Niech zabrzmi Boże Narodzenie!

Gdy rozpoczyna się ostatni etap przygotowań do świat – w domu pachnie piernikiem i choinką – warto zatrzymać się na chwilę, by w niedzielny wieczór posłuchać najpiękniejszych pieśni bożonarodzeniowych. Na wyjątkowe wydarzenie zaprasza Filharmonia Narodowa w Warszawie, oczywiście online.
około min czytania

Jak co roku przed Bożym Narodzeniem Chór Filharmonii Narodowej przygotował koncert pieśni związanych z tym świętem. Zgodnie z wieloletnią tradycją w najbliższą niedzielę 20 grudnia muzycy zaprezentują najznakomitsze opracowania kolęd i pastorałek. We wszystkich domach, które zdecydują się dołączyć do wirtualnego koncertu, zabrzmią tego wieczoru zarówno utwory dobrze znane, jak i te przypominane znacznie rzadziej.

Pod batutą Bartosza Michałowskiego Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas wydarzenia online wykona więc zarówno powszechnie znany utwór „Cicha noc”, jak również m.in. wyjątkową pieśń „Pan Jezus drży w kolebce”. Program całego wydarzenia jest niespodzianką dla słuchaczy.

Tradycja polskich pieśni bożonarodzeniowych jest bardzo bogata. Liczy się ją w setkach utworów z przestrzeni połowy tysiąclecia! Jednym z pierwszych ich zbieraczy i badaczy był ks. Michał Mioduszewski, autor pionierskiej kolekcji „Pastorałki i kolędy z melodiami” z 1843 r. Melodie oraz teksty utworów bożonarodzeniowych zapisywali także m.in. Oskar Kolberg, Zygmunt Gloger, Aleksander Brückner oraz ks. Jan Siedlecki, który także w XIX w. (1878 r.) opracował „Śpiewnik kościelny”. To dzieło do dziś pozostaje podstawą dla wielu chóralnych i solowych aranżacji.

Start niedzielnego koncertu o godzinie 18.00. Bilety w formie kodów dostępu do wideo można wykupić na specjalnej stronie internetowej.

Na koncert w imieniu własnym i muzyków zaprasza wieloletni Strategiczny Mecenas Roku Filharmonii Narodowej, PKO Bank Polski.