Jak zapłacić czynsz i kaucję za wynajmowane mieszkanie z limitem odnawialnym?

Wybierając mieszkanie do wynajęcia nie wszyscy pamiętamy, że większość właścicieli wymaga kaucji. Jeśli nie pomyśleliśmy o tym wcześniej, uratuje nas limit odnawialny.
około min czytania

Koszty najmu mieszkań rosną. W Warszawie są już mniej więcej na takim samym poziomie jak chociażby w Berlinie. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że największe wzrosty (ok. +10 proc.) dotyczą małych mieszkań. Rekordzistami pod względem tempa wzrostu w tym segmencie jest Toruń (+25 proc.).

Umowa lokatorska

Najem mieszkania o powierzchni 50 m2 w Warszawie oznacza wydatek 2864 zł. Dla porównania w stolicy Niemiec, a także Kolonii i Dusseldorfie jest to równowartość ok. 2882 zł (ok. 13,5 euro za m2 w przypadku nowego mieszkania), przy czym zarobki w tych miastach są mniej więcej 2-krotnie wyższe niż w Warszawie.

Przygotowując się do wynajęcia mieszkania trzeba pomyśleć o wszystkim. W naszym budżecie muszą znaleźć się pieniądze, które co miesiąc przeznaczymy na wynajem lokalu. Kaucja to coś ekstra – kwota, którą trzeba zapłacić właścicielowi przy podpisaniu umowy wynajmu, będąca zabezpieczeniem. Co prawda może wrócić do nas wraz z wyprowadzką, ale zanim tak się stanie, trzeba ją „zainwestować”.

 Kaucja za mieszkanie

 Kwota zadatku bywa równa. Czasem jest to jednomiesięczny czynsz, innym razem nawet trzymiesięczny. Jeśli wynajem mieszkania kosztuje ok. 2,5 tys. zł, to kaucja może okazać się barierą nie do pokonania. Co wtedy? Kołem ratunkowym może okazać się nasz limit odnawialny.

Jeśli chodzi o limit odnawialny, to wygodna alternatywa dla małej pożyczki. Co prawda klient płaci za jego przyznanie prowizję, jednak ma bardzo wygodne, dodatkowe źródło pieniędzy na nieprzewidziane życiowe sytuacje – mówi Agnieszka Rajczak, doradca PKO Banku Polskiego z Oddziału 69 w Warszawie

– To również bardzo wygodny sposób zabezpieczenia finansowego. Aby otrzymać kredyt odnawialny np. w wysokości 8 tys. zł., oprócz zdolności kredytowej, klient zobowiązany jest zapewnić wpływy na konto jedynie w kwocie ok. 1400 zł miesięcznie. Zaletą limitu odnawialnego jest jego szybka dostępność. Dodatkowym plusem jest sposób naliczania oprocentowania – płacimy odsetki jedynie od kwoty wykorzystanej. Jeśli mamy kredyt w wysokości 8 tys. zł, a wykorzystaliśmy tylko 5 tys. zł, to tylko za te 5 tys. zł naliczone będą odsetki – podsumowuje doradca.

Zalety limitu odnawialnego w skrócie:

  • Limit odnawialny powiększa dostępną gotówkę w Twoim koncie – nawet do 100 tys. zł do wydania, na co chcesz.
  • Wygodna spłata limitu z wpływów na koncie (rachunku płatniczym).
  • Możliwość podpisania umowy online bez dodatkowych dokumentów.

Oferujemy kilka możliwości złożenia takiego wniosku:

  1. W aplikacji mobilnej IKO (najlepsza aplikacja na świecie wg Retail Bankier International, luty 2019 r.) z każdego miejsca w których się znajdujesz
  2. W serwisie iPKO – z każdego miejsca, w którym się znajdujesz, gdzie masz taką możliwość na swoim laptopie lub tablecie
  3. W dowolnym Oddziale PKO Banku Polskiego
  4. Za pośrednictwem Contact Center.

 Olga Kobylańska