Zawody jeździeckie Warsaw Jumping. PKO Bank Polski zaprasza na wielkie skoki

To nie lada gratka dla fanów koni i jeździectwa. Do 25 lipca na warszawskim Torze Wyścigów Konnych Służewiec odbywają się międzynarodowe zawody Warsaw Jumping CSIO4*, których sponsorem strategicznym jest PKO Bank Polski. Program imprezy jest niezwykle atrakcyjny, a jego najważniejszym elementem będzie Finał Europejskiej Serii Pucharu Narodów. W sobotę, 24 lipca zawodnicy będą rywalizować o nagrodę PKO Banku Polskiego.
Jarosław Skrzyczyński, m.in. zwycięstwa w czterogwiazdkowych Grand Prix. Fot. Łukasz Kowalski - Totalizator Sportowy Sp. z o.o.
około min czytania

Takiego wydarzenia w Polsce jeszcze nie było! Od czwartku do niedzieli warszawski Tor Służewiec gościć będzie najlepszych skoczków z całej Europy. Pula nagród, wynosząca blisko 1,8 mln zł, gwarantuje obecność najważniejszych nazwisk w dyscyplinie skoków przez przeszkody.

Koronnym konkursem będzie niedzielny Puchar Narodów – finał trwających od kwietnia rozgrywek EEF Series. To nowy cykl w ramach rywalizacji o Puchar Narodów w skokach przez przeszkody.

Ponad 90 jeźdźców i 170 koni

Wydarzenie wpisze się w kalendarz najważniejszych sportowych wydarzeń w 2021 r, które zaplanowano w stolicy Polski. Przyciąga uwagę nie tylko środowiska jeździeckiego, ale także przedstawicieli świata biznesu, kultury i polityki.

To wspaniałe show pełne emocji i atrakcji dla widzów w każdym wieku. Zapraszam na odbywający się na Torze Służewiec Warsaw Jumping. Wszystkim uczestnikom oraz gościom życzę wielu sportowych emocji i niezapomnianych wrażeń – mówi Rafał Madej, dyrektor Centrum Bankowości Prywatnej PKO Banku Polskiego.

Podczas czterodniowej rywalizacji zobaczymy w akcji ponad 90 zawodników na 170 koniach. To dla nas ogromne wyzwanie logistyczne. W ciągu niespełna dwóch tygodni wybudowaliśmy na Służewcu jeździeckie miasteczko. Na trybunach jest 4 tys. miejsc, ale ze względów covidowych zawody każdego dnia będzie mogło oglądać 2 tys. widzów – stwierdza Dominik Nowacki, dyrektor Warsaw Jumping CSIO4* i dyrektor Toru Wyścigów Konnych Służewiec.

Organizację finału Longines EEF Series przyznano nam dwa lata temu.

Ta decyzja dla niektórych jeździeckich fachowców była sporym zaskoczeniem, bo przecież na służewieckim torze nie odbywały się zmagania w skokach przez przeszkody. Oczywiście zrobimy wszystko, by od strony organizacyjnej zawody stały na najwyższym poziomie – dodaje Nowacki.

11 zespołów z całej Europy

Rywalizować będzie 11 zespołów reprezentujących Austrię, Czechy, Danię, Hiszpanię, Irlandię, Niemcy, Norwegię, Włochy, Szwajcarię, Wielką Brytanię oraz Polskę.

Najsilniejsza wydaje się ekipa z Włoch. W jej składzie obecna jest m.in. dwójka bardzo doświadczonych jeźdźców: drużynowy wicemistrz Europy z 2009 r. Piergiorgio Bucci oraz Giulia Martinengo Marquet. Oboje mają na swoim koncie wiele zwycięstw w konkursach Grand Prix, a przede wszystkim wiele sukcesów w Pucharach Narodów.

Skład reprezentacji Polski

Nowy trener reprezentacji Polski Jan Vinckier wybrał bardzo doświadczony skład. Znaleźli się w nim mistrzowie kraju ostatnich kilku lat, zawodnicy, którzy jako jedyni z Polaków mają na swoim koncie zwycięstwa w czterogwiazdkowych Grand Prix – Wojciech Wojcianiec i Jarosław Skrzyczyński. W ekipie pojawią się także mniej doświadczeni Przemysław Konopacki i Natalia Czernik, dla których będzie to dopiero trzeci i drugi start w Pucharze Narodów w karierze. Piąte miejsce w naszej ekipie zajmie młoda i zdolna amazonka Aleksandra Kierznowska, która wygrała już sześć konkursów zaliczanych do światowego rankingu.

Finał Pucharu Narodów Longines EEF Series podczas Warsaw Jumping CSIO4* to niesamowite wydarzenie najwyższej rangi, którego w Polsce jeszcze nie doświadczyliśmy. Dla mnie jako trenera polskiej kadry narodowej to ogromna duma, że będę miał możliwość być tu razem z najlepszymi skoczkami – przekonuje Jan Vinckier, który od niedawna prowadzi reprezentację Polski.

Mimo że ten sezon był dla naszego teamu krótki i złożony, to jesteśmy przygotowani najlepiej jak to możliwe – dodaje.

Program Warsaw Jumping CSIO4*

Finał Pucharu Narodów Longines EEF Series odbędzie się w niedzielę. Wcześniej, od czwartku do soboty, zaplanowano konkursy indywidualne, z czego aż cztery będą zaliczane do światowego rankingu.

W czwartek będzie to klasa 150 cm, będąca jednocześnie kwalifikacją do Grand Prix. Dzień później odbędzie się najważniejszy konkurs indywidualny zawodów. Poza premią finansową zwycięzca otrzyma aż 100 punktów do światowego rankingu.

Na sobotę zaplanowano dwa konkursy o punkty do Longines Ranking. Pierwszy to widowiskowe zawody szybkości 145 cm, a drugim jest klasyczny konkurs z rozgrywką, o wysokości przeszkód 150 cm o nagrodę PKO Banku Polskiego.

Kalendarz zwodów:

Czwartek, 22 lipca

8.00 – CSIYH – konkurs dwufazowy, wysokość przeszkód 130/135 cm
12.00 – CSIO4* – konkurs dwufazowy, wys. 140 cm, pula
16.00 – CSIO4* – konkurs zaliczany do Longines Ranking, zwykły, wys. 150 cm, kwalifikacja do Grand Prix

Piątek 23 lipca

8.00 – CSIYH – konkurs zwykły, wys. 135/140 cm
12:00 – CSIO4* – zwykły, wys. 140 cm
16.00 – CSIO4* – Grand Prix, konkurs zaliczany do Longines Ranking, z rozgrywką, wys. 155 cm

Sobota, 24 lipca

8.00 – CSIYH – konkurs z rozgrywką, wys. 135/140 cm
12.00 – CSIO4* – konkurs zaliczany do Longines Ranking, szybkości, wys. 145 cm
16.00 – CSIO4* – konkurs zaliczany do Longines Ranking, z rozgrywką, wys. 150 cm o nagrodę PKO Banku Polskiego

Niedziela 25 lipca

11.00 – CSIO4* – Finał Pucharu Narodów Longines EEF Series, konkurs drużynowy, wys. 150 cm

Marek Wiśniewski