Wielkie widowiska znów na żywo

Apetyt na kulturę, po kilku miesiącach przerwy, jest olbrzymi. Znów na żywo brzmi dziś muzyka w salach koncertowych w całej Polsce. Przed nami prawdziwa weekendowa uczta dla melomanów. Najbliższy weekend w Białymstoku, na który zaprasza sponsor Opery i Filharmonii Podlaskiej – PKO Bank Polski, stanie pod znakiem skrzypiec i doskonałego musicalu. Tęskniła publiczność, ale i artyści.
około min czytania

Wirtuozerskie utwory Grażyny Bacewicz oraz Henryka Wieniawskiego w interpretacji znakomitych polskich skrzypków usłyszymy podczas piątkowego koncertu symfonicznego w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Dzień później aż dwukrotnie, a w niedzielę raz, będzie można obejrzeć również zjawiskowy musical „Jesus Christ Superstar”. 

Kultura02-srodek (1).jpg

Mistrz i uczennica

Na początek weekendu przed publicznością zaprezentują się Roman Lasocki i Małgorzata Wasiucionek. Publiczność usłyszy takie utwory jak „Tempo mutabile”, „Largo” oraz „Allegro”, „Andante ma non troppo” czy „Tempo di Valse. Allegro non troppo”. Roman Lasocki to Jeden z najwybitniejszych skrzypków polskich swojego pokolenia. Występował na najważniejszych estradach koncertowych świata, m.in. w paryskiej Salle Gaveau, wiedeńskiej Bösendorfer-Saal, nowojorskiej Carnegie Hall oraz w innych centrach koncertowych Europy, Azji, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Uczestniczył w renomowanych światowych festiwalach muzycznych. Tym razem towarzyszyć mu będzie jego była uczennica. Znakomita polska skrzypaczka, członkini zespołu Messages Quartet. Jako solistka koncertowała z wieloma orkiestrami w Polsce i na świecie. Dużą częścią jej działalności artystycznej jest kameralistyka. Małgorzata Wasiucionek jest również zdobywczynią wielu nagród, m.in.: I miejsca i nagrody specjalnej na IV Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Solistów Atlantic Coast Festival w Esposende czy IV miejsca na V Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego na skrzypce solo w Warszawie. 

Tego samego wieczoru I Symfonię C-dur op. 21 Ludwiga van Beethovena wykona orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka. To fachowiec wielkiego formatu – dyrygent honorowy Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, od 2017 r. kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W 2020 r. otrzymał najwyższe wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – złoty medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Koncertuje na wszystkich estradach w kraju i za granicą (m.in. Austria, Chiny, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Maroko, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Szwecja, Tunezja, i USA). Z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. 

Koncert „Wirtuozi i mistrzowie” rozpocznie się w piątek o godz. 19.00. Ze względu na trwającą pandemię zajętych zostanie tylko 50 proc. miejsc publiczności. 

Symfoniczne brzmienie opery z magnetyczną energią rocka

Ta historia ostatnich dni życia Jezusa opowiedziana językiem rock opery od lat przyciąga publiczność. Przejmujący musical „Jesus Christ Superstar” Tima Rice’a i Andrew Lloyda Webera powraca więc na scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku w pierwszej kolejności po zniesieniu obostrzeń. Już w sobotę 20 lutego o godz. 15.00 i 19.00 oraz w niedzielę 21 lutego o 18.00 odbędzie się spektakl w reżyserii i inscenizacji Jakuba Wociala i Santiago Bello, pod kierownictwem muzycznym Jana Stokłosy. Scenografię do tego widowiska oraz kostiumy zaprojektowała Dorota Sabak. 

Akcja spektaklu rozgrywa się w ciągu siedmiu dni przed ukrzyżowaniem Jezusa i ukazana jest z bardzo bliskiej, ludzkiej perspektywy. Przejmujące utwory, pełna symboli scenografia, wspaniała muzyka, choreografia i aktorstwo poruszają do głębi i zmuszają do refleksji. W roli Jezusa występują: Jakub Wocial i Michał Grobelny, Judasza – Łukasz Zagrobelny i Łukasz Mazurek, Kajfasza – Bogdan Kordy i Roman Chumachin, Piłata – Marcin Nerkowski i Krzysztof Szyfman, Marii Magdaleny – Dorota Białkowska i Monika Ziółkowska, Przeznaczenia – Magdalena Masiewicz, Heroda – Bartłomiej Łochnicki i Krzysztof Stankiewicz, Annasza – Krzysztof Gorczak, Szymona – Przemysław Zubowicz.   

Białostocka inscenizacja, przygotowana została z olbrzymim rozmachem.

Również te spektakle odbywają się w reżimie sanitarnym. Widzowie, którzy zajmą zaledwie 50 proc. miejsc, zobowiązani są do zakrywania ust i nosa, dezynfekcji rąk oraz utrzymywaniu dystansu społecznego.