jest na tyle silny, że możemy dzięki niemu wznieść się ponad podziały. Solidarność pozostaje pięknym imieniem wolności. Jestem przekonany, że zobaczycie to naszych ekranach.

Śladami wspomnień, czyli kino, radio i teledyski

Jak co roku będzie można zobaczyć najciekawsze filmy i dokumenty, które obrazują wydarzenia historii najnowszej oraz indywidualne opowieści o bohaterach. W ramach XIII edycji Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci twórcy będą rywalizować w pięciu kategoriach: konkursie wideoklipów, konkursie radiowym (w ramach niego będą prezentowane reportaże i słuchowiska) oraz w trzech konkursach filmowych.

FILMY

W Konkursie Filmów Polskich do walki stanie 30 produkcji dokumentalnych, wśród których znalazły się biograficzny "Papcio Chmiel" w reżyserii Petro Aleksowskiego czy "Fort" Rafał Pękały i Marcina Maziarzewskiego, poświęcony mało znanej historii zbrodni niemieckich dokonywanych na Polakach i Żydach w murach Fortu III w Pomiechówku. Do konkursu zgłoszono także "Z Gwiazdami. Podróż bez końca" Marii Dłużewskiej o Andrzeju Gwieździe, współtwórcy Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ "Solidarność".

W Międzynarodowym konkursie Filmów Dokumentalnych będą rywalizować 22 filmy. W tej sekcji zaprezentowane zostaną m.in. "1970" Tomasza Wolskiego, "Amelia&Saturnin" Daniela Zagórskiego, "Demons in Paradise" Jude'a Ratnama, "Zimba" Joela Pizziniego oraz "Żydzi w Armii Andersa" Michała Szymanowicza.

Największe emocje budzi Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych, w którym znalazło się 16 produkcji, w tym nominowana do Oscara "Aida" Jasmili Žbanić powracająca do tematu masakry w Srebrenicy w 1995 roku. W tej kategorii zostaną także pokazane "Havel" w reżyserii Slávka Horákai i węgierski "Natural light" Dénesa Nagy'ego. Polskie kino będą reprezentować „Mistrz” Macieja Barczewskiego i „Nędzarz i madame” Witolda Ludwiga.

TELEDYSKI

W konkursie wideoklipów znajdziemy 16 teledysków, m.in. "Dla Niepodległej szli" (wyk. Zespół Wokalny SOUL), "Terytorialsi" (wyk. Drużyna Mistrzów – Bosski Roman), "Battle for Independence" (wyk. Kingdom of Rock), "Niepodległa" (wyk. Agnieszka Rzążewska-Michalak), "Teddy" (wyk. Basti) oraz "Tu w środku jest człowiek" (wyk. Cieplicka Scena Młodych przy Przystani Twórczej).

RADIO

W konkursie radiowym wystartuje 13 dokumentów radiowych, w tym "To był Obywatel. Opowieść o Szymonie Pawlickim" Marzeny Bąkowskiej, "Mecz, który zapamiętam do końca życia" Michała Rzepiaka, "Kropla pamięci" Dominika Gila, "System zła" Tomasza Jeleńskiego oraz "Cud w oparach mgły" Czesławy Borowik i Tomasza Najdy.

Pamięć o bohaterach

Prezentacje konkursowe to jednak nie wszystko. Organizatorzy festiwalu kładą także duży nacisk na wydarzenia rocznicowe. Tym razem festiwal NNW skupi się na 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Zostanie również przybliżona postać i życie kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dodatkowo przywołane zostaną rok 1956 oraz tragiczne wydarzenia z Poznania i Budapesztu.

Twórcy festiwalu nie zapominają również o tych, którzy za wolność oddali zdrowie czy życie. Także i w tym roku w Gdyni uhonorowani zostaną zarówno bohaterowie walczący z bronią w ręku, jak i świadkowie historii, którzy przez lata żyli w cieniu. Na wystawach zostaną zaprezentowane m.in. dzieje żołnierzy gen. Maczka, a także fotografie żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Organizatorzy przygotowują też wiele imprez towarzyszących. Nie zabraknie m.in. paneli dyskusyjnych, pokazów specjalnych, spotkań z twórcami, rozmów po projekcjach, prezentacji nowości wydawniczych czy pokazów filmów niemych z muzyką na żywo.

Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej, a wszystkie projekcje filmowe i aktywności festiwalowe są bezpłatne. Sponsorem wydarzenia jest PKO Bank Polski.