#Ekoodpowiedzialni. Mamy na to papier. 7 żyć papieru

Czy wiesz, że papier można poddawać procesowi recyklingu wielokrotnie? Kolejne wcielenia mogą być bardzo odległe od postaci pierwotnej, ale wszystkie są przydatne! Sprawdź, jak Ty możesz przedłużyć życie papieru!
około min czytania

Papier to materiał wszechstronny. Książki, gazety, zeszyty czy karton to dopiero początek łańcucha jego wcieleń. Kiedy trafiają do recyklingu, dostają drugie, a nieraz i trzecie czy czwarte życie. Co prawda opakowania powstałe z papieru z recyklingu nie mogą być przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością, to znajduje on tysiące innych wcieleń! I tak na przykład Twoja stara gazeta może zamienić się w karton, który następnie zostanie przetworzony na papier pakowy, z niego potem powstaną wytłoczki do jajek, a z nich chusteczki higieniczne.

Z makulatury powstaje ok. 5 tys. rodzajów produktów codziennego użytku! Są to między innymi: papier toaletowy, wytłoczki do jajek, filtry do kawy, banknoty, bandaże, fartuchy szpitalne, abażury, izolacja samochodowa, doniczki i podstawki, ręczniki papierowe, chusteczki, torby, koperty, papier do nowych książek czy czasopism.

Proces odtwarzania można powtarzać kilkakrotnie, ale nie w nieskończoność. Każde przetworzenie papieru uszkadza jego włókna, co powoduje, że stają się one krótsze i bardziej podatne na zużycie. Istnieje więc graniczna liczba cykli recyklingu, po której jakość papieru staje się niewystarczająca do dalszego wykorzystania. W praktyce ich liczba zależy od rodzaju papieru i procesu recyklingu. Na ogół papier biurowy czy opakowaniowy może być przetwarzany kilkukrotnie. W przypadku niektórych jego rodzajów, takich jak tektura falista, cykle recyklingu mogą być ograniczone ze względu na trudności w utrzymaniu struktury i wytrzymałości. 

Co można wrzucać do pojemnika na papier?

  • karton,
  • tekturę,
  • opakowania papierowe,
  • zeszyty i książki,
  • torby i worki papierowe,
  • zadrukowane kartki,
  • gazety, czasopisma,
  • katalogi i ulotki.

Gdzie w tym wszystkim jest rola zwykłych konsumentów, czyli nas wszystkich? Ogromne znaczenie ma jakość zbieranego papieru. Im bardziej jest zanieczyszczony (np. elementami z plastiku lub metalu, albo po prostu zatłuszczony), tym trudniej jest go odpowiednio przetworzyć, a to może skrócić żywotność włókien. Podczas segregacji zwróć uwagę na to, czy papier nie jest zabrudzony, wilgotny ani czy nie zawiera resztek pożywienia, gdyż w takim stanie w ogóle nie nada się do przetworzenia. Dodatkowo, ważne jest sprawdzenie, czy opakowanie, które chcesz wyrzucić, jest wyłącznie papierowe, czy może jednak wykonane zostało z różnych surowców, bo to wpływa na wybór właściwego pojemnika.

Do pojemnika na papier NIE powinno się wrzucać:

  • tapet,
  • papieru foliowanego i lakierowanego,
  • papieru zatłuszczonego,
  • kartonów po mleku i sokach,
  • pieluchy jednorazowych i innych materiałów higienicznych,
  • papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych.

Powszechnym błędem jest wrzucanie kartonu po mleku lub soku do pojemnika na papier. Jest on bowiem zabezpieczony od wewnątrz warstwą aluminium, co kwalifikuje go do pojemnika na metal. Warto również zadbać o oczyszczenie papieru. Na przykład, przed wyrzuceniem kartonu po przesyłce, odklej i wrzuć do pojemnika na odpady zmieszane etykietę przewozową oraz taśmę klejącą, bo to ułatwi późniejszy proces oczyszczania materiału w papierni.

Te stosunkowo mało wymagające czynności pozwolą dobrze przygotować papier do ponownego wykorzystania i przedłużyć jego żywotność. Recykling papieru pozostaje ważnym procesem, który pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów i redukcję negatywnego wpływu na środowisko.