Kulturalna „majówka” w mieście

Wystawa „Wajda” w Muzeum Narodowym w Krakowie, koncert poświęcony Stanisławowi Moniuszce w Filharmonii Narodowej lub przedstawienie „Wesele” w Teatrze Polskim w Warszawie. Majówka w kulturze pełna będzie fenomenalnych wydarzeń, których nie możesz przegapić!
około min czytania

Pierwszy długi wiosenny weekend nie zawsze musi oznaczać grillowania nad jeziorem lub wyprawy nad morze. Zachęcić do pozostania w mieście może bardzo bogata oferta instytucji kulturalnych! 

Wystawa

Muzeum Narodowe w Warszawie i w Krakowie otwarte będzie dla zwiedzających we wszystkie dni robocze podczas majówki. Oznacza, to że tylko w środę i piątek nie będzie można obejrzeć dwóch wspaniałych wystaw, jakie prezentowane są obecnie w tych miejscach. A chodzi o ekspozycje „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego” oraz „Wajda”. Zbiory mecenasa sztuki – PKO Banku Polskiego – prezentowane są w Muzeum Narodowym w Warszawie od kilku tygodni. Obejmują ponad 30 dzieł polskich artystów współczesnych. Ekspozycja dzieli się na trzy części. W punkcie centralnym znajdują się dzieła tzw. nestorów polskiej sztuki współczesnej, debiutujących w latach 50. XX w. artystów, m.in. Stefana Gierowskiego, Jana Tarasina i Zbigniewa Makowskiego. Drugą część wystawy stanowią prace twórców, którzy otrzymali dyplomy w latach 70., m.in. Zofii Kulik, Teresy Murak, Łukasza Korolkiewicz, zaś trzecią – dzieła twórców debiutujących w latach 80., skupionych głównie wokół warszawskiej Gruppy: Ryszarda Grzyba, Jarosława Modzelewskiego czy Olgi Wolniak. 

W Krakowie trwa natomiast, również przy wsparciu PKO Banku Polskiego, doskonała i niekonwencjonalna wystawa poświęcona Andrzejowi Wajdzie. To ekspozycja daleka od tradycyjnych muzealnych pokazów. Jest w pełni multimedialna, oparta na pozostawionych przez Andrzeja Wajdę scenariuszach, szkicach, rysunkach, zapiskach czynionych podczas procesu twórczego, rekwizytach i kostiumach, projektach scenografii oraz dokumentach produkcyjnych. Pozwala nie tylko odtworzyć proces realizacji filmów mistrza, ale także poznać mechanizmy ich powstawania i konteksty: zarówno instytucjonalne, produkcyjne, cenzorskie, jak i organizacyjne, artystyczne i autorskie. Dają możliwość wtopienia się w filmowy świat za pomocą obrazów, dźwięków i scenograficznych reinterpretacji oryginalnych dekoracji. 

Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza zwiedzających również w święta 1 i 3 maja do zwiedzania wystawy „Karol Śliwka. Polskie Projekty. Polscy Projektanci'”. W Galerii Głównej czekają projekty, szkice, notatki, fotografie, obrazy i obiekty z prywatnego, nieudostępnianego do tej pory archiwum Karola Śliwki, uzupełnione o prace z instytucji i muzeów z całego kraju oraz przedmioty z kolekcji prywatnych. Ekspozycja pokazuje, jak bardzo wszechstronnym twórcą był Karol Śliwka. Jego dorobek obejmuje projekty opakowań, okładek książek i płyt, znaczków oraz plakatów. Szczególne miejsce w jego karierze zajmują jednak znaki graficzne, stworzone m.in. dla PKO Banku Polskiego oraz Instytutu Matki i Dziecka, Biblioteki Narodowej czy Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Wstęp na wystawę jest bezpłatny!

Teatr, Opera, Filharmonia…. 

Teatr Polski zaprasza w majówkę na wyjątkowe spektakle. We wtorek 30 maja zaprezentuje na scenie głównej „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Na scenie plejada polskich gwiazd, m.in. Andrzej Seweryn, Katarzyna Herman oraz Joanna Trzepiecińska. W niedzielę 5 maja Scena Kameralna wypełni się aurą Marleny Dietrich. Przedstawienie „Marlena. Ostatni koncert” ukazuje epizody z życia legendarnej aktorki i piosenkarki, ikony kina i estrady, której wielka kariera rozpoczęła się w latach 30. XX w. Scenariusz jest po części wytworem wyobraźni, ale w dużej mierze opiera się na dokumentach, biografiach, monografiach, listach, wywiadach. 

Na zakończenie majówki odbędzie się zaś wielkie święto muzyki klasycznej. 5 maja 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych w historii polskich kompozytorów – Stanisława Moniuszki. Opera Krakowska oraz Filharmonia Narodowa, których strategicznym partnerem od lat jest PKO Bank Polski, uczczą ten jubileusz wyjątkowymi wydarzeniami. W sobotę 4 maja i w niedzielę 5 maja w Operze Krakowskiej zaprezentowany zostanie „Straszny dwór” skomponowany właśnie przez Moniuszkę. Widowisko wyreżyserował Laco Adamik, a dyrygentem jest Piotr Wajrak. W niedzielę w samo południe, w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie zabrzmią natomiast fragmenty najpopularniejszych dzieł Stanisława Moniuszki m.in. Uwertura do opery Halka, Mazur z opery Straszny Dwór, Uwertura do opery Verbum nobile oraz liczne arie, pieśni i duety. Wstęp będzie bezpłatny! 

Po majówce możesz mieć ogrom niesamowitych wrażeń, choć spędzisz ją w mieście. PKO Bank Polski wraz z instytucjami kultury, których od lat jest mecenasem, zaprasza do świata kultury na wiosnę!

Oktawia Staciewińska