Biografia świętego Mikołaja
Czy istnieje jedna biografia św. Mikołaja? Trudno powiedzieć. Przecież każdy z nas trochę nim jest. Ten najbardziej znany urodził się około 270 r. w mieście Patara na terenie Turcji i zasłynął z dobrego serca i wielkiej hojności. Ale było wielu jego naśladowców. 2021-12-15Św. Mikołaj to postać kultowa. Wpisana na stałe do światowej popkultury. W kinie wcielali się w niego m.in. Kurt Rusell, Mel Gibson czy Billy Bob Thoronton.
Święty Mikołaj znany jest na świecie pod różnymi imionami: Babbo Natale we Włoszech, Père Noël we Francji, Julemand w Norwegii, czy Dziadek Mróz w Rosji. W Polsce Mikołaj posiada również rozmaite tożsamości, w zależności od regionu. W Wielkopolsce, na Kujawach, Kaszubach i Pomorzu Zachodnim nazywany jest Gwiazdorem, w Małopolsce Aniołkiem, a na Dolnym Śląsku Gwiazdką.
Jak wygląda święty Mikołaj?
Niegdyś Mikołaj przybywał z ciepłych krajów, a na głowie nosił mitrę. To wyobrażenie zmieniło się, gdy w 1823 r. Clement Clarke Moore napisał swój wiersz „Noc wigilijna”. Mikołaj zmienił swój wizerunek i zaczął nosić elfią czapkę. Teraz przybywa saniami zaprzężonymi w renifery z Bieguna Północnego i od czasu do czasu lubi napić się coca-coli.
Święty Mikołaj – biskup z Miry
Choć św. Mikołaj to legenda, ma on swój pierwowzór. Był nim biskup z Miry (Turcja). Święty Mikołaj, zanim faktycznie został kanonizowany na świętego, był biskupem Miry Licyjskiej i zdobył sławę dzięki dobrym uczynkom. Duży wpływ na jego wychowanie miał jego stryj, również biskup Miry, z rąk którego Mikołaj otrzymał święcenia kapłańskie.
Był też uznawany za cudotwórcę, o czym świadczą liczne legendy. Jedna z nich mówi, że gorącą modlitwą uratował rybaków podczas sztormu. Inna, że wstawił się za niesłusznie skazanymi na śmierć urzędnikami, a jedno z miast ocalił od głodu. Uratował również trzy ubogie panny przed złym losem, ofiarowując im posag.
Święty Mikołaj – patron
Święty Mikołaj jest patronem wielu państw, miast i zawodów. Patronuje on Albanii, Grecji, Rosji, Antwerpii, Bydgoszczy i Elblągowi, a także wytwórcom guzików, cukiernikom, piekarzom, gorzelnikom i piwowarom, kierowcom oraz pannom szukającym kandydata na męża.
W Polsce obecnie jest ponad 300 kościołów i katedr pod wezwaniem św. Mikołaja z Miry (najbardziej okazałe są kościoły i katedry w Elblągu, Gdańsku, Kaliszu i Bielsku-Białej). Natomiast największe polskie sanktuarium ku czci tego świętego mieści się w Pierśćcu koło Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim.
Gdzie mieszka święty Mikołaj?
Trudno jest ustalić to jednoznacznie. W każdym kraju ma przecież swój apartament. Nie zawsze też przybiera ludzką postać. W Finlandii jest nim Joulupukki, czyli dosłownie „bożonarodzeniowy kozioł”, który mieszka w Laponii na górze Korvatunturi i podróżuje w saniach ciągniętych przez renifery.
Dzieci w Rosji i na Białorusi odwiedza Dziadek Mróz, świecki odpowiednik Świętego Mikołaja spopularyzowany na terenie b. ZSRR w czasach sowieckich. Prezenty wręcza w sylwestra. Za jego oficjalną rezydencję uważa się miasto Wielki Ustiug w północnej Rosji, ale ma on też swoją siedzibę na Białorusi, w Puszczy Białowieskiej. W Nowy Rok prezenty od Świętego Bazylego dostają najmłodsi w Grecji.
Święty Mikołaj – adres
Co do adresu. Znany jest jeden w… Kanadzie. To tam trzeba adresować list. Jeśli zdążymy do niego napisać przed 16 grudnia, w jednym z 30 języków, w tym w także z języku Braile’a, odpisze do nas. Adres to Santa Claus, North Pole H0H 0H0, Canada. Nie musimy płacić za list, niepotrzebny jest nawet żaden znaczek.
Św. Mikołaja spotkamy również w pewnej wiosce w Laponii. Jego adres to Tähtikuja 1, Rovaniemi 96930 Arctic Circle, Laponia. Przychodzi tu ponad pół miliona listów rocznie. Mikołaj jest rekordzistą w liczbie otrzymywanej korespondencji.
To właśnie na poczcie najbardziej można odczuć ogrom całego przedsięwzięcia – segregowane listy przychodzą ze wszystkich stron świata. W czołówce najchętniej wysyłających, obok dzieci z Wielkiej Brytanii, Japonii i Chin, są także Polacy. A sama poczta to najbardziej niezwykłe miejsce w wiosce. Nie spotkamy tu zwykłych urzędników – elfy sortują przesyłki, przystawiają stemple i odpowiadają na e-maile.
Fundacja PKO Banku Polskiego
Dobre uczynki to zasługa nie tylko św. Mikołaja, czynią je również prawdziwi ludzie. Wolontariusze z Fundacji PKO Banku Polskiego pomagają wielu potrzebującym. Organizują akcję BAHK, wspierają seniorów, a także organizują świąteczne spotkania dla dzieci. Fundacja, za swoją działalność w tym roku, została laureatem konkursu „Dobroczyńca Roku” 2021 w kategorii Edukacja.
Alicja Pietruczuk