Ponad pół tysiąca osób pobiegło nocą w Rybniku

Z soboty na niedzielę 26-27 czerwca odbyła się jedenasta edycja PKO Rybnickiego Półmaratonu Księżycowego. Dystans połowy maratonu w blasku księżyca pokonało ponad 400 biegaczy, a towarzyszący zawodom bieg „Nocna Dycha+” ukończyło ponad 100 osób.

Zawody w Rybniku miały nocną scenerię. Dokładnie 425 uczestników dobiegło do mety półmaratonu, a 104 osoby sklasyfikowano na alternatywnym dystansie 10,5 km, czyli w zawodach o nazwie „Nocna Dycha+”. Ze względu na obostrzenia sanitarne biegacze startowali w trzech turach.

Do Rybnika przyjechało wielu mieszkańców z całego regionu. W półmaratonie wzięli udział zawodnicy z Żor, Jastrzębia i Wodzisławia, ale także miast oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów, np. Chorzowa i Tychów. Nie zabrakło również obcokrajowców z Czech, Bułgarii i Ukrainy.

Trasa prowadziła głównym arteriami Rybnika: ul. Gliwicką, Obwiednią Północną, ul. Rudzką, Bulwarami nad Nacyną, przez centrum miasta, ul. Rudzką i z powrotem w kierunku Gliwickiej. Biegacze, którzy chcieli pokonać dystans 10,5 km, przebiegali jedną pętlę, a uczestnicy półmaratonu pokonywali ją dwa razy.

Najlepsi zawodnicy 11. PKO Rybnickiego Półmaratonu Księżycowego

Zawody na dystansie półmaratonu ze zdecydowaną przewagą nad rywalami wygrał Jerzy Juchimczuk z klubu Achilles Leszno, który uzyskał czas 1:04:10. Na drugim miejscu znalazł się Mateusz Mrówka z wynikiem 1:11:08, a na trzecim Marcin Ciepłak, któremu dotarcie do mety zajęło 1:11:17.

Najszybszą z kobiet okazała się Ukrainka Walentyna Weretska, która niedawno wygrała też 8. PKO Nocny Białystok Półmaraton. Wtedy miała czas 01:18:41, pokonując o 43 sekundy Dominikę Stelmach. Tym razem osiągnęła wynik 1:19:03, co dało jej 52 sekundy przewagi nad Bułgarką Katsiaryną Ptashuk (1:19:55). Na trzecim miejscu wśród kobiet znalazła się Polka Katarzyna Golba z czasem 1:22:49.

Zwycięzcy zawodów „Nocna Dycha+”

W biegu towarzyszącym na dystansie 10,5 km najlepszy wynik uzyskał Kamil Czapla, który dobiegł do mety w 37 minut i 15 sekund. Najszybszą kobietą była z kolei Sandra Teleucka, która pokonała ten dystans w czasie 48:55. W zawodach „Nocna Dycha+” pobiegł również ambasador programu „PKO Biegajmy Razem” Sebastian Chmara, który uzyskał czas 0:50:33.

„PKO Półmaraton w Rybniku za nami! Było super! Zrobiłem mocną nocką dyszkę! Forma się robi!” – skomentował krótko na Facebooku.

Drugi z ambasadorów programu „PKO Biegajmy Razem” Paweł Januszewski uzyskał na tym dystansie wynik 0:57:58.

Pobiegli dla Krzysia

Podczas zawodów wielu uczestników wzięło udział w akcji charytatywnej Fundacji PKO Banku Polskiego „biegnę dla…”. Przyczepili do koszulek identyfikatory akcji - kartki z napisem „biegnę dla Krzysia” i z nimi dobiegli do mety. W związku z ich zaangażowaniem Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na konto opiekującej się Krzysiem organizacji.

Trzyletni Krzyś urodził się z rozszczepem kręgosłupa, stopą końsko-szpotawą oraz wodogłowiem. Konsekwencją tego jest wiele innych schorzeń oraz konieczność stałej rehabilitacji. Do funkcjonowania chłopcu potrzebne są specjalistyczny sprzęt, operacje i rehabilitacja.

Co dalej z PKO Koroną Śląskich Półmaratonów?

11. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy to impreza, która w zeszłym roku została włączona do cyklu PKO Korony Śląskich Półmaratonów. W projekcie znalazły się takie zawody jak: 21. PKO Półmaraton dookoła Jeziora Żywieckiego, PKO Półmaraton Katowicki, 11. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy, 2. PKO Piekarski Półmaraton, 12. PKO Bytomski Półmaraton oraz 7. PKO Półmaraton Gliwicki.

Żeby zdobyć PKO Koronę Śląskich Półmaratonów, należało ukończyć cztery z sześciu biegów zaliczanych do cyklu. Wybuch pandemii koronawirusa pokrzyżował plany organizatorom, ale po ponad roku perypetii z obostrzeniami biegi masowe powoli zaczynają się odradzać.

11. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy to pierwsze zawody tego cyklu, które odbyły się od momentu wybuchu pandemii. 24 lipca jest terminem 2. PKO Piekarskiego Półmaratonu (Piekary Śląskie), a 18 września miłośnicy biegania wystartują w 12. PKO Bytomskim Półmaratonie. Terminy pozostałych biegów cyklu nie zostały jeszcze ogłoszone.