44. Bieg Piastów z rekordową frekwencją na dystansie 25 km

Za nami weekend z głównymi zawodami 44. Biegu Piastów. Miłośnicy narciarstwa biegowego startowali w Górach Izerskich na trasach o dystansie 6 km, 25, 30 i 50 km. Do historii polskich biegówek przejdzie zwłaszcza niedziela 1 marca, kiedy dystans 25 km pokonało 1725 zawodników, a wśród nich multimedalistka olimpijska Justyna Kowalczyk. To była najwyższa frekwencja zawodów w Polsce w tej dyscyplinie.

W ramach 44. Biegu Piastów zawodnicy od piątku do niedzieli startowali po malowniczych trasach Gór Izerskich na czterech dystansach:

Bieg Piastów na 6 km

Dla jednych był to rozruch przed startem na dłuższym dystansie, dla innych okazja, by poczuć ducha sportowej rywalizacji. W piątek warunki od rana były wymarzone do uprawiania sportów zimowych – sypał śnieg i panowała minusowa temperatura.

6 km (1).JPG

Zawody na dystansie 6 km ukończyły 704 osoby. Zwyciężył Arkadiusz Posiadała z czasem 19:43. Na drugim miejscu znalazł się Łukasz Bronowicki z czasem 19:46, a na trzecim Krzysztof Korpecki (19:49). W rywalizacji kobiet wygrała Czeszka Klara Moravcova z czasem 19:57, za którą na podium uplasowały się Marcelina Wojtyła (21:17) oraz Jadwiga Grynkiewicz (22:18).

Wyniki biegu na 6 km zaliczane są do czeskiego cyklu biegów narciarskich Ski Tour, którego Bieg Piastów jest partnerem.

Bieg Piastów na 30 km

Tego samego dnia odbył się jedyny bieg techniką dowolną, którego wyniki zaliczane są do klasyfikacji Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet.

Zawody zdominowali Czesi, którzy zajęli wszystkie miejsca na podium. Wygrał Petr Knop z czasem 1:22:23. Na drugiej pozycji znalazł się Adam Fellner z czasem 1:25:36, a na trzeciej Pavel Janecek, który uzyskał czas 1:25:36. Najlepszy z Polaków, Adam Cieślak, był piąty z czasem 1:26:18.

Również w rywalizacji kobiet najlepsze były zawodniczki z Czech – zajęły sześć pierwszych miejsc. Zwyciężyła Petra Hyncicova, która dobiegła do mety z czasem 1:33:43. Na drugim miejscu znalazła się Zuzana Kocumova z czasem 1:34:17, a na trzecim Jana Jetmarova (1:40:01).

Bieg Piastów na 50 km (skrócony do 42 km)

Warunki pogodowe były niezwykle trudne. Silne powiewy wiatru zasypywały trasę i utrudniały rywalizację sportową. W związku z tym dystans biegu został skrócony do 42 km. Po ośmiu latach przerwy, dopiero drugi raz w XXI w., zwycięstwo na głównym dystansie odniósł Polak. Wywalczył je mistrz kraju Dominik Bury z czasem 2:07:17. Rywalizacja była zacięta do ostatnich metrów. Ostatecznie na drugim miejscu znalazł się Niemiec Jakob Walther (2:07:18), a na trzecim Czech Jonas Bestak (2:07:20).

50 km (1).JPG

Wśród kobiet najszybsza była Czeszka Klara Moravcova (2:22:45), za którą na kolejnych miejscach podium znalazły się jej rodaczki – Anna Sixtova (2:24:36) oraz Sandra Schutzoca (2:27:57).

Było bardzo ciężko, ale czuję się bardzo szczęśliwa! Warunki na trasie okazały się niezwykle trudne, bo tory zawiewał śnieg. Najtrudniejszy odcinek był na Samolocie – oceniła na mecie zwyciężczyni.

Bieg Piastów na głównym dystansie cieszył się znakomitą frekwencją. Na trasę wyruszyło 1635 zawodników z 30 krajów z Europy, Ameryki Północnej i Australii. Do mety dotarło 1619 osób, co oznacza rekord w 44-letniej historii Biegu Piastów. Poprzedni wynosił 1592 osoby i został ustanowiony w 2009 r.

Memoriał Wandy i Jerzego Lechowiczów – bieg na 25 km

Bieg na 25 km jest Memoriałem Wandy i Jerzego Lechowiczów – zasłużonych dla rozwoju narciarstwa klasycznego w Polsce działaczy i szkoleniowców. To trzeci pod względem frekwencji bieg narciarski na świecie tej długości, należący do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet.

25 km (1).JPG

W tym roku zawody pobiły rekord frekwencji, bo ukończyło je 1725 zawodników.

Wśród nich znalazła się multimedalistka olimpijska Justyna Kowalczyk. Słynna biegaczka podkreślała, że bardzo dobrze czuje się w Jakuszycach i lubi trasy w Górach Izerskich oraz uczestników Biegu Piastów.

Zawody wygrał Niemiec Jakob Walther, który dobiegł do mety z czasem 1:13:40. Na drugim miejscu znalazł się Czech Tomas Veber, który uzyskał czas 1:15:20, a na trzecim Polak Jan Antolec (1:15:21).

Justyna Kowalczyk zajęła drugie miejsce wśród kobiet z czasem 1:25:39. Wygrała Czeszka Zuzana Kocumova, która była o 33 sekundy szybsza. Wyścig był niesamowity i dostarczył zgromadzonym kibicom mnóstwo emocji – Czeszka odskoczyła Kowalczyk dopiero pod koniec dystansu. Na trzecim miejscu znalazła się Marcelina Wojtyła, a jej czas to 1:28:00.