„Szatan z siódmej klasy” w łódzkim Muzeum Kinematografii

Uczestnicy kolejnego czwartkowego spotkania z cyklu „Na bank je lubicie!” w łódzkim kinie Kinematograf będą mogli zobaczyć zrekonstruowany film „Szatan z siódmej klasy”. Obraz w reżyserii Marii Kaniewskiej prezentowany będzie w najbliższy czwartek (13 czerwca) o godz. 18.00. Partnerem projektu jest PKO Bank Polski – mecenas digitalizacji wielu polskich filmów.
około min czytania

Wakacje. Polska prowincja. Siedemnastoletni Adaś Cisowski, zwany przez swego nauczyciela „Szatanem” ze względu na swe nadzwyczajne zdolności detektywistyczne wpada na trop skarbu, ukrytego gdzieś w okolicy przez żołnierza napoleońskiego. Nie wie, że na podobny trop wpadła szajka niebezpiecznych przestępców... Tak rozpoczyna się historia, którą w 1960 r.  na ekran przeniosła scenarzystka i reżyserka „Szatana” – Maria Kaniewska.

Po zrealizowaniu „Awantury o Basię” otrzymałam mnóstwo listów od chłopców i dziewcząt, w których prosili, abym przeniosła na ekran „Szatana z VII klasy”. Ponieważ sama bardzo lubię Makuszyńskiego - postanowiłam wykorzystać to „zamówienie społeczne” młodzieży – mówiła przed laty Maria Kaniewska dziennikarzowi „Ekranu”.

Obraz stał się również świetnym początkiem kariery młodziutkiej Poli Raksy - wówczas dziewiętnastoletniej studentki polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Maria Kaniewska wypatrzyła ją na okładce pisma „Dookoła świata” i zaangażowała nikomu nie znaną dziewczynę do jakże ważnej roli Wandy.

Zapraszam na filmową podróż do czasów, kiedy na wakacje brało się „plecak swój i gitarę”, przestępcy byli tyleż niebezpieczni, co baśniowo nieporadni, a lato było słoneczne jak uśmiech Poli Raksy – mówi Jakub Wiewiórski, zastępca dyrektora Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Film był polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny w 1960 r. W 2006 „Szatana” nakręcił ponownie Kazimierz Tarnas (film, a dwa lata później serial), reżyserka Maria Kaniewska pojawiła się w innej roli – tym razem po drugiej stronie kamery – zagrała gospodynię księdza. Wstęp na projekcję i poprzedzającą ją zapowiedź jest bezpłatny.

KOLEJNE SPOTRKANIA W CYKLU

18 lipca (czwartek) – „Rejs”, reż. Marek Piwowski

19 września (czwartek) – „Panny z Wilka”, reż. Andrzej Wajda

17 października (czwartek) – „Ubu Król”, reż. Piotr Szulkin

14 listopada (czwartek) – „Wesele”, reż. Wojciech Smarzowski

12 grudnia (czwartek) – „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, reż. Stanisław Bareja

Oktawia Staciewińska