Wielkie święto muzyki dawnej – 42. Festiwal Schola Cantorum za nami

Od przeszło czterech dekad, w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum, Kalisz na klika dni oplatany jest dźwiękami i barwami średniowiecza. Nie inaczej było podczas tegorocznej, 42. edycji wydarzenia.
około min czytania

Schola Cantorum to wielkie święto muzyki dawnej. Na festiwal składają się wystawy, wernisaże, warsztaty i wykłady oraz – oczywiście – koncerty organizowane przede wszystkim w Kaliszu, ale także w Ostrowie Wielkopolskim, Krotoszynie i Ostrzeszowie. Dzięki nim Kalisz staje się na kilka dni ogólnopolskim centrum sztuki dawnej i jej charakterystycznych dźwięków i barw prezentowanych przez dzieci i młodzież, którym towarzyszą ich nauczyciele i mentorzy. Jednym z głównych mecenasów wydarzenia jest od lat PKO Bank Polski.

„Festiwal Schola Cantorum jest wyjątkowy w skali kraju. Wyróżnia się tym, że występują tu zespoły amatorskie, ale reprezentujące wysoce profesjonalny poziom, a profesjonalne wykonania świadczą nie tylko o niezwykłej wrażliwości muzycznej młodych ludzi, ale i o ich niebywałym talencie i pasji, które pielęgnować należy ze szczególną starannością i troską” – zachwalali jeszcze przed wydarzeniem organizatorzy.

I rzeczywiście, fani muzyki dawnej mieli czym oczy i uszy.

Festiwal, który trwał od 5 do 9 lutego, rozpoczęło otwarcie wystawy 25. Ogólnopolskiego Konkursu „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” oraz wystawy Artystów-Pedagogów, opiekunów artystycznych laureatów Konkursu. Wystawa prezentowana była w Uniwersyteckiej Galerii Sztuki im. Profesora Andrzeja Niekrasza na UAM w Kaliszu.    

6 lutego odbył się koncert specjalny In Memoriam, poświęcony czworgu przyjaciół i współtwórców Festiwalu, którzy zmarli w 2019 r.

Trzeciego dniu festiwalu, poza występami uczestników Festiwalu, w siedzibie Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu, otwarta została wystawa prac plastycznych laureatów ogólnopolskiego konkursu „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” z udziałem Zespołu Muzyki Średniowiecznej Discantus MDK w Gdyni pod kierownictwem Barbary Czypul.

schola 1-srodtxt.jpg

W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział 19 zespołów z 10 województw, w tym zespoły instrumentalne, wokalne, wokalno-instrumentalne, kameralne prezentujące taniec i inne formy teatralne, chóry kameralne. Grand Prix przyznano Zespołowi Muzyki i Tańca Dawnego Capella Antiqua Bialostociensis Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku. Poszczególne zespoły wyróżniono też złotymi, srebrnymi i brązowymi harfami.

Koncert Galowy 42. Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum odbył się 8 lutego w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego.

– Jesteśmy dumni, że mogliśmy gościć tak znamienitych uczestników Festiwalu. Mimo że występy wszystkich artystów dobiegły końca, to echa muzyki średniowiecznej, renesansowej oraz barokowej będą pobrzmiewać w naszych głowach i w naszych sercach jeszcze przez długi czas. Wykreowana w ciągu tych kliku dni specyficzna, cudowna atmosfera pozwala żywić głęboką nadzieję, że kolejne odsłony Festiwalu Schola Cantorum będą obfitować w jeszcze więcej znamienitych wrażeń, a nasze skromne progi zaszczyci jeszcze większa liczba wyjątkowych gości. W każdym razie Kalisz – miasto natchnione muzycznie – jest gotowe, by zanurzyć się w tym nurcie bez reszty – podsumowuje Edwin Napierała, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu.

schola 2.jpg

Aleksandra Pietruczuk