42. Bieg Lechitów. Półmaratończycy pobiegną Szlakiem Piastowskim

42. Bieg Lechitów odbędzie się w niedzielę 15 września, a jego uczestnicy wystartują z Ostrowa Lednickiego, siedziby pierwszych Piastów, pokonując trasę, którą w 1000 roku Otton III wędrował pieszo do grobu św. Wojciecha w pierwszej stolicy Polski – Gnieźnie. Biegowi towarzyszy akcja charytatywna, której uczestnicy mogą pomóc Alanowi i Maksymilianowi.
około min czytania

42. Bieg Lechitów, którego sponsorem generalnym jest PKO Bank Polski, zostanie rozegrany na dystansie 21,0975 km, a jego trasa poprowadzi z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Uczestnicy półmaratonu wystartują 15 września o godzinie 11.00 z Małego Skansenu w Ostrowie Lednickim. Następnie pobiegną historycznym Szlakiem Piastowskim prosto do mety znajdującej się na Placu Świętego Wojciecha w Gnieźnie.

42 Bieg Lechitów - trasa.jpg

Impreza ma specjalną oprawę, nawiązującą do historii pierwszej stolicy Polski. Niektórzy biegacze zakładają stroje z piastowskiej epoki. Z kolei wręczenie nagród odbywa się u podnóża katedry, gdzie zwycięzcy zasiadają na królewskim tronie, otrzymują królewskie insygnia, a następnie udają się na przejażdżkę konną bryczką. Zgromadzeni na Placu Świętego Wojciecha uczestnicy Biegu Lechitów mogą podziwiać też specjalny pokaz walki średniowiecznych wojów.

Historia Biegu Lechitów sięga 1978 r., ale od 2004 r. zawody są oficjalnym półmaratonem z trasą atestowaną przez PZLA. Impreza wchodzi również w skład Korony Polskich Półmaratonów, a w ubiegłym roku stała się jednym z najchętniej wybieranych biegów tego cyklu.

Rosnąca frekwencja. Padnie nowy rekord?

W pierwszej edycji Biegu Lechitów wystartowało 305 osób, na mecie zameldowało się 283 biegaczy. Cztery lata temu do mety dobiegły 1432 osoby, a w zeszłym roku ustanowiono rekord frekwencji – 3479 osób na mecie półmaratonu. Możliwe, że w tym roku padnie kolejny rekord, bo na dwa tygodnie przed zawodami na liście startowej widnieje ponad 3250 zgłoszeń. W pakietach startowych, oprócz koszulek, znajdą się też ceramiczne kufle, które będą idealnie pasować do historycznego klimatu biegu.

Bieg Lechitów ma szczególny charakter i oprawę. Cieszymy się, że zainteresowanie nim jest tak ogromne. To zasługa charakterystyki biegu, jego specyfiki, ale także bardzo dobrej organizacji – uważa Andrzej Krzyścin, dyrektor 42. Biegu Lechitów.

W zeszłym roku zwycięzcą zawodów został debiutujący w nich Arkadiusz Gardzielewski, który szybko objął prowadzenie i nie oddał go do końca, dobiegając do mety na Placu Świętego Wojciecha w Gnieźnie w czasie 01:09:35. Najszybszą kobietą okazała się Magdalena Lewandowska pokonując dystans w czasie 01:23:08.

Wszystkich, dla których dystans ponad 21 km jest zbyt wymagającym wyzwaniem, zachęcamy do udziału w biegu na 4,2 km, który odbędzie się równolegle z Biegiem Lechitów. Będzie jednak prowadzony bez rywalizacji i pomiaru czasu. Mimo to, wszyscy uczestnicy otrzymają takie same pakiety startowe jak półmaratończycy, a na mecie takie medale.

Odbędą się także liczne atrakcje dla całych rodzin Będą to słowiańska osada, wojowie, pokazy rzemiosł, biegi dla dzieci i młodzieży od 400 do 1200 m, a dla przedszkolaków Staropolskie Igrce Małych Lechitów.

Medale z godłem, koszulki z wojami

A jak będą one wyglądać? Ci, którzy dotrą do mety, otrzymają krążki z godłem Polski z lat 1927-1939 oraz 1944-1990. Medale gnieźnieńskiego Biegu Lechitów tworzą niezwykłą kolekcję. Tegoroczny krążek będzie już siódmym i ostatnim z serii „Historia Godła Polski”.

42 Bieg Lechitów - medal.jpg

To będzie mój piąty z rzędu start w Gnieźnie i ma stanowić zakończenie starań o Koronę Polskich Półmaratonów. Z takim medalem to będzie prawdziwa Korona! – podkreśla jeden z uczestników zawodów, Przemysław Osiewicz ze Swarzędza.

Wyjątkowe będą też koszulki z motywem graficznym trzech średniowiecznych wojów z mieczem i tarczą, gotowych do ataku.

42 Bieg Lechitów - koszulka.jpg

Pobiegniemy dla Alana i Maksymiliana

Podczas 42. Biegu Lechitów zawodnicy mogą przyłączyć się do akcji charytatywnej „biegnę dla…” i pomóc Alanowi oraz Maksymilianowi. 18-letni Maksymilian urodził się z wrodzoną wadą genetyczną, syndromem Dandy-Walkera. Nie może chodzić, nie mówi i wymaga stałej opieki. Jest podopiecznym Fundacji Słoneczko.

Maksymilian potrzebuje regularnej rehabilitacji oraz sprzętu niezbędnego do funkcjonowania, czyli wózka oraz ortez. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączą się do akcji i wspomogą naszego syna – mówi Dariusz Tubacki, tata Maksymiliana.

4,5- letni Alan w wyniku wypadku doznał poparzeń i ma rozległe blizny. Stosowana jest terapia uciskowa, która pomaga m.in. w zmniejszeniu blizn. Chłopiec będący podopiecznym Fundacji Jagoda wymaga specjalistycznej operacji.

Bieg Lechitów to wyjątkowe wydarzenie. Łączy sportową rywalizację, lekcję historii, doskonałą zabawę i akcję dobroczynną. W ubiegłym roku do akcji charytatywnej „biegnę dla…” zgłosiło się tak wielu chętnych, że musieliśmy dodrukowywać karty-identyfikatory. Wtedy pomogliśmy Damianowi, a teraz pobiegniemy dla Alana i Maksymiliana. Zachęcam wszystkich do gorącego dopingu! – mówi Robert Smelkowski, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Gnieźnie.

Każdy może pomóc. Wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla Alanka i Maksymiliana” i ukończyć bieg. Dzięki zaangażowaniu zawodników, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże środki na leczenie chłopców. Kartki-identyfikatory akcji będzie można odbierać w biurze zawodów w godzinach jego pracy.

Marek Wiśniewski