Zaczęło się w Mysłowicach – obchody 100-lecia wybuchu I Powstania Śląskiego

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, plebiscyt i powstania śląskie – pierwsze w sierpniu 1919 r., drugie w sierpniu 1920 r., a trzecie od maja do lipca 1921 r. – stanowiły jedne z ważniejszych wydarzeń wpływających na historię Górnego Śląska. W tym roku przypada 100. rocznica wybuchu pierwszego z nich, które miało miejsce dokładnie w dniach 16-24 sierpnia 1919 r.
około min czytania

14 sierpnia w Mysłowicach, mieście wybuchu pierwszego powstania śląskiego, odbywać się będzie wiele uroczystości upamiętniających ten historyczny zryw. Zaplanowano wystawy, odczyty, spektakle, gry miejskie. Całość obchodów rozpocznie wtorkowy wieczorny pokaz grup rekonstrukcyjnych który odbędzie się w Parku Zamkowym w Mysłowicach.

Czym były powstania śląskie? Ocena nie może być prosta i jednowymiarowa. Z pewnością nie wolno zapominać o wielkim polskim, narodowym odrodzeniu na Śląsku, do czego doszło w drugiej połowie XIX w. Ale też mieszkający tutaj ludzie ciągle traktowani byli jak osoby drugiej kategorii – mieli zamkniętą drogę do rozwoju społecznego i zawodowego, bo właściwie tylko Niemcy zajmowali wszystkie wyższe stanowiska. Nie sposób nie wspomnieć też o znaczącej roli Kościoła Katolickiego, który był ostoją polskości. Do tego wszystkiego dołączyła powojenna bieda i powszechne niezadowolenie – mówił podczas inauguracji obchodów prof. Zygmunt Woźniczka z Zakładu Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Śląsk upamiętni również Powstańców dwoma wspaniałymi koncertami. Pierwszym będzie koncert plenerowy „Symfonia Pieśni Żałobnych” H.M. Góreckiego. Drugim zaś widowisko multimedialne „Rapsodia Śląska”, przygotowywane we współpracy z Janem AP Kaczmarkiem. – To bezsprzecznie wielki zaszczyt i ogromna radość móc razem upamiętniać sto lat powrotu Śląska do ojczyzny. To dobrze, że doceniana jest siła muzyki w takich momentach. Ideą naszego porozumienia jest stworzenie dzieła symfonicznego, które będzie celebrować z jednej strony powstania śląskie, jak i stuletnią obecności Śląska w Polsce – podkreślał Jan A.P. Kaczmarek.

Podczas obchodów zaplanowano kolejne biegi powstańcze, pikniki oraz historyczną grę miejska. 100. rocznicę wybuchu Powstania Śląskiego uczczono też defiladą wojskową z okazji dnia Święta Wojska Polskiego, która odbyła się w Katowicach.

Szczegółowa lista wydarzeń związanych z obchodami stulecia Powstań Śląskich dostępna jest na stronie internetowej wydarzenia.

Oktawia Staciewińska

Marzanna Trzepietowska, Dyrektor Oddziału:
Należy zaznaczyć dużą rolę jaką odgrywa PKO Bank Polski we współpracy z władzami Miasta Mysłowice. W poprzednich latach, uczestniczyliśmy jako Bank w różnych przedsięwzięciach organizowanych pod patronatem Prezydenta Miasta Mysłowic np. Spotkania Biznesowe, w których to uczestniczyli przedsiębiorcy różnych branż i profesji, a my – jako Bank – byliśmy Partnerami tego przedsięwzięcia (trwało to około 2 lat – cyklicznie). Liczne inicjatywy społeczne min. Bieg Chromika przy współudziale Fundacji PKO, jak również wspieranie jednostki budżetowej, jaką jest Dom Dziecka. Współpraca ta trwa już kilka lat i pomimo zmiany władz utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie, czego przykładem jest partnerstwo Banku w obchodach Wybuchu I Powstania Śląskiego.