„Wszyscy za jednego” wyróżnione podczas festiwalu Ale Kino!

38. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! dobiegł końca. W tym roku widzowie wyjątkowo nie musieli odwiedzać poznańskich sal kinowych. Seanse przeniosły się do domowego zacisza, dzięki nowej formule festiwalu. Nagrodę Partnera Głównego Festiwalu, PKO Banku Polskiego ALE DEBIUT! dla najlepszego debiutu reżyserskiego zdobył film „Wszyscy za jednego”.
około min czytania

Norweska produkcja „Wszyscy za jednego” w reżyserii Johanne Helgeland skradła nie tylko serca widzów, ale i jurorów.

Helgeland zalicza się do pierwszych absolwentów Norweskiej Szkoły Filmowej. Dotychczas dała się poznać jako wybitna reżyser filmów reklamowych i teledysków. Jej „Wszyscy za jednego” jest mistrzowski. Opowiada historię dwojga żydowskich dzieci – Sarah i Daniela, ukrywających się w piwnicy w czasie wojny. Żyją oni w ciągłym strachu, a ich marzeniem jest przedostanie się do dalekiej Szwecji. Akcja obrazu dzieje się w grudniu 1942 r. w Norwegii. Gdy obecność dzieci w piwnicy odkrywa najmłodsza domowniczka – postanawia pomóc swoim nieoczekiwanym gościom.

Produkcję „Wszyscy za jednego” wyróżniono za – jak czytamy w uzasadnieniu „ekscytującą opowieść z czasów drugiej wojny światowej, poruszającą problematykę Holokaustu i dramatu wojny widzianego z perspektywy najmłodszych, ale przede wszystkim ukazującą wartość indywidualnej odwagi i poświecenia w konfrontacji z okrucieństwem totalitarnego systemu, nakazującego prześladować nawet dzieci”.

Dramat, do którego scenariusz stworzyli Maja Lunde i Espen Torkildsen, nagrodzono już także na innych festiwalach. Film zdobył m.in. Złoty Kwiat Paproci na Festiwalu Kino Dzieci 2020. Obraz uznano również za Najlepszy Film dla Dzieci i Młodzieży podczas Norweskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Amanda 2020”.

Na Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! jak co roku zaprosił PKO Bank Polski.