2. PKO Piekarski Półmaraton kolejną odsłoną PKO Korony Śląskich Półmaratonów

Czas na drugie zawody z cyklu PKO Korony Śląskich Półmaratonów. W sobotę 24 lipca w Piekarach Śląskich odbędą się 2. PKO Piekarski Półmaraton oraz konkurencje mu towarzyszące – Nocna ZaDyszka i Marsz Nordic Walking.
około min czytania

PKO Korona Śląskich Półmaratonów to projekt, który miał wystartować wiosną 2020 r., jednak w związku z wybuchem pandemii został zawieszony. Ostatecznie wystartował 26 czerwca 2021 r., a pierwszymi zawodami był 11. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy.

Trzy konkurencje oraz biegi dla dzieci

Teraz czas na drugie zawody tego cyklu – 2. PKO Piekarski Półmaraton organizowany w Piekarach Śląskich. Bieg główny odbędzie się na dystansie 21,0975 km, ale uczestnicy imprezy mogą wystartować też na 10 km w zawodach o nazwie Nocna ZaDyszka. Taki sam dystans do pokonania będą mieli zawodnicy rywalizujący w Nordic Walking.

Obowiązujące ograniczenia wprawiły, że limit uczestników dla Półmaratonu wynosi 500 biegaczy, 250 w Nocnej Zadyszce oraz 250 osób w Nordic Walking.

Start 2. PKO Piekarskiego Półmaratonu zaplanowano na godzinę 21.00. Dziesięć minut później wystartują uczestnicy Nocnej ZaDyszki, a o 21.20 osoby, które ruszą w trasę Nordic Walking.

Atrakcyjna trasa zawodów z podbiegami

Start zawodów nastąpi na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Olimpijskiej 3.

Nasza trasa jest bardzo atrakcyjna. Coś ciekawego znajdą dla siebie zarówno osoby zakochane w biegach górskich, jak i zawodnicy, którzy preferują biegi uliczne. Trasa półmaratonu opiera się na dwóch pętlach po 10 km. Pierwsze 5 km jest mocno „pofalowane”, bo jest dużo zbiegów i podbiegów. Drugie 5 km jest płaskie – wyjaśnia przedstawiciel organizatora Bartosz Szołtysik, prezes Stowarzyszenia „Lecymy Durś”.

Wycieczka do Włoch i trzy samochody na weekend

Dekoracja i zakończenie zawodów odbędzie się między godziną 23.30 a 1.00 w nocy. To wtedy wśród wszystkich uczestników, którzy dotrą do mety, rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody – wycieczka do Włoch (11-dniowy wyjazd dla dwóch osób w 2022 r.) i trzy samochody marki Skoda na weekend z pełnym bakiem.

Wcześniej, w samo południe, odbędą się konkurencje biegowe dla najmłodszych pasjonatów sportu. Limit dzieci, które mogą wziąć w nich udział, wynosi 150 uczestników.

Medal z motywem górniczym

piekarski-polmaraton-srodek (1).jpg

Każdy uczestnik zawodów otrzyma na mecie pamiątkowy medal z motywem szybu kopalni w Piekarach Śląskich.

Motyw na medalach to szyb, który został po ostatniej kopalni. W ten sposób chcieliśmy upamiętnić historię Piekar Śląskich związaną z górnictwem. To gest w kierunku braci górniczej – podkreśla Bartosz Szołtysik.

Tym razem w pakietach zamiast koszulek zawodnicy otrzymają worki treningowe. Wszystko przez niepewną sytuację dotyczącą organizacji zawodów w czasach pandemii i ryzyka czwartej fali koronawirusa – organizatorzy woleli uniknąć ryzyka, że zostanie odwołany.

Akcja charytatywna dla Nikodema

Uczestnicy 2. PKO Piekarskiego Półmaratonu mogą włączyć się w charytatywną akcję biegową na rzecz Nikodema. Wystarczy przyczepić do koszulki identyfikator akcji – kartkę z napisem „biegnę dla Nikodema”, a Fundacja PKO Banku Polskiego – w zamian za ich zawodników – przekaże darowiznę na leczenie chłopca.

4,5 letni Nikodem – podopieczny Fundacji Wcześniak Rodzice Rodzicom – urodził się jako wcześniak z niską masą urodzeniową, co spowodowało wiele komplikacji w jego życiu. Intensywna rehabilitacja może wspomóc chłopca w walce o zdrowie i samodzielność w przyszłości.

Marek Wiśniewski

Warto wiedzieć:

  • W ramach PKO Korony Śląskich Półmaratonów mają odbyć się także 12. PKO Bytomski Półmaraton (18 września), 21. PKO Półmaraton dookoła Jeziora Żywieckiego (prawdopodobnie 3 października) oraz 7. PKO Półmaraton Gliwicki (prawdopodobnie 17 października).