Ruszyli z kopyta!

To było niezwykłe wydarzenie dla miłośników koni! Przez cztery dni w malowniczej scenerii Książańskiego Parku Krajobrazowego odbyły się Międzynarodowe Zawody w Powożeniu Zaprzęgami oraz Zawody Krajowe. Sponsorem imprezy był PKO Bank Polski.

W dniach 1-4 lipca 2021 r. odbyły się wyjątkowe zawody! Do sportowej rywalizacji przystąpiło 70 zaprzęgów ze 120 końmi. Na wydarzenie zaproszeni zostali specjaliści najwyższej klasy o międzynarodowych kwalifikacjach i wieloletnim doświadczeniu. Nie zabrakło rywalizacji na wysokim poziomie, wyjątkowych emocji i niepowtarzalnej atmosfery.

Stado Ogierów Książ należące do Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim, na którego terenie odbywały się zawody, jest jedyną w Polsce państwową hodowlą koni rasy śląskiej. Wyhodowane tu zostały konie, które wraz z powożącym Bartłomiejem Kwiatkiem zdobywają najwyższe miejsca na Mistrzostwach Świata. Tak stało się i tym razem!

Podwójnym zwycięzcą w konkursach trzygwiazdkowych został zawodnik Bartłomiej Kwiatek, medalista mistrzostw świata w powożeniu, wielokrotny mistrz Polski. Powożący koniem SONET wł. OHZ w Kamieńcu Ząbkowickim zajmował pierwsze miejsce w tabeli. Ostatnią próbę zawodnik pokonał bez błędów co pozwoliło mu utrzymać prowadzenie i zwyciężyć w końcowej klasyfikacji. kończył zawody z wynikiem 134,63 pkt karnego. Na miejscu drugim uplasował się Rudolf Pestman, reprezentant Holandii, a trzecie miejsce zajęła Katarzyna Kuryś.