„notofest” – 3. Festiwal Filmowy Suwałki zaprasza na Podlasie!

Suwałki stolicą polskiego kina? Dlaczego nie! W połowie sierpnia (14-17.08) odbędzie się tu „notofest” – 3. Festiwal Filmowy Suwałki. Na miłośników kina czeka wiele filmowych wzruszeń, emocjonujących spotkań i rozmów. Widzowie spotkać się będą mogli między innymi z Krzysztofem Zanussim, Kingą Dębską oraz Marianem Dziędzielem. Partnerem wydarzenia jest PKO Bank Polski.
około min czytania

Kluczowym punktem Festiwalu jest konkurs filmów krótkometrażowych „no to short” dla wszystkich, którzy chcą być bliżej krótkich historii i marzą, by zobaczyć swój film na dużym ekranie. W jury konkursu zasiądą: Kinga Dębska, Marian Dziędziel oraz Arkadiusz Tomiak. Gościem specjalnym tegorocznej edycji „notofest” będzie Krzysztof Zanussi.

Zależy nam na wspieraniu młodych twórców. Naszą ambicją jest, by „notofest” nie był jedynie imprezą lokalna, ale osiągnął status wydarzenia ogólnopolskiego i na stałe zapisał się na kulturalnej mapie Polski. Wierzymy, że ciekawa festiwalowa propozycja sprawi, że również zainteresowanie regionem zdecydowanie wzrośnie – mówi Jacek Chodkiewicz, dyrektor Festiwalu.

Podczas imprezy zaprezentowane zostaną starannie wyselekcjonowane dzieła polskiej i zagranicznej kinematografii. – Pokazom towarzyszyć będą liczne wydarzenia specjalne, m.in. spotkania i dyskusje z artystami, autorytetami w dziedzinie kinematografii. Dla początkujących filmowców przygotowaliśmy warsztaty z podstaw sztuki filmowej, dla zaawansowanych warsztaty scenariuszowe – reklamuje Marta Białasiewicz z Biura Promocji Festiwalu.

Na widzów czekać będą filmowe klasyki, między innymi tegoroczny obraz Kingi Dębskiej pt. „Zabawa, zabawa”. Po projekcji zaplanowano spotkanie z reżyserką oraz aktorami: Małgorzata Adamską, Markiem Palką, Marianem Dziędzielem oraz Zbigniewem Domagalskim. Gośćmi „noto fest” będą również Hubert Patynowski, Norbert Serafin, Piotr Dylewski, Magdalena Celmer oraz Maciej Orłoś.

Jednym z wydarzeń towarzyszących jest nocne kino plenerowe w samym centrum Suwałk – na Placu im. Marii Konopnickiej, a w nim m.in. „Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej

Punktem kulminacyjnym i jednocześnie podsumowującym „notofest” będzie gala finałowa. To moment, w którym zaprezentowanych zostanie 8 filmów nominowanych do nagrody „notofest Grand-Prix”.

Oktawia Staciewińska