Wolontariusze banku dają przykład, jak pomagać psom!

Prawie każdy wie, gdzie w jego miejscowości jest schronisko dla psów, ale nie każdy tam był i pomógł zwierzętom. Pracownicy PKO Banku Polskiego w Łomży wraz z rodzinami odwiedzili ośrodek dla bezdomnych psów, przynosząc potrzebne artykuły, przysmaki i spędzając z czworonogami czas na spacerze i zabawie. To była ważna lekcja odpowiedzialności, zwłaszcza dla dzieci. Akcja zachęca do pomagania psom, choćby poprzez przekazanie 1% podatku na najbliższe schronisko.
około min czytania

Prawie każdy mieszkaniec Łomży wie, gdzie mieści się schronisko dla psów „arka”, a z pewnością każdy o nim słyszał. Do ośrodka prowadzonego przez Łomżyńskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami każdego roku trafiają dziesiątki niechcianych i zapomnianych czworonożnych przyjaciół. Pamiętali o nich pracownicy oddziałów PKO Banku Polskiego z Łomży i Kolna. Zorganizowali zbiórkę pieniędzy, kupili potrzebne artykuły i wspólnie wybrali się do schroniska. To był udany dzień!

Pomoc i integracja

Pomoc bezdomnym zwierzętom była celem pracowników PKO Banku Polskiego, którzy wybrali się na wyjazd integracyjny wraz z rodzinami. – Integracja nie była naszym głównym celem. Chodziło także o zrobienie czegoś dobrego. Szukaliśmy takiej inicjatywy, która spotka się z entuzjazmem wszystkich uczestników wyjazdu. Pomysł zorganizowania pomocy bezdomnym psom w schronisku „arka” ŁTOZ spotkał się z pełną aprobatą – mówi Wioleta Ryś z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Łomży.

Przygotowano plan akcji i skontaktowano się z dyrekcją ośrodka, by uzyskać informacje o najlepszej formie pomocy dla podopiecznych schroniska. Kiedy już było wiadomo, że zwierzęta najbardziej potrzebują produktów leczniczych do zwalczania insektów (kleszczy, pcheł i wszy), szybko zorganizowano zbiórkę pieniędzy. Dzięki ofiarności uczestników akcji, udało się zakupić 35 opakowań odpowiednich kropli, co pozwoli na ochronę ok. 70 psiaków. Dodatkowo kupiono karmę – suchą i mokrą oraz przekąski i przysmaki dla psów.

Lekcja odpowiedzialności

Potrzebne produkty trafiły do schroniska. Darczyńcy przekazali je osobiście, spędzając czas z psami na spacerze i zabawie. Byli pod wrażeniem czworonogów – niezwykle przyjaznych, spokojnych i przymilnych. Ta wizyta szczególnie podobała się dzieciom, które oprócz nowego doświadczenia odebrały prawdziwą lekcję odpowiedzialności. Dla wszystkich był to niezapomniany dzień! Kilka osób postanowiło częściej odwiedzać podopiecznych schroniska, zajmować się nimi na co dzień, na przykład wyprowadzając na spacery.

Dopiero podczas wizyty w schronisku zrozumieliśmy, że prawdziwym celem naszej akcji jest pokazanie, że każdy może wspierać potrzebujące zwierzęta. Chodzi o to, aby ta pomoc była cykliczna i by włączało się w nią jak najwięcej osób, zarówno prywatnych, jak i pracowników firm czy instytucji – mówi Wioleta Choińska z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Łomży.

Dobry przykład

Wolontariusze z PKO Banku Polskiego, którzy wraz z dziećmi odwiedzili schronisko dla bezdomnych psów w Łomży, zrobili kilka pamiątkowych zdjęć z czworonogami. Na wielu, trzymali kartki z napisem: „Twój 1% podatku dla schroniska arka poprawi los wielu naszych podopiecznych”. W ten sposób bankowcy postanowili przypomnieć o tym, że zbliża się czas rozliczeń podatku dochodowego PIT i że każdy, bez żadnych obciążeń, może przekazać 1% na cel charytatywny, którym może być pomoc bezdomnym zwierzętom. Zachęcali do przekazania 1% podatku na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Psów „arka” Łomżyńskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, mającego status organizacji pożytku publicznego o nr KRS: 0000120679.

Zaadoptuj psa!

Zwierzęta z „arki”, jak z większości schronisk w Polsce, można adoptować. Wybierając psy ze schronisk, mamy pewność, że nie finansujemy pseudohodowli, ale dajemy dom porzuconym zwierzętom. Co ważne, takie psy są odpowiednio przygotowane do adopcji, m.in. poprzez szczepienia, sterylizację czy kastrację. Pracownicy schronisk chętnie dzielą się widzą na temat każdego z psów, opowiadając o ich historii, charakterze, zachowaniu w kontakcie z ludźmi i innymi zwierzętami czy upodobaniach. – Sama od 5 lat mam pieska z tego schroniska. Gorąco zachęcam do adopcji psów ze schronisk, są niezwykle wdzięczne i kochane – mówi Wioleta Ryś.

Na stronach internetowych lub profilach facebookowych większości schronisk w Polsce na bieżąco zamieszczane są zdjęcia wraz z opisami o psach, które w każdej chwili można wziąć do adopcji. Warto odwiedzać takie strony, a wpisy na profilach w mediach społecznościowych polubić – wówczas informacje o poszukujących domów psach dotrą do większej grupy odbiorców.


Ewa Maciejewska
Specjalista w PKO Banku Polskim